Otužování může být hitem i pro diabetiky

Autor:
redakce

Pracoviště:

Vloženo: 8. 2. 2023


Doporučuje se i lidem s chronickým onemocněním i diabetikům. Začínat se musí však opatrně a s uvážením.

Zpočátku bývá otužování trochu nepříjemné, ale postupem času se může stát prospěšným pomocníkem zdraví. Během otužování se uvolňují leukocyty (bílé krvinky), cytokiny (bílkoviny, které mají vliv na obranyschopnost organismu), adrenalin a endorfiny (hormony štěstí). Zlepšuje se obranyschopnost organismu, a dokonce ubývají i tukové polštářky. Mezi další významné benefity otužování patří například zmírnění alergií, chronických bolestí, zlepšení psychické nálady, lepší prevence vysokého krevního tlaku a nachlazení. 

Důležitá jsou doporučení, která pomohou předejít případným potížím. Platí zde jednoduché pravidlo – začít zlehka a postupně. Vhodným startem může být sprchování studenou vodou, krátká procházka na zimním vzduchu, saunování, nakonec i zaplavání v chladné řece. 

I pro diabetiky může být otužování prospěšné.  Zvyšuje inzulinovou senzitivitu – schopnost reagovat na produkovaný inzulin a zapracovávat krevní cukr do buněk. Při střídání teplot dochází k přeměně tukové tkáně v tzv. hnědý tuk. Je to typ tkáně, která umí v těle bez třesu produkovat obrovské množství tepla. Hněda buněčná tkáň je klíčová pro vychytávání krevní glukózy. Jedna americko-nizozemská studie dokonce říká, že by se otužování mohlo stát budoucností v léčbě cukrovky 2. typu.

U pacienta s diabetem je zvlášť důležité, aby naslouchal svému tělu. Proto by se měl otužovat jen v případě, kdy se cítí dobře, dbá na pravidelný selfmonitoring a důslednou kontrolu glykemických hodnot, a to nejen před otužováním. Mít stálý přehled o hladině glukózy je u cukrovky zásadní. Rozhodně je ale důležité, aby svůj záměr otužovat se konzultovat s ošetřujícím lékařem. Otužování se nedoporučuje v případě, kdy pacient trpí diabetickou neuropatií, tedy sníženou citlivostí nervů. Ta má za následek oslabené vnímání chladu nebo tepla a mohlo by tak dojít k nežádoucímu podchlazení.

Při otužování je důležitá postupnost a pravidelnost. Je potřeba začít pomalu, aby nedošlo k podchlazení. Prvním krokem může být sprchování ve studené vodě, které je nejlepší ráno. Důležité je začít od dolních končetin a postupně přecházet na celé tělo. Vhodné je také mít v bytě různě teplé místnosti. Zdravotně prospěšná je i pravidelná návštěva finské sauny nebo kryokomory, kde teplota dosahuje až -80 stupňů. Pro největší otužilce je pak výzvou třeba plavání ve studené řece.  

Nic se však nesmí přehánět! Prudké otužování bez předchozí přípravy může být také zdraví škodlivé. Náhlá změna teploty může být zátěží pro srdce, příležitostným otužilcům může hrozit i přehřátí či tachykardie (zvýšená tepová frekvence nad fyziologickou mez). K otužování proto vždy je nutno přistupovat s rozumem a ohleduplně k zdravotnímu stavu.  Dle TZ

www.insighters.cz