Alkohol a cukrovka

Autor:
redakce

Pracoviště:

Vloženo: 22. 3. 2023


Češi jsou proslulí kladným vztahem k alkoholu, mnozí však poctivě dodrželi tzv.  suchý únor – měsíc abstinence. Cílem tohoto alkoholového půstu bylo prověřit vztah k alkoholu a vystoupit ze zaběhlých návyků. Alkohol se totiž řadí mezi hlavní, společností tolerované návykové látky, ačkoli jeho nadměrná konzumace může způsobit zdravotní problémy a zatížit zdravotnický systém. A pro diabetiky to platí dvojnásob. Nadměrná konzumace alkoholu při diabetu totiž může způsobit výrazné snížení hladiny glukózy v krvi.

Alkohol může být příjemným, ale zároveň i nebezpečným společníkem. Ve větším množství není prospěšný ani pro organismus zdravého člověka, natož pro člověka s chronickou nemocí. Při dlouhodobém užívání škodí játrům i ostatním orgánům, má špatný vliv i na psychiku. Obsahuje takzvané prázdné kalorie, které sice tělu dodávají energii, ale bez důležitých výživových látek.

Některé alkoholické nápoje navíc obsahují vysoké množství cukru. Například půllitr piva má až 14 gramů sacharidů. Při konzumaci tak dochází k velkému kolísání hladiny glykémie, což je pro lidi trpící diabetem velmi nebezpečné. Pokud už si diabetik chce dopřát kapku alkoholu, měl by se při výběru řídit množstvím cukrů, které obsahuje. Je rovněž vhodné sáhnout po nápojích s nižším procentem alkoholu, jako je například suché červené nebo bílé víno. Naopak vyhnout by se měl likérům nebo míchaným drinkům, které jsou často hodně doslazované.

Tvrzení, že jedna nebo dvě skleničky neublíží, je v medicíně dlouhodobě kontroverzní. Byť má malá dávka červeného vína pozitivní vliv třeba na kardiovaskulární systém, může mít zároveň negativní dopad na ostatní orgány. Játra běžně zabraňují hypoglykémii (poklesu hladiny cukru v těle) tím, že do oběhu vypustí cukr, nicméně během popíjení alkoholu to nezvládnou. Jsou totiž zatížená následným odbouráváním alkoholu, proto nemohou správně ukládat ani vyrábět cukr do zásoby. Hrozí tak riziko náhlého a nebezpečnému poklesu krevního cukru. Pokud pacient s diabetem pije nadměrné množství alkoholu, může u něj navíc způsobit i problémy s vysokým tlakem nebo poškození jater.

Kombinace některých diabetických léků s alkoholem může v některých případech způsobit závažné zdravotní komplikace. Například metformin (lék běžně užívaný k léčbě diabetu 2. typu) se v žádném případě nesmí užívat společně s alkoholem. 

Abstinovat by měli i diabetici se závažnými vedlejšími projevy nemoci, jako je například neuropatie (snížená citlivost nervů), retinopatie (postižení zraku) nebo vysoký tlak. 

Několik rad k použití: Nezapomínat na pravidelné konzultace s lékařem, který může upravit dávku inzulinu, pokud se na oslavě předpokládá požití sklenky alkoholu. Nekombinovat sport s alkoholem

Vybrat nápoje s nižším obsahem cukru. Ujistit se, že v okolí někdo ví o diabetu, aby mohl poskytnout první pomoc. Pít mimo alkoholu dostatek čisté vody, nikdy nepít nalačno a dbát na selfmonitoring!

Dle TZ

www.insighters.cz