Test: Sledování a léčba (TC-SL)

Všechny ženy se zjištěnou těhotenskou cukrovkou by měly být sledovány v diabetologické ambulanci a vybaveny glukometrem (osobním přístrojem na měření hladiny cukru v krvi).  Kontroly glykémií si pacientka provádí sama na glukometru (tzv. selfmonitoring glykémie) formou tzv. glykemického profilu: ráno nalačno a 1 hodinu po hlavních jídlech (po snídani, po obědě a po první večeři), celkem tedy 4 měření denně. Zpočátku se glykemický profil provádí častěji, při uspokojivých hodnotách pak postačí 2-3x týdně. Cílem léčby těhotenské cukrovky je udržení normálních hladin cukru v krvi (glykémie). Cílové hodnoty jsou glykémie ráno nalačno < 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle < 7,8 mmol/l. Jednou za měsíc se provádí také vyšetření tzv. glykovaného hemoglobinu, který svědčí o tom, jak na tom cukrovka byla celkově za několik uplynulých týdnů. Jeho hodnota by měla být do 40 mmol/mol.

Základem léčby diabetu v těhotenství je diabetická dieta upravená pro potřeby v těhotenství a přiměřená fyzická aktivita. Diabetická dieta v těhotenství by měla být pestrá racionální strava s omezením příjmu sacharidů do cca 200 g/den. Ze stravy by měly být vyloučeny rychle vstřebatelné sacharidy s vysokým glykemickým indexem (sladkosti, sladké pečivo, sladké nápoje, uzeniny, sterilizované zeleniny, kompoty, různá dochucovadla, instantní produkty, ovocné šťávy). Příjem polysacharidů, které se ze střeva vstřebávají pomaleji, by měl být omezen do 200 g sacharidů/den. Frekvence jídel se nastavuje individuálně, obvykle na 3-6 porcí denně. Náhradní sladidla (typu aspartam, sacharin atd.) nejsou v těhotenství doporučena z důvodu nedostatku informací o jejich bezpečnosti pro plod. Strava by měla obsahovat dostatek vitamínů a minerálních látek. Přiměřená pohybová aktivita má příznivý vliv na průběh těhotenství. V těhotenství je vhodná zejména chůze (alespoň 30 min denně), ale také různá speciální cvičení pro těhotné a plavání. Pokud nestačí režimová opatření, zahajujeme léčbu léky. Indikací k zahájení léčby léky jsou opakované nálezy glykémie vyšší než doporučené hodnoty (viz výše). V těhotenství lze použít inzulín a/nebo tabletky metforminu.

Seznam literatury:

K prostudování dané problematiky si klikněte na rubriku TĚHOTENSKÁ CUKROVKA od MUDr. Hana Krejčí, Ph.D.MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. 


Jak se léčí těhotenská cukrovka?


Jaké jsou cílové hodnoty glykémie při měření na glukometru?


Zaškrtněte správné tvrzení o diabetické dietě v těhotenství:


Je v těhotenství vhodný pohyb?

Seznam literatury:

https://www.cukrovka.cz/pohyb-2


Zaškrtněte správné tvrzení o léčbě metforminem a/nebo inzulínem.