Test: Správná obuv (DN-SO)

Vhodná obuv pro diabetiky

Nevhodná obuv bývá nejčastější zevní příčinou ulcerací (nehojících se poranění) a často je na počátku vzniku jedné ze závažných komplikací diabetu – tzv. syndromu diabetické nohy. Náklady na léčbu tohoto syndromu jsou velmi vysoké, léčba trvá dlouho a často vede k amputaci dolní končetiny nebo její části a invaliditě.

Používání vhodné profylaktické obuvi je jedním ze základů prevence diabetické nohy.

Jak zvolit vhodnou obuv pro diabetika?

Správná velikost – botu nestačí pouze vyzkoušet, je potřeba pečlivě určit správnou velikost. Bota nesmí nikde tlačit. Nelze spoléhat na to, že se bota časem „roztáhne“.

Dostatek prostoru ve špičce a rovné vedení palce – k zabránění vzniku otlaků, vbočených palců a stlačení prstů. Obuv s úzkou špičkou není vhodná.

Vnitřek obuvi - musí být hladký beze švů, aby netlačil na pokožku.

Stélka (vložka) - pružná, nejlépe vícevrstvá plochá stélka, která tlumí nárazy a přizpůsobí se deformitám.

Pevná podrážka - prevence propíchnutí, zajištění stability, snižuje tlak na plosku nohy.

Podpatek maximálně 2,5 cm.

Uzavřený střih - brání vniknutí cizích předmětů (například kamínků) do obuvi. Otevřená obuv, jako jsou sandály nebo pantofle nejsou vhodné.

Uzavírání - musí být schopné reagovat na změny v objemu chodidla během dne. Vhodné je uzavírání šněrováním nebo suchým zipem. Nákup obuvi by měl proto probíhat v odpoledních hodinách, kdy je možnost otoku končetin.

Materiál - pro správnou účinnost je důležité, aby byl materiál prodyšný. Nejlepší je proto svršek boty z kvalitní usně (kůže). Materiály vnitřku obuvi by měly mít antibakteriální úpravu.

Výběrem vhodné obuvi však péče o chodidlo diabetika nekončí. Obuv je nutné před každým obutím zkontrolovat, zda se v ní nenachází cizí předmět. Nedoporučuje se chodit ani nosit obuv naboso. Je nutné dodržovat doporučené hygienické návyky. Doporučuje se nohy denně kontrolovat, navštěvovat pravidelně odbornou pedikúru. V případě jakýchkoliv odchylek od normálu (puchýře, otlaky, prasklinky, změna barvy kůže, bolest, atd.) je třeba navštívit lékaře. Důležitá v prevenci je též přiměřená pohybová aktivita a mnoho dalšího.


„Profylaktická obuv“ je:

Otázka má více správných odpovědí, zaškrtněte všechny správné volby.


Jak často má pacient nárok na poukaz na profylaktickou obuv a v jaké výši?


Jak zvolit správnou velikost obuvi?


Mezi vhodnou obuv pro diabetiky patří:


Mezi doporučení při péči o nohy diabetika patří:

Otázka má více správných odpovědí, zaškrtněte všechny správné volby.