Menu
Dobrý cukr - videa
Encyklo
Edukace + testy
odborníci
redakční rada/kontakt
Vaše zdraví si bereme na starost
NEPŘEHLÉDNĚTE
Cukrovka
Co je to?
Inzulin a inzulinová rezistence
Dělení diabetu
Dědičnost
Statistika
Cukrovka 1. typu
Cukrovka 2. typu
Těhotenská cukrovka
Dětská cukrovka
Dg+Léčba
Diagnostika
Léčba
Prevence
Životospráva
Kolik energie za den přijmout?
Pohyb a cukrovka
Recepty diabetika
Recepty z fotojídelníčku
Mýty a fakta o ovoci
Vychytávky do kuchyně
Jak číst složení potravin
Energetická hodnota potravin
Co jsou sacharidy?
Co jsou bílkoviny?
Co jsou tuky?
Cukrovka a warfarin
Cukrovka a dna
Fotojídelníčky
Jak pracovat s fotojídelníčkem
Komplikace
Akutní komplikace
Chronické komplikace
Diabetická noha
Praktické rady
Selfmonitoring
Jak měřit glykémii
Glukometry
Kontinuální monitorace koncentrace glukózy (CGMS)
FreeStyle Libre (FGM)
Aplikace inzulínu, pera + pumpy
Aplikace GLP-1 agonistů
Kalkulačky
Příběhy
Příběhy pana Kuličky
Tajemství ordinace
Fámy
Aktuality
Poradna
Poradna
Chatbot
Vaše zdraví si bereme na starost
Home
Testy
Diabetes mellitus 1. typu - základy
Klinické projevy, aneb příznaky dlouhodobé hyperglykémie
Test: Klinické projevy, aneb příznaky dlouhodobé hyperglykémie
(KPPDH)
Diabetes mellitus 1. typu se prvně projevuje
Náhle vzniklou žízní, častým močením, hubnutím a únavou. Náhodné zjištění glykémie mezi 7 a 10 mmol/l bez výše uvedených příznaků prakticky vylučuje tento typ diabetu.
Postupně narůstající žízní, častým močením, hubnutím a únavou. Příznaky se však mohou rozvíjet také velmi pomalu a zvýšená glykémie může být zjištěna jen náhodně u osoby bez zjevných obtíží. Diagnóza se pak potvrdí až při delším sledování.
Prudkým rozvojem tzv. ketoacidózy, která se projevuje nevolností, ztrátou tekutin, žízní, někdy i dušností a bolestmi břicha. Biochemicky je přítomna vysoká hodnota glykémie a tzv. překyselení organismu (nízké tzv. pH). Nepřítomnost ketoacidózy téměř vylučuje, že se jedná od diabetes 1. typu.
Žízní a častým močením, nedostatkem tělesných tekutin. U dětí a mladistvých pak ještě hubnutím, nevolností a projevy tzv. ketoacidóza. Při vzniku v dospělosti je však hubnutí vzácné, někdy pacienti i přibírají na váze.
Co je to tzv. ketoacidóza?
U pacientů s nadváhou je v poslední době populární tzv. ketogenní dieta, při které se lidé snaží zhubnout tím, že aktivují v těle spalování zásobního tuku tím, že v dietě silně omezují sacharidy, zatímco ostatní složky potravy jsou povoleny. Pokud tuto dietu dodržují příliš důsledně, může u nich vzniknout tzv. ketoacidóza, tedy překyselení organismu v důsledku hromadění kyselých metabolitů (ketolátek).
Je to dlouhodobý stav, který s malé míře provází diabetes mellitus 1. typu. Je vyvolán nedostatkem přirozeného inzulínu, který vede ke zvýšené tvorbě ketolátek v krvi a následné acidóze.
Jde a náhlý stav, který je vyvolán chyběním inzulínu v organismu. Projevuje se poruchou metabolismu, při které není organismus bez inzulínu schopen správně zpracovávat metabolické produkty vzniklé štěpením tuků. V těle se hromadí ketolátky, které jsou kyselé a vedou tak k překyselení organismu. Ketoacidóza vzniká při nedostatku inzulínu v těle, když není včas zahájena léčba nebo když pacient inzulín v léčbě vynechá.
Jde o náhlý stav vyvolaný nedostatkem inzulínu nebo také jeho nedostatečným působením. Vzniká proto jak u diabetu 1. tak i 2. typu.