Test: Rizikové faktory DM 2. typu (RF-DM2T)


Myslíte, že když svoje předsevzetí bude Pavel dodržovat, je téměř jisté, že diabetu 2. typu předejde?

Pavlovi rodiče mají oba diabetes 2. typu.  Pavel je hodně po nich, ale rozhodl se, že bude diabetu zuby nehty předcházet. Je nyní štíhlý, každý den cvičí, nekouří, alkohol pije spíše výjimečně a každý rok absolvuje preventivní prohlídku.


Jana měla v průběhu zvýšenou glykémii, a dokonce musela přechodně užívat inzulín. Po porodu se však všechno rychle upravilo a nyní má glykémie i glykovaný hemoglobin v normě.


Petr už svůj kalorický příjem omezil, ale je zvyklý jíst 3x denně jako ostatní v rodině. Koho by měl tedy nyní poslechnout?

Petrovi zjistili zvýšenou glykémii, ale diabetes to prý ještě není. Doporučili mu různá preventivní opatření, léky však prý zatím nepotřebuje. Petr si ale není jist, jak často by měl jíst.

Zuzana mu radila, aby jedl 6x denně. Kromě hlavních jídel by měl mít ještě malé svačiny a malou tzv. druhou večeři. Jarmila zase říkala, že nejlepší je si dát pořádnou snídani, oběd by měl být již střídmý a večeře co nejmenší nebo žádná. Helena zase radila, že úplně stačí jenom 2 jídla denně, jen musejí být dost pestrá. Když jí člověk pořád, tak mu vlastně nikdy ani nevytráví, a to prý není dobré.