Test: Neuropatie dolních končetin (NDK)


Mohou Adamovy potíže souviset s nově zjištěným diabetem?

Adama trápilo pálení a brnění nohou při usínání. Zkoušel různě měnit polohu, přikládat či sundávat peřinu, ale nejlíp mu zabrala studená sprcha na nohy. Lékař zjistil diabetes 2. typu. Měl glykémii 9 mmol/l a glykovaný hemoglobin 55 mmol/mol. Lékař mu vysvětlil dietu a naordinoval metformin.


Jak by měl lékař Žofii poučit?

Žofie má diabetes 2. typu. Po zjištění diabetu před 5 lety mírně zhubla, užívá dvoje tablety na snížení glykémií a dbá na svůj zevnějšek. Nemá žádné větší obtíže a nosí pohodlné páskové boty s vyšším podpatkem, nejraději na boso. Při pravidelné roční kontrole ji lékař vyšetřoval nohy jemným vláknem, které přikládal na různá místa na plosce a na palci. Kupodivu, Žofie to vůbec necítila.


Může s tím Josef otravovat svého lékaře?

Josef chodí pravidelně k diabetologovi. Lékař prostuduje jeho záznamy glykémií, vyptá se na dietu, změří krevní tlak, vyptá se na problémy a doporučí úpravu léčby. Josef si koupil nové boty a rád by se ujistil, že je vybral dobře.


O jaký problém se asi jedná?

Marie se léčí delší dobu s diabetem. Vyrovnání diabetu není zrovna ideální. Nyní ji začaly bolet nohy. V klidu je to v pořádku, ale když musí jít do schodů nebo spěchá do kopce, chytne ji svíravá bolest v lýtkách a nedá pokoj, dokud se nezastaví nebo si nesedne.


Může diabetická polyneuropatie vyvolávat poruchu erekce u mužů?