Test: Inzulinová rezistence (IR)


Kdo z nich má rizikový má znak přítomnosti syndromu inzulínové rezistence?

Marie vyčítala svému muži, že už zase přibral. Aby navlékl kalhoty, musela mu je z předchozích 95 cm v pace rozšířit o dalších 10 cm. Ten se na ni obořil: Ty si dávej pozor na váhu! Mívala jsi kolem pasu ideálních 60, ale teď už je to 80 centimetrů! A při svých 168 centimetrech vážíš už 75 kilo.


U které aktivita by už měla mít efekt, ale přitom nebyla příliš pro Honzu namáhavá?

Lékař Honzovi řekl, že má syndrom inzulínové rezistence a že se musí mnohem více pohybovat a cvičit. Honza je v poslední době lenivý. V práci celou dobu sedí (kromě toho, když jde na oběd), a doma sedí u televize nebo luští křížovky. Láme si hlavu, jak to lékař myslel. Nechce trávit život v posilovně ani celý večer někde běhat.


Jak často se vyskytuje v naší oblasti syndrom inzulínové rezistence?


Má Jan syndrom inzulínové rezistence a je ohrožen jeho komplikacemi?

Jan má všechny znaky syndromu inzulínové rezistence: Kolem pasu měří 115 cm, má vyšší krevní tlak, má zvýšenou hladinu triacylglycerolů a nízkou hodnotu tzv. HDL-cholesterolu. Glykémii měl ale vždycky normální a dokonce i orální glukózový toleranční test byl ještě v normě.


Má Jana nejspíš také syndrom inuzulínové rezistence?

Jana měla nadváhu a obvod kolem pasu 86 cm. Nyní ale rychle zhubla a pro vysoké glykémie jí musel jí být nasazen inzulín. Hladina C-peptidu je nyní velmi nízká. Jana má vyšší krevní tlak a potřebuje asi 30 j. inzulínu denně, nyní ve 4 dávkách.