Test: Hyperglykémie - základy (HG-Z)

Hyperglykémie (Diabetes 2. typu)

Pojem „hyperglykémie“ znamená „zvýšená glykémie“. Jak známo, normální hodnota glykémie na lačno se udává do 5,6 mmol/l a po jídle do 7,8 mmol/l. Všechny vyšší hodnoty tedy můžeme tedy označit jako hyperglykémii.

Hyperglykémie trvající delší dobu vyžaduje určitou změnu léčebného režimu. Při náhlé hyperglykémii vyššího stupně bychom měli nějaké opatření učinit hned.

Záleží pochopitelně na tom, jak výraznou diabetickou poruchu pacient má a jakou léčbu užívá. Někdy může postačovat zpřísnění dietního režimu, jindy je nutné zahájit inzulínovou léčbu nebo ji upravit. Jak jsme vysvětlili v části …. (Inzulin a inzulinová rezistence), přirozený i injekční inzulin působí nejen tak, že pomáhá „zpracovat“ sacharidy, které přijímáme v potravě, ale také tím, že zabraňuje, aby se glukóza v těle dále tvořila či uvolňovala ze zásobních látek. Inzulínová rezistence často působí, že efekt inzulínu během noci je nedostatečný a glykémie k ránu stoupá. Dosažení správné ranní glykémie je proto takovým prubířským kamenem léčby diabetu 2. typu. Pokud pak vzniká vysoká glykémie během dne, bývá to způsobeno nadměrným jídlem, nedostatkem pohybu či nedostatečnými dávkami tablet či injekčního inzulínu.

Pro podrobnější nastudování problematiky se prosím podívejte na rubriku HYPERGLYKÉMIE na našich stránkách cukrovka.cz.


Hyperglykémie u diabetika a hyperglykémie u nediabetika, liší se hodnoty glykémie?


Příznaky hyperglykémie

K prostudování této konkrétní otázky nabízíme odkaz, klikněte ZDE.

Otázka má více správných odpovědí, zaškrtněte všechny správné volby.

Otázka má více správných odpovědí, zaškrtněte všechny správné volby.


Liší se projevy hyperglykémie u diabetika s cukrovkou typu 1 a typu 2?


Mohou být zánět žaludu a předkožky penisu, případně vnějších ženských pohlavních orgánů projevem hyperglykémie?


Jaké příznaky se mohou při déle trvajícím diabetu 2. typu objevit?