Test: Ranní hyperglykémie (HG-RH)

Hyperglykémie (Diabetes 2. typu)

Pojem „hyperglykémie“ znamená „zvýšená glykémie“. Jak známo, normální hodnota glykémie na lačno se udává do 5,6 mmol/l a po jídle do 7,8 mmol/l. Všechny vyšší hodnoty tedy můžeme tedy označit jako hyperglykémii.

Hyperglykémie trvající delší dobu vyžaduje určitou změnu léčebného režimu. Při náhlé hyperglykémii vyššího stupně bychom měli nějaké opatření učinit hned.

Záleží pochopitelně na tom, jak výraznou diabetickou poruchu pacient má a jakou léčbu užívá. Někdy může postačovat zpřísnění dietního režimu, jindy je nutné zahájit inzulínovou léčbu nebo ji upravit. Jak jsme vysvětlili v části …. (Inzulin a inzulinová rezistence), přirozený i injekční inzulin působí nejen tak, že pomáhá „zpracovat“ sacharidy, které přijímáme v potravě, ale také tím, že zabraňuje, aby se glukóza v těle dále tvořila či uvolňovala ze zásobních látek. Inzulínová rezistence často působí, že efekt inzulínu během noci je nedostatečný a glykémie k ránu stoupá. Dosažení správné ranní glykémie je proto takovým prubířským kamenem léčby diabetu 2. typu. Pokud pak vzniká vysoká glykémie během dne, bývá to způsobeno nadměrným jídlem, nedostatkem pohybu či nedostatečnými dávkami tablet či injekčního inzulínu.


Co byste Josefovi doporučili jako další postup?

Josefovi zjistili diabetes 2. typu. Dosud nepotřeboval žádnou zvláštní léčbu, jen mu doporučili, aby si více pohyboval, méně jedl a občas si měřil ranní glykémii. Josef má nadváhu. V poslední době si zjišťoval glykémie mezi 6 a 7,5 mmol/l.

Jaké z následujících opatření pro ni bude vhodné?

Jiřina dostává na léčbu diabetu 2. typu kombinaci dvou tablet (metformin a gliptin) a na noc si píchá 12 j. dlouze působícího inzulínu Lantus. Večer ji již poměrně málo, ale její ranní glykémie jsou v poslední době 8 – 12 mmol/l.

Ačkoliv Jana pak až do rána nic nejí, diví se, že ráno mívá glykémii zvýšenou, většinou přes 7 mmol/l. Čím to může být?

Jana užívá na diabetes 2. typu metformin. Snaží se jíst dietně a kontroluje si glykémie. Naposledy jí asi v 7 hod. večer a udává, že před spaním má hodnotu málokdy vyšší než 5,6 mmol/l.