Test: Hyperglykémie při inzulinoterapii (HG-PI)

Hyperglykémie při inzulinoterapii u diabetu 2. typu

Řada pacientů s diabetem 2. typu potřebuje ke správnému metabolickému vyrovnání injekční inzulín. Inzulín je většinou potřebný tehdy, když se beta buňky pankreatu postupně vyčerpávají. Na rozdíl od diabetu 1. typu však schopnost produkovat vlastní inzulín jen málokdy zaniká zcela. U jiných pacientů s diabetem 2. typu může dokonce přetrvávat zvýšená sekrece inzulínu, který ale účinkuje nedostatečně. V takovém případě mohou být potřebné i relativně velké dávky injekčního inzulínu.

V praxi se snažíme, aby potřeba inzulínu u pacientů s diabetem 2. typu nebyla příliš vysoká. Velké dávky inzulínu mohou inzulínovou rezistenci dokonce zhoršovat a mohou také podporovat udržování nebo zhoršování obezity. Proto společně s inzulínovou léčbou, je-li nutná, podnikáme současně opatření, která podporují účinnost inzulínu. Účinnost inzulínu podporují některé léky, např. metformin či glitazony.


Pro co svědčí u Agáty vysoká hodnota C-peptidu?

Agáta má glykovaný hemoglobin stále nad 70 mmol/mol. Je obézní a špatně se pohybuje. Postupně vyzkoušela řadu antidiabetik v tabletách a jejich kombinace. Protože měla glykémii většinou nad 10 mmol/l, dostává nyní také inzulín, a to hned ve 4 denních dávkách. Celkem nyní užívá 80 j. denně. Glykovaný hemoglobin trochu poklesl, ale stále to nestačí. Při vyšetření jí zjistili vysokou hladinu C-peptidu.

Co by nyní Agátě pravděpodobně nejlépe prospělo?


Jaké opatření bude pro Jana nyní nejspíš vhodné?

Jan má diabetes 2. typu a před 2 lety mu byla nasazena jedna dávka inzulínu před spaním. Kromě toho užívá metformin, a ještě jedno antidiabetikum v tabletách. Jan není obézní a drží správně dietu. V poslední době spíše zhubnul. Přesto mívá po jídle glykémie většinou nad 10 mmol/l.


Co by měla Ivana učinit?

Ivaně 70 let. Jé léčena  metforminem a jednou dávkou dlouze působícího inzulínu. Glykémie si většinou testuje obden, někdy i častěji.  Ivana se asi 3 dny cítí nesvá. Nyní má třesavku, teplotu 38 st., kašle a špatně se jí dýchá. Glykémii měla včera 12, dnes ráno 18 a večer již 20 mmol/l. Nejdřív běhala hodně močit, ale teď už tolik ne.