Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

221 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den píšu za manžela měl těžký zánět 4 m.v nemocnici selhání orgánů málem to nepřežil dnes ho odvezli po 4 letech znovu může se z toho časem vytvořit rakovina dodrzoval celou dobu absolutní životosprávu a přesto. Děkuji 
    věk: 62 let výška: 187 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá manželko pana Vladimíra,

    zánět slinivky břišní je velmi závažné a někdy život ohrožující onemocnění. Často má známé příčiny, mezi něž kromě alkoholu (nejčastěji) připadají v úvahu kameny ve žlučových cestách, vysoké hladiny krevního vápníku při různých poruchách, vysoké hladiny krevních tuků – často spolu s obezitou, dále podávání některých léků, např. kortikosteroidů. Může to být také důsledek vrozené vlohy (dá se zjistit genetickým vyšetřením), anatomickou vývojovou poruchou slinivky, úraz.

    Ze samotného zánětu slinivky nádorové onemocnění nevzniká, toho bych se neobával. Důležité bude, až váš muž zánět překoná, aby dodržoval doporučenou dietu a nebyl příliš obézní (bohužel nyní asi chudák zhubne, tak by to později neměl nabrat zase zpět).

    Jinak ale váš dotaz spadá více do oblasti gastroenterologie, i když po zánětu slinivky dost často vzniká diabetes. Nyní můžeme jen držet palce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se mám v budoucnosti obávat nemocí spojené s diabetem. Diabetes už mám 7 rokem. První 4 roky jsem měl velice dobré hodnoty a poslední 3 roky jsou takové průměrné. Teď mám období, kdy mi hodnoty glykemie lezou nahoru. Chtěl bych se tedy zeptat, jaké nemoce by mi mohli nastat a kdy by tak mohli přicházet. Damián
    věk: 19 let výška: 175 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Damiáne, vy rozhodně potřebujete pořádně proškolit, ale nikoliv vystrašit. Diabetes vašeho typu je zatím stále nevyléčitelné onemocnění a trvá doživotně. Dlouhodobě zvýšená glykémie vede ke změnám prakticky v celém těle, i když to zpočátku není znát. Mohl byste se o tom dočíst i na našem webu a měl byste vědět, jak diabetes může poškozovat nervy, oči, cévy, ledviny, atd.

    Co je ale na tom pozitivní je, že správná léčba diabetu leží ve vašich rukách a ve vaší hlavě a že k dobré až výborné léčbě jsou dnes dostupné vynikající prostředky, která vám život nejen zjednoduší, ale pomohou předejít rozvoji závažných forem diabetických komplikací.

    Vy už jste asi zkušený nicméně určitě máte značné rezervy ve zvládání svého diabetu. Je ale třeba dobře spolupracovat s vaším lékařem a edukační sestrou. Pravdou je, že diabetes 1. typu se dnes dá zvládnout s dobrými hodnotami glykémie a není pravda, že to nejde. Ano, je to obtížné, ale je to velmi důležité. I když je to trochu každodenní otrava, zlepšení se projeví i bezprostředně a umožní vám vykonávat skoro všechny aktivity úplně stejně, jako zdravým lidem.

    Projděte se tedy hned informace, které naleznete na našem webu o komplikacích diabetu. Ujistěte se, že používáte nejmodernější prostředky ke sledování glykémií a podávání inzulínu. Naučte se s tím pracovat a mějte silnou vůli dbát na dobré vyrovnání. Je to opravdu hlavně na vás. Lékaři a sestry jsou tu od toho, aby vám to umožnili a naučili vás s tím pracovat,

    Pokud člověk pečlivě dbá na svoji léčbu, dosahuje hodnot glykovaného hemoglobin v dobrém rozmezí (alespoň 53 mmol/mol či méně) a nemívá při tom příliš často těžší hypoglykémie, komplikace diabetu nebudou v budoucnu kazit váš život ani ho zkracovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívala jsem kortikoidy k chemoterapii, mám diabetem 2 typu, glykemie 15, po vysazeni stále vysoká glukóza přetrvává , jak dlouho?? Beru metformib 850 2x denně , nepomáhá , dieta dodrzena. Eva
    věk: 56 let výška: 170 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milá Evo, kortikoidy obecně snižují citlivost tkání vůči působení inzulínu. Tím se v těle zvyšují nároky na jeho produkci v beta buňkách pankreatu. Pokud na to beta buňky stačí, produkují více inzulínu a glykémie jsou normální. Může se ale stát, že lidé mají ke vzniku diabetu zvýšené vlohy. Ty mohou být např. dědičné po rodičích či prarodičích, nebo to může být způsobeno nadváhou, malou tělesnou aktivitou aj. V tom případě se může projevit diabetes.

    Po vysazení kortikoidů se většinou citlivost vůči inzulínu zlepšuje, ale může to trvat třeba 3 týdny. Funguje to pochopitelně lépe, když je člověk více aktivní a méně jí. Někdy ale mohou být beta buňky příliš vyčerpané a už se normální hodnoty glykémie bez přísné diety a případně léků nedostaví.

    Já bych ve vašem případě doporučoval následující:

    Buďte fyzicky aktivní, a to tolik, kolik to váš zdravotní stav dovolí, aniž byste se nějak vysloveně přetěžovala. Ale např. 1 hod. rychlejší chůze denně by pomohla.

    Kontrolujte si svůj jídelníček. Mohlo by vám stačit 150 až 180 g sacharidů v dietě – vzorový jídelníček naleznete na našich stránkách, dokonce ve vizuální podobě. Pro začátek je lepší těch 150 g, i když možná budete mít trochu hlad.

    Pokračujte v léčbě Metforminem.

    Budou-li po 10 dnech glykémie nadále vysoké, bude vhodné přidat další lék. Já bych osobně ve vašem případě doporučoval jednu dávku dlouze působícího inzulínu večer, např. Tresiba zpočátku 12 – 16 j. jedenkrát denně. Diabetolog vám ale může předepsat i jiné léky, např. ze skupiny gliflozinů nebo GLP-1 analogů.

    Pokračujte v dietním režimu a pohybu. Pokud mírně zhubnete a budete se pohybovat, možná další léky ani nebudou nutné a inzulín bude možné vysadit.

    Pokud byste v budoucnu musela opět podstupovat léčbu kortikoidy, bylo by pak vhodné inzulín znovu preventivně nasadit. Ničemu to neuškodí, ale odlehčí to vašim beta buňkám, takže to lépe přečkají.

    Poznámka redakce:

    Doporučenou dietu naleznete zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám teď takový problémy jak psychický tak i fyzický. To znamená že málokdy ale necítím prsteníček na noze a občas mě začne píchat v palci na noze do toho mám

    Mě se střídá necitlivost prstu na noze i píchání jenom v prstech u pravé nohy všimla jsem si toho dřív ale teď to bylo znovu.

    Kateřina

    věk: 22 let výška: 163 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Kateřino, pravidelná kontrola dolních končetin patří k základnímu vyšetření u osob s diabetem. Může jít o projevy diabetické polyneuropatie, případně o projev ischemické nemoci dolních končetin (špatné prokrvení).

    Diabetická polyneuropatie je velmi častá a vyžaduje zejména náležité poučení o prevenci poranění špatně citlivých končetin.

    Důležité je zejména dlouhodobě dobré vyrovnání diabetu. Dále potom ta prevence - dobrá obuv, odborná pedikúra apod.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, memu tatinkovi (62) se behem dvou mesicu zmenil zivot. Ma rakovinu prostaty a mesic na to mu zjitili ze ma diabetes 2. Typu. Musi si uz pichat inzulin 3x denne. Myslim, ze do prace se asi uz nebude moct vratit. Musi si neustale kontrolovat stav cukru. Myslite ze ma narok na invalid? A nebo mohli byste mi prosim poradit, co ma delat dal? Co zaridit? Nicola

    Odpověď

    Milá Nicolo, invalidní důchod se přiznává podle toho, co určitý člověk není schopen vykonávat. Podrobně jsme postup při žádosti o invalidní důchod popsali v odpovědi tazatelce Heleně zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-ii.-typu-nadvaha-a-narok-na-invalidni-duchod

    Ani jedno z toho, co uvádíte, není ale samo o sobě důvodem k přiznání invalidního důchodu, kterému zpravidla předchází delší pracovní neschopnost a posouzení, že stav nemá jasné výhledy na zlepšení.

    To by ale v případě vašeho otce byla škoda. Diabetes se časem naučí zvládat (bude-li chtít) a karcinom prostaty se ve většině případů dá dnes celkem dobře léčit a v mnoha případech i vyléčit.  Otci je 62 let, to zase není tak moc a byla by škoda „to zabalit“. Myslím, že byste ho měla podpořit spíš v jeho aktivitách a soběstačnosti a netlačit do invalidního důchodu. Co se zdá zprvu strašné se záhy může ukázat jako snesitelné a řešitelné. Jak se říká, „žádná polévka se nejí, dokud je horká“. Počkejte, až to trochu vychladne a snažte se otce podpořit jinak. Jenom je k tomu potřeba hodně vůle.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jelikož nemám partnerku,tak onanuji a po posledním onanovani mi nejde ohrnout kůžička přes žalud.Můžete mi prosím poradit co s tím? Děkuji
    věk: 38 let výška: 202 cm váha: 174 kg

    Odpověď

    Milý Marceli, důležité je, zda předkožka zůstává výrazně zaškrcená a žalud penisu je výrazně oteklý a bolí to. V takovém případě byste se měl neodkladně dostavit na urologii a požádat o pomoc. Urolog může použít nějaké svoje „triky“ nebo aplikovat protizánětlivé léky, takže otok splaskne a předkožka se přetáhne.

    Pokud nejsou potíže tak velké, zkuste použít kvalitní jedlý olej pod předkožku a pokuste se to bez většího násilí znovu přetáhnout.

    Jinak ale tato porucha vzniká u osob, které mají předkožku dlouhodobě, často od narození, zúženou (tzv. fimóza). Zúžení může ale také vzniknout po opakovaných zánětech. Fimózu léčí urolog a zpravidla předkožku částečně či úplně odstraní (při znecitlivění), čímž se problém na trvalo vyřeší a nebývají s tím problémy.

    Kromě nadměrného namáhání může být příčinou také kvasinková infekce, která bývá častá u osob se špatně léčeným diabetem (a vy píšete na portál „cukrovka.cz“, takže to může být váš případ). Pokud nejde o neodkladnou situaci, pomůže volně prodejná mast Fungicidin. Ta je navíc velmi mastná a může pomoci k tomu přetažení.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,bylo mi na sonu řečeno že mám lipodystrofii.A nic víc.Prakticka lékařka mi k tomu také nic neřekla.Jaka je prosím léčba?Co mohu či nemohu.A jake léky.....
    věk: 46 let výška: 190 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    web cukrovka.cz se zabývá problematikou tohoto onemocnění a taktéž zpracovává dotazy, které se tohoto onemocnění týkají. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda se jedná o problematiku pacienta s diabetem. Nicméně si Vás dovoluji odkázat na již publikovanou odpověď týkající se lipodystrofie a diabetu.

    odkaz: https://www.cukrovka.cz/poradna/lipodystrofie

    s pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    V posledních měsících chodím v noci častěji na malou - cca 6x s porcí 100-150 ml. Užívám Glucophage 750 0-0-1. Mám BHP s S_PSA 4 ug/l. Urolog mně předepsal Spasmed/N, ale to nepomáhá. Může to být cukrovkou? A jak z toho ven? Mirek
    věk: 73 let výška: 172 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milý Mirku,

    důvodů, proč lidé, zejména muži, musejí chodit v noci často na malou, je hodně. Vzhledem k tomu, že se ve vašem případě jedná spíše o malá množství moči, tak je dost pravděpodobné, že máte močový měchýř podrážděný, což může být způsobeno porušenou inervací, ale také třeba zánětem či prochladnutím.

    Při špatně vyrovnaném diabetu se dostává větší množství cukru do moči a to vede k tomu, že se tvoří větší množství moči. Člověk hodně pije a pak pochopitelně také více a častěji močí. To by se dalo poznat s hodnot vašich glykémií, ale tento problém vzniká, když se glykémie pohybují nad 10 mmol/l, zpravidla hodně nad 10 mmol/l, např. 15 a více.

    Při zánětu močového měchýře či močové trubice lidé často pociťují pálení při močení a nutí je to často močit.

    Pokud byste měl zvětšenou prostatu a ta by utlačovala močovou trubici, zejména v místě, kde měchýř přechází v močovou trubici, tak často nedochází při močení k dostatečnému vyprázdnění, takže měchýř zůstává částečně naplněný a brzy je znovu plný, takže to člověka znovu nutí močit. To je dost pravděpodobná příčina vašich obtíží. Může se k tomu přidat i zánět.

    Pokud byste měl závažnější problémy se srdcem, stává se, že během dne se v těle hromadí více tekutiny a případně vznikají otoky. Navíc, ledviny jsou špatně prokrvené. Když si potom člověk lehne, tak srdce má menší zátěž a ledviny se více prokrví. To může vést k tomu, že se během noci odplavuje nadbytečná tekutina z těla a člověk musí během noci často běhat močit.

    Pokud by tedy příčinou byly příliš vysoké glykémie, tak byste to nejspíš věděl. Proto se domnívám, že máte nějaký urologický problém a potřebujete urologickou kontrolu. Pro nyní považujte volbu léku Spasmed v dávce 3x 15 mg za dobrou. Měl byste také více pít dopoledne a ve večerních hodinách již nepít. Pokud by se jednalo o benigní hyperplazii prostaty, tak by vám na to mohl urolog předepsat vhodný lék či případně uvažovat o jiném způsobu léčby. Je také nutné vyloučit močovou infekci – na tu byste asi měl užívat antibiotikum.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Při cukrovce 2.typu beru Glucophage 750 XR jednu večer. Dva dny před operací mám Metforminu vysadit. Jak jej nahradit? Miroslav
    věk: 73 let výška: 172 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milý Miroslave, metformin (aktivní látka v Glucophage), se doporučuje preventivně vysazovat při celkové anestézii před operací. To proto, aby se nemohlo stát, že se bude v těle „hromadit“ v době, kdy nemusejí všechny orgány (plíce, ledviny) fungovat perfektně. Vysazení na 2 dny ničemu nevadí. Případným vyšším glykémiím lze předcházet nižším příjmem sacharidů v jídle. Pokud by pak kolem operace glykémie příliš stoupaly, používá se většinou přechodně inzulín.

    Bude-li vyrovnání vašeho diabetu po operaci dobré, bude Glucophage znovu nasazen a případné přechodné podávání inzulínu bude ukončeno. O to se ale postarají lékaři v nemocnici.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážení . Jsem diabetik 2 stupně.15.12.23 jsem měl mírnou žlučníkovou koliku. Přes svátky jsem nejedl nic smaženého, saláty, alkohol, kávu minimum sladkostí( něco jsem přeci jen málo ochutnal). Dnes 2,1,24 jsem si udělal test ranní moči s proužky HEPTA PHAN a takovéto mám zbarvení v moči : PH nižší než 5 , bílkoviny velmi slabé 0,3/30 , glukóza jen o malinko sytější žlutá , Ketony blíž k 5/52 , Urobilinogen slabší než 17/1 , Bilirubin přibližně + , Krev a Hemoglobin u hemoglobinu velmi , velmi slab nazelenání . Ráno jsem měl cukr 8,2 mol/l. Včera ráno také 8,4 mol/l . ale přes den5,0 až 6,1 se mi cukr pohyboval. 12.10. 23 jsem byl při preventivní prohlídce na odběrech krve a moč jsem měl PH - 5,5 aceton 2 , hemoglobina 145 g/l a ostatní hodnoty negativní. Je mi 71,5 roku. měřím 176 cm a vážím 124 kg. Kvůli snížení váhy jsem dělal x diet a vždy nic moc. Cukrovku mám po rodu z maminčiný strany, která ji ona i další dva sourozenci také měla. Během žlučníkové koliky jsem zhubl o cca 3,5 kg a nyní jím málo a hlavně vařené. Popíjím čaje a vodu cca 2-2,5 l denně - víc mi žaludek nechce brát. Prosím poraďte mi jak mám postupovat když velni nerad chodím po lékařích a jsem spíše samoléčitel pomocí čajů, různé zeleniny apod. Kolika mi pomalu odeznívá ( nikdy jsem ji doposud neměl) , ale spíše mám při ní zácpu. Popište mi prosím je li to možné proč jsou u mne takové hodnoty v moči a jak je napravit tak, aby se stav zlepšil. Zapoměl jsem že koliku mi provázela teplota , 1 den 37,6 , 2 den 37,9 , 3 den 36,9 a dále 36,4.. Přeji Vám hodně zdraví do roku 2024 a budu čekat na Vaší odpověď. Jan

    K předchozímu mému dopisu doplňuji, že jsem diabetik 2 stupně a beru metformin 1000 ráno a večer. JCH

    věk: 72 let výška: 176 cm váha: 124 kg

    Odpověď

    Milý Honzo, glykémie sice míváte zvýšené, ale jak uvádíte, většinou jsou jen lehce nad normou. Přechodný výskyt acetonu v moči je možné připisovat přechodnému hladovění, ke kterému vás asi donutila ta "žlučníková" kolika. Přítomnost bilirubinu a jeho metabolitů v moči může být způsobena poruchou odtoku žluči zaklíněným kamenem ve žlučových cestách.

    Pokud šlo opravdu o žlučníkovou koliku, tak bych to příliš nepodceňoval. Kameny ve žlučových cestách se mohou začít pohybovat a způsobit vážné potíže, např. těžký zánět žlučníku, případně také zánět slinivky břišní. Proto bych určitě navštívil lékaře a nechal se vyšetřit. Je možné, že bude u vás nutné žlučník operovat, a to je rozhodně lepší dělat v klidovém stavu než až v případě, kdy jde o život. Možná také, že vám lékaři dají za pravdu a nechají vás samoléčit se, pokud pod tím léčením rozumíte především rozumnou dietu, ale rozhodně bych to nepodceňoval. K lékaři určitě jděte. Asi vám je nepříjemné, když někdo začne komentovat vaši nadváhu, se kterou něco rychle udělat jen tak nejde. Ale to musíte vydržet.

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!