Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
908 dotazů
-
rychlé snížení cukru při běhu
(18.06.2020)
Dotaz
Dobry den, chtěl bych se zeptat a zároveň prosím o radu. Když chodím běhat a mám před během cukr kolem 10 až 14 mmol, tak po běhu mám i 5 mmol. Pak mě cukr (i když se nenajím) vylítne klidně na 18 mmol. Zkoušel jsem různé svačiny před běháním, ale asi pořád špatně. Jde poradit, kde v jídle, zřejmě, dělám chybu? Díky Danielvěk: 40 let výška: 185 cm váha: 84 kgOdpověď
Milý Danieli, neděkujte. Nedokážu vám dát jednoduchou odpověď. Dávkování inzulínu a jídla je nutné vyzkoušet a zavést si určitá pravidla, která mohou být u každého jiná. Je ale při tom nutné vycházet z několika jasných poznatků, tedy pokud se jedná o diabetes 1. typu:
- Člověk nemůže být bez inzulínu a to ani když intenzivně sportuje. Určitá hladina inzulínu je trvale nutná. Sport sice může glykémii snížit, ale nedokáže bez inzulínu udržovat normální metabolismus.
- Intenzivní a zvláště delší fyzická námaha vede u diabetika k poklesu glykémie. U zdravého člověka je tento pokles vyrovnán tím, že se na chvíli zastaví produkce inzulínu a cukr se začne v krvi novotvořit ze zásobních látek. U diabetika 1. typu ale záleží na tom, kolik je v těle injekčního inzulínu. Jednou podaný inzulín se bude uvolňovat do krve a může zabránit novotvorbě glukózy v krvi. Proto může dojít snadno k hypoglykémii.
- Injekčně podaný inzulín se různou rychlostí vstřebává z podkoží do krve. Může tam být i zásoba větší, než si člověk někdy představuje. Sport vede k lepšímu prokrvení tkání, což může zlepšit vstřebávání inzulínu a potažmo vést k jeho neočekávanému nadbytku a hypoglykémii při sportu.
Z bodů 2 a 3 vyplývá, že před plánovanou delší sportovní zátěží je vhodné přechodně snížit dávku inzulínu. Inzulín ale nelze vynechat, určitá bazální dávka musí v těle být. Při protrahované zátěži je vhodné něco malého s obsahem sacharidů sníst. Může to být pečivo, Tatranka, někdo upíjí sladkou limonádu po malých dávkách.
Když si ale člověk sníží dávku inzulínu a ukončí fyzickou zátěž, inzulín pak může v těle chybět a glykémie stoupá. To může být i váš případ.
Také je nutné počítat s tím, že po dlouhé zátěži, třeba běhu na 15 km či celodenním výletě na kole se mohou v těle vyčerpat zásobní látky. Následovat pak může neočekávaná noční hypoglykémie.
Já osobně považuji za velmi důležité předejít při fyzické zátěži hypoglykémii. Ta vás totiž přinutí sníst cukr nebo něco sladkého a často to vede k následné hyperglykémii, která se špatně koriguje. Je proto lepší včas dávku inzulínu snížit a případně průběžně něco menšího sníst.
Moc také doporučuji senzor hladiny krevního cukru. Ten průběžně ukazuje, že hladina cukru klesá a naučí vás se včas a jen málo se najíst.
Doporučuji vám také navštívit edukační stránky Centra diabetologie IKEM. Tam najdete stručné a užitečné informace.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
epilepsia, pohotovosť, vyššia glykémia
(18.06.2020)
Dotaz
Zobrali ma na pohotovosť, lebo som odkvacol v aute, všetky vyšetrenia ako CT, MR, EEG boli negatívne . Ako má zobrala sanitka a spravili mi rozbor krvy cukor som mal 9,3 a kreatín 130, bolo tak hneď ráno nejedol som a ani nepil. Môžu ma liečiť ako epileptika?? Jarověk: 45 let výška: 194 cm váha: 93 kgOdpověď
Milý Jaro, ještě že mám kolem sebe Slováky, kteří mi vysvětlili, co to znamená „odkvacnuť“. Ale stejně vám nemohu spolehlivě odpovědět. V podstatě o vašem zdravotním stavu nic nevím a příčin, proč jste „odcvakol“ může být řada. Zjistili vám vyšší glykémii a vyšší hodnotu kreatininu, ale nejsou to žádné kritické hodnoty, které by váš stav vysvětlili. Kdybyste se aspoň ptal, zda vás mohou léčit jako diabetika, to bych ještě dovedl „okecat“. Epilepsie je ale složitý stav a stejně jako cukrovka může mít řadu příčin.
Kdybyste měl diabetes a byl léčen inzulínem či léky, které mohou vyvolat hypoglykémii, tak bych na prvním místě uvažoval, že se mohlo jednat o hypoglykémii, i když nakonec jste měl glykémii zvýšenou.
Myslím, že pokud váš stav nebyl pro epilepsii typický a ani žádné neurologické vyšetření potom nic neprokázalo, tak bych vám ještě diagnózu epilepsie nepřisuzoval. Možná snad pokud by se podobný nevysvětlený stav opakoval, ale o tom nepíšete.
Já vám navrhuji, abyste byl nějakou dobu opatrný, raději neřídil auto a počkal, zda bude vše v pořádku. Pokud se nic podobného nebude opakovat, tak asi spíš epilepsii mít nebudete.
Glykémii jste měl zvýšenou, ale to se může v kritickém stavu přihodit, takže diabetes ani nemusíte mít. Jedna hodnota k potvrzení nestačí. Víc vám nepovím, stejně jako vy, který jste mi toho také mnoho neřekl. A zdravím na Slovensko.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
použití Synjardy versus Jardiance - srovnání vhodnosti použití při diabetu 2. typu
(17.06.2020)
Dotaz
Dobrý den, v r. 2013 jsem byl na operaci nádoru tl. střeva /amputace esovité kličky od r. 2014 jsem pak prodělal chemoterapie - po osmé mi musely být přerušeny, neboť se vyskytl diabetes II stupně, t.j. od 2014 doposud - pod lékař. dohledem co 4 měs od 02/2020 jsem začal užívat 1+1 Synjardy - viz příl. při kontrole v 06/2020 výrazné zlepšení. Max. se snažím zdravě jíst a denně potřebně ca 1h sportuju/chůze. Lze pak takto dosáhnout v budoucnu 1/ snížení denních dávek ev. úplné omezení? Uvítám každé další doporučení děkuji
ještě doplňuji:
JARDIANCE/SYNJARDY srovnání vhodnosti použití při diabetu II typu můj případ
Jirka
věk: 63 let výška: 183 cm váha: 87 kgOdpověď
Milý Jirko, možná svým vlastním přičiněním, možná v důsledku prodělané nemoci, jste podle vašich doplňujících údajů zhubnul a tím se asi zlepšilo vyrovnání vašeho diabetu. Nevím, do jaké míry se to podařilo, ale pokud nejsou vaše glykémie na lačno i po jídle blízko normálního horního limitu, radil bych vám v léčbě lékem Synjardy pokračovat. Je to lék většinou velmi dobře snášený a dobře účinný. Obsahuje 2 účinné látky, které se vzájemně doplňují a kromě samotných glykémií mají i jiné příznivé efekty, např. na kardiovaskulární onemocnění a možná i na recidivy nádorového onemocnění. Pokud tedy nemáte glukózový metabolismus téměř v normě, není důvod tuto léčbu přerušovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
přítel si nechce píchat inzulín, má deprese a vysoké hodnoty glykémie
(17.06.2020)
Dotaz
Dobrý večer. Přítel léta trpí depresemi a zároveň má i cukrovku, kde si má píchat před jídlem inzulin, jak denní, tak noční. Hodnoty má kolem 14 až 19! Což vím, že je moc. Už asi kolem dvou měsíců se na to vykašlal, že to prý k ničemu není, tak si to prostě přestal dávat! Nevím, co ho to napadlo. Poslední dny je mu trochu špatně, točí se mu hlava a všimla jsem si, že i zhubl, on říká, že to má z léků, co bere na deprese, že se to časem spraví. Je podrážděnej, protivnej, bez nálady, ano, neříkám, že to nemůžou být ty deprese, ale to, že si přestal píchat inzulín, tak to je jedno z druhým. Chová se jak malej a přitom mu bude 50 let a má dvě děti! Nevím, jak ho donutit, aby dodržoval to, co má. Cukrovku mu zjistili asi před 4 lety. Děkuji za odpověď. Michaelavěk: 37 letOdpověď
Milá Michaelo, problém vašeho přítele má spíš charakter psychický a pomoci by mohl psycholog nebo psychiatr. Léčba diabetu vyžaduje soustředěný přístup, pacient musí mít o léčbu zájem a snažit se. Lékař mu může poradit, jak dosáhnout dobrého vyrovnání, ale nemůže to za něho udělat. Rozhodně tuto situaci nepodceňuji, vím, že je to důležité a že je nutné se pokusit o zlepšení.
Z vašich informací nevím přesně, o jaký typ diabetu se jedná. Více denních dávek používají standardně osoby s diabetem 1. typu, někdy ale také pacienti s diabetem 2. typu, jestliže jejich schopnost tvořit v těle inzulín výrazně klesá.
Pokud by se jednalo o typ 1, vysazení inzulínu by vedlo k rychlému zhoršování a nakonec i ke smrti. Proto si myslím, že jde o typ 2. Tito pacienti mívají zachovanou sekreci inzulínu, takže se bez inzulínu v injekcích obejdou někdy zcela. Když ale jim jejich vlastní inzulín nestačí, potřebují rovněž injekční inzulín a jeho vynechání či odmítání vede také ke zhoršování zdravotního stavu. To je asi případ vašeho přítele.
Bude tedy třeba jej přesvědčit, aby si začal pravidelně měřit glykémie 4x denně aspoň) a podle toho podávat vhodné dávky inzulínu. Měl by svůj způsob léčby projednat se svým diabetologem a ten by mu měl domluvit návštěvu u psychiatra či psychologa.
V jeho případě se může jednat o určitou situační depresi, která by se mohla upravit, kdyby si s někým mohl v klidu probrat své problémy a důvody pro špatnou náladu. Je ale také možné, že se jedná o skutečnou depresi, která se dá často léčit s pomocí některých léků.
Pocit, že léčba diabetu u něho nemá smysl, pramení nejspíš z toho, že svoji léčbu dosud neprováděl dobře a nebyl v tom dostatečně zaškolen. Proto se mu zdá, že ať se snaží jak snaží, stejně je to špatné. To ale není pravda, léčit dobře diabetes inzulínem se dá naučit.
Bude-li nyní ochoten, mohla byste příště navštívit diabetologa spolu s ním a požádat o radu. Léčba by se trochu upravila tak, aby jí rozuměl a aby mu vyhovovala a mezi tím byste se společně pokusili domluvit návštěvu psychiatra. Diabetolog také někdy spolupracuje s psychologem, který se touto problematikou zabývá a pomáhá pacienty motivovat ke správné léčbě.
Je-li někdo zcela neochotný a dá se říci líný něco s diabetem dělat, je to jeho chyba. Ještě větší chyba ale může být, když se jedná o skutečnou psychickou poruchu, na které pacient nenese vinu a dá se s tím správnou léčbou něco dělat.
Moc tedy doporučuji, abyste se pokusila to s přítelem nenásilně ale důsledně probrat a dovést jej v první řadě k tomu diabetologovi. Jen tak bych to nevzdával, požádal bych o pomoc i jeho děti.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
ako strážiť cukor a zároveň hmotnosť
(15.06.2020)
Dotaz
Nie som cukrovkár, ale boli mi zistené zvýšené hodnoty cukru (nalačno 6.0) – teda som sledovaná v diabetologickej ambulancia a mám nariadené „strážiť si svoj cukor“, čiže snažiť sa o to, aby hodinu po jedle hodnota môjho cukru nepresiahla 6.0. Celú situáciu mám sťaženú tým, že mám histamínovú intoleranciu – teda ani predtým než mi to zistili som zhodou okolností nekonzumovala vysoko-sacharidové jedlá, takže okresať si jedálniček tak aby som mala pod 6.0 hodinu po jedle bolo dosť ťažké. Avšak, nejako som to zvládla a dnes (rozumej o rok neskôr) moje ranné hodnoty len zriedka presiahnu 4.9. V poslednom čase som si však prešla obdobím, keď som mala zrazu veľmi vysoké hodnoty (teda aj 8.0 po jedle a aj 6.0 tri hodiny po jedle) a v snahe dostať sa k lepším hodnotám som si opäť zredukovala jedálniček (keď sa to tak vezme, tak je celá moja strava založená na mäse, zemiakoch a necukrené mliečnych kašiach) a opäť som sa dostala do bodu, kedy mám 3 hodiny po jedle zvyčajne pod 4.9. Problém ale je, že teraz nejem dostatočne a klesá mi hmotnosť, čo je pri mojej terajšej dosť nízkej hmostnosti to úplne posledné, čo chcem. Ak však začnem jesť inak opäť sú tie hodnoty také „divoké“ a čím ďalej tým „divokejšie“. Keď som bola za lekárom povedal mi, že tie (horšie) hodnoty stále nie sú cukrovkové. Rada by som teda vedela, akú stratégiu mám teraz zvoliť: Mám si úplne prestať sledovať cukor, až kým nepriberiem a potom zistiť, či budem vedieť môj metabolizmus opäť upokojiť? Mám jesť veľké porcie a dúfať, že po niekoľkých hodinách mi cukor klesne? Mám jesť častejšie (teda nie keď mi cukor klesne pod 5.0, ale už keď bude pod 5.6)? Tatianavěk: 20 let výška: 167 cmOdpověď
Milá Tatiano, Váš dotaz je spíše pro nutričního terapeuta či alergologa než pro mne, diabetologa. Pojem histaminová intolerance je dost neurčitý a je v každém případě nutné vytypovat, která jídla můžete jíst, aniž by vám to způsobovalo obtíže. Toto omezení často vede k hubnutí a vy určitě, jak píšete, nemáte nadváhu. V případné léčbě vašeho diabetu by se tedy nedalo příliš mnoho dosáhnout pomocí dalšího omezování v dietě, ale pokud by se to případně zhoršovalo, potřebovala byste nějaké léky, které by to vyrovnaly, možná dokonce inzulín.
Protože nyní opravdu nemáte diabetické hodnoty, tak vám doporučuji volit dietu, která vám vyhovuje a při které nemáte „histaminové“ obtíže. Glykémii si můžete čas od času změřit, např. 1x za 14 dnů poctivě na lačno ráno.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
obuv Shaper pro diabetiky
(11.06.2020)
Dotaz
Dobrý den, mám těžkou neuropatii nohou a používám obuv od Bati. Chtěl bych zkusit diabetickou obuv od f. Shaper. Je na poukaz? A kde bych si to měl objednat, aby mě změřili nohu, jak píšete v úvodu. Děkuji. Miloš Brožek, Lysá n/Lvěk: 72 let váha: 96 kgOdpověď
Vážený pane Brožku,
děkuji za Váš dotaz na naší obuv.
Obuv je zdravotním prostředkem s částečnou úhradou pojišťovnou. Pro letošní rok je konečná cena pro zákazníka stanovena na 2500 Kč včetně DPH. Pokud máte poukaz od lékaře (v hodnotě 1000 Kč), vyjde Vás obuv na 1500 Kč včetně DPH.
Pro určení vhodné velikosti je nutné přeměření buď v některé z výdejen, které naši obuv nabízejí (jejich seznam najdete na www.diabota.cz). Protože s distribucí teprve začínáme, je jich zatím málo, ale pracujeme na rozšíření sítě. Pokud se ve vašem kraji výdejna zatím nenachází, můžeme zkusit měření na dálku, u kterého je ale vždy nutná asistence druhé osoby.
Prosím dejte mi vědět, co by Vám vyhovovalo.
Děkuji a přeji Vám hezký den.
S pozdravem,
Hana Benešová
SHAPER s.r.o.
Ing. Hana Benešová
projektová manažerka
mobil: +420 727 818 120
e-mail: hana.benesova@shaper.cz
-
glykémie 6 mmol/l u 11letého dítěte
(11.06.2020)
Dotaz
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je normální když má 11 lete dítě hladinu cukru 6 děkuji. JanaOdpověď
Milá Jano, obecně platí, že hodnota glykémie na lačno, tedy po celonočním lačnění ráno, nemá přesahovat 5,6 mmol/l, a to ani u dítěte. Na druhé straně musí jít o hodnotu prokázanou a nikoliv náhodnou. Tedy pokud by dítě mělo opakovaně hodnotu 6 mmol/l, bylo skutečně na lačno a nemělo v tu dobu žádné právě probíhající onemocnění, znamenalo by to, že něco není v pořádku. Pod pojmem opakovaně se obyčejně myslí alespoň 2x, já bych to ale požadoval vícekrát. Navíc by mělo jít o přesné měření, nikoliv pouze osobním glukometrem.
Jinak může glykémie vyskočit i náhodně, např. po velkém předchozím jídle, při zvýšené teplotě, při nějakém bolestivém onemocnění apod.
Teprve pokud by se takto byť zatím mírně zvýšená hodnota skutečně prokázala, bylo by vhodné ověřit, o co se jedná. Teoreticky by mohlo jít o velmi časný projev rozvoje diabetu 1. typu nebo o přítomnost jiného vzácného typu diabetu, např. MODY2. Tento typ diabetu není příliš závažný, je silně dědičný a postihuje více členů rodiny v různých generacích. Právě podle přítomnosti této poruchy u jiných členů rodiny by na tuto poruchu budilo podezření. Výjimečně by mohlo jít o v ČR zatím vzácný projev diabetu 2. typu již u dítěte, které je hodně obézní.
Pokud jste tedy jen náhodně a jen osobním glukometrem zjistila tuto hodnotu, nejspíš se bude skutečně jednat jen o náhodu a nikoliv o závažnější poruchu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
alkoholová polyneuropatie
(09.06.2020)
Dotaz
Souvisí s alkoholovou polyneuropatii i několika měsíční kašel? Brala jsem přes 3 měsíce Levopront, Tussin a Stoptussin, lékařka mi dala i antibiotika a polyneuropatii odhalila až neuroložka. Svědí mě celé tělo, alkohol již nepiji, zvláštní prášky neberu, jen Milgammu a Hypnogen na spaní. A Zřítilo. Danielavěk: 0 let výška: 180 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Danielo, ani můj diagnosticko-detektivní talent nestačí k tomu, abych pochopil, co s vámi je. Jistě by "bodlo" znát váš věk, protože nejspíš nebudete "dnešní", jak by mohl naznačovat vámi udávaný rok narození. S suché zakončení "A Zřítilo." mi také mnoho nenapoví. Ptáte se na stránkách Cukrovka.cz, kde se většina otázek točí okolo diabetu, ale ten vy neuvádíte.
Alkoholová neuropatie se může v řadě příznaků podobat neuropatii diabetické. Obě onemocnění mají řadu forem od postižení jednotlivých nervů až po celotělové částečné ochrnutí, nicméně nejčastějšími projevy jsou pocity pálení či brnění v končetinách, někdy až bolesti a dále snížená citlivost v této oblasti. Neuropatie někdy postihuje i různé vnitřní orgány, jako jsou žaludek, střeva, močový měchýř. Ale vysloveně s kašlem jako s hlavním projevem neuropatie jsem se dosud nesetkal. Proto si myslím, že byste měla hledat spíše jiné vysvětlení, z nichž uvedu některé možnosti, které mě napadají:
* Lidé, kteří více pijí alkohol také velmi často kouří. A kouření je častou příčinou kašle.
* Svědění kůže spolu s kašlem může být reakcí na některé látky v prostředí, jako jsou třeba různé pyly či určitý prach. Pomoci může jednak rozpoznání látky, která to vyvolává, protože se jí pak můžete vyhýbat a také užívat různé léky na alergii v tabletách či inhalačně.
* Kašel mohou u někoho vyvolávat i určité léky. Patří mezi ně i některé léky na zvýšený krevní tlak (tzv. ACE-inhibitory). Používají se poměrně často a dobře účinkují, ale u někoho mohou působit kašel, a potom je nutné je nahradit jinou lékovou skupinou.
* Kašel může být projevem i některých srdečních onemocnění. Objevuje se zvláště při námaze.
* Kašel také někdy provází chronický zánět nosních dutin či přítomnost tzv. nosních polypů.
Pokud ale kašel trvá dlouho jako u vás, je nutné vyloučit nějaké plicní zánětlivé onemocnění či jinou plicní chorobu. Je nutný RTG snímek plic, případně počítačová tomografie plic, někdy tzv. bronchoskopie. O tom všem by měl rozhodnout plicní specialista.
Na polyneuropatii toho typu, který uvádíte, je nutná úplná abstinence a zpočátku podávání vitamínů skupiny B.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
hodnota po jídle 2,3 točí se mi hlava
(08.06.2020)
Dotaz
po jídle mám hodnotu 2,3 točí se mi hlava a mám slabost, Máriavěk: 64 let výška: 160 cm váha: 78 kgOdpověď
Milá Mário, při tak málo informacích je těžké vám odpovědět.
Usuzuji, že nemáte diabetes a neužíváte na diabetes léky, ale to z vašeho dotazu není jisté.
Pokud ale nemáte diabetes, jak to, že si monitorujete glykémie? Má diabetes někdo ve vašem okolí nebo jste si kvůli tomu pořídila glukometr? I to je možné.
Tak tedy, pokud nemáte diabetes a neužíváte léky na snižování glykémie, tak se nabízí několik běžnějších možností a řada možností méně častých.
- Někdo jí příliš rychle a často má jídlo vysoký obsah sacharidů, nebo je přímo sladké. Jeho tělo na rychlé podání sacharidů reaguje přehnaně, a to způsobuje někdy hypoglykémii za 1 až 2 hod. po jídle. Pomoci může jíst méně, pomaleji a s menším obsahem cukrů. Případně si po malém jídle dát za 1 hod. ještě opět malou svačinku.
- Hypoglykémie jsou někdy u osob, které podstoupily operaci žaludku. Jídlo potom projde žaludkem rychle, což vede k rychlému vstřebávání sacharidů z požitého jídla a opět k příliš velké stimulaci. Navíc při tom někdy se střevo příliš prokrví, nahromadí se v něm hodně tekutiny a to vede k poklesu krevního tlaku. Spolu s hypoglykémií to mohou být nepříjemné stavy, kterým lze předcházet podobným způsobem, jak to uvádím v bodě 1.
- Hypoglykémie mohou provázet i některé poruchy tvorby hormonů, jako např. nedostatečnost činnosti nadledvin (to ale spíše na lačno) nebo při zvýšené funkci štítné žlázy, která vede někdy také k příliš rychlému vstřebávání potravy.
- Vzácně může jít o poruchu z nadbytku buněk, které produkují inzulín. To se poměrně složitě vyšetřuje a hypoglykémie bývají spíše na lačno.
Tak to jsem vyjmenoval jen některé častější možnosti. Pokud se vaše stravy opakují, určitě budete potřebovat lékařské vyšetření. Doufám ale, že nejste diabetička, protože to byste mě vypekla. Tam bývají hypoglykémie nejčastěji proto, že si lidé berou příliš mnoho léků (inzulínu či tablet).
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
metabolický syndrom a únava - pokračování
(05.06.2020)
Dotaz
Dobrý den, velmi děkuji za Vaši odpověď. Nevím, co je příčinou proč jsem tolik přibrala, ale příjem kalorií, složení stravy a pohyb to nebude. Samozřejmě radu, abych zhubla jsem dostala. Takže jsem si nejdříve vyhodnotila přes STOB své stravování, kromě toho jím bio potraviny a pohyb si sleduji přes chytré hodinky. Biochemii krve mi dělali právě proto, že se cítím vyčerpaná. A přesto, že mě to stojí hodně hodně odhodlání, jdu a pracuji a hýbuse. Hledám proto ne příčinu nebo alibi, ale to co bych mohla udělat, abych nepřibírala. Nikdy jsem nebyla diatář, ale vím, že moje babička měla stejný problém a končil cukrovkou. Nikdy se, ale nepřejídala, vařila pro celou rodinu a jen ona měla tento problém a její dcera, moje maminka, si dávala oběd v práci i doma a byla celoživotně štíhlá až hubená. Samozřejmě mám obavu, že vliv na můj současný stav mohou mit hormony i narušený mikrobiom, přece jen jsem za poslední leta snědla hodně prášků, i když se je snažím omezovat, jak můžu. Snažím se, jak to jde, jednat odpovědně za svoje zdraví. Po zlomenině velkého humeru mezi operacemi krční páteře, nikdo nevěřil, že budu rukou hýbat bez operace, tak jak s ní hýbu. A rozcvičila jsem to díky výborné práci rehabilitačního oddělení ve Znojmě. Nyní se mi projevila artróza na drobných klobech ruky a moje obvodní lékařka se nejdříve domnívala, že se jedná o ganglion. Takže hledám odpovědi, které mi asi nemůže dát moje obvodní lékařka, i když je výborná. A jsem přesvědčena, že jde o to najít příčinu, a pak si myslím, že to bude mít pozitivní dopad nejen na obezitu, ale i na další zdravotní problémy, které mám. Samozřejmě mám podezření na zvýšenou hladinu estrogenu, kterou jsem již řešila u ženské lékařky po odebrání jednoho vaječníku pro zvýšený tumormarkr, tehdy jsem měla hladinu estrogenu překvapivě mnohonásobně vyšší. Takže jsem se nyní objednala, ke své gynekoložce. Mám opravdu obavu, co se děje, tloustnu bez toho, že bych se přejídala nebo nepohybovala. A otoky asi nejde, to jsem si teď pořídila zase chytrou váhu, a podle vážení na ní mám spíš méně vody. Nejsem to schopna vyřešit, a bude mi letos 56 let, což není málo, ale není to ani zase tolik, abych rezignovala. Pokud by Vás napadlo, kde hledat příčinu, prosím, dejte mi vědět. Přeji hezký den a předem děkuji. Martinavěk: 55 let výška: 164 cm váha: 95 kgOdpověď
Milá Martino, protože jste ke svému předchozímu dotazu poslala další informace, na oplátku vám já zase pošlu moji odpověď. Jak sama uvádíte, nemůže být dostatečná, protože možností, proč se necítíte fit, je hodně. A navíc je to stav velmi subjektivní.
Znovu vám ale opakuji, že zákon zachování hmoty a energie v naší hvězdné soustavě prostě platí. Pokud se opravdu nejedná o otoky, tak člověk může přibírat jen a jedině z jídla. Někdo je na tom ale tak, že mu stačí mnohem méně, aby nabíral, zatímco jiný může pořád jíst a stejně nepřibere. Lidé mohou mít jinak naladěný metabolismus, ale také chování. Někdo chvilku neposedí a když sedí, tak se stejně vrtí, jiný se klidně usadí a nehýbe se. Štíhlí lidé také matou svoje okolí tím, že o jídle stále mluví, něco ochutnávají a působí to tak, jako by jedli velmi mnoho. Ve skutečnosti však vždy včas přestanou, prostě už nemají chuť. A ti silnější, ti o tom vědí, že jsou silnější, tak pořád dávají pozor, co snědí, raději o tom nemluví, aby nebudili pozornost, ale ve skutečnosti toho snědí mnohem více, než si myslí sami.
Ať je tedy příčina vašeho nabírání váhy jakákoliv, jediné, co pomůže, je snížení kalorického příjmu. Samozřejmě je důležitý pohyb, a to zejména, abyste se vytrénovala překonávat svůj pocit únavy a slabosti. Zlepší to jistě kalorický výdej, ale omezení jídla je naprosto zásadní.
Mluvila jste také o celé řadě vyšetření, ale nepsala jste nic o hormonech štítné žlázy. Pokud štítná žláza málo funguje, lidé bývají unavení a přibírají na váze. Toto je určitě nutné vyšetřit, ale asi se už tak i stalo.
Na základě toho, co o vás vím, vám lépe odpovědět nemohu. Tak vám aspoň držím palce. Dieta a tělesný trénink - to je to, co vám určitě může pomoci, i kdyby příčina slabosti byla jákákoliv.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!