Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
zapáchajúci dych aj pot a v rodine cukrovka
Datum vložení dotazu: 14.03.2020
Ptá se: Kika
Dotaz
Odpověď
Milá Kiko, diabetes se dá celkem dobře diagnostikovat. Na našem webu o tom najdete celkem dost podrobností v rubrice DIAGNOSTIKA.
Nejjednodušší je změřit glykémii na lačno po celonočním lačnění. Je ale také možné provést glukózový toleranční test.
Jak to označujete „zapáchající dech a pot“ nejsou známkou diabetu.
Zápach z úst vzniká nejčastěji činností bakterií v dutině ústní. Ty zde nejčastěji „zpracovávají“ zbytky potravy, které ulpí na jazyku, ale zejména v mezizubních prostorech či na špatně ošetřených zubech či zubních náhradách. Může někdy jít také o reflux žaludeční šťávy do jícnu. Reflux znamená, že dolní část jícnu dostatečně neuzavírá vstup do žaludku, takže jeho obsah může částečně pronikat zpět do jícnu.
Pot má většinou svůj charakteristický zápach, nebo vůni, chcete-li. Jeho bakteriálním rozkladem však se neutrální vůně mění v zápach, podle typu bakterií. Čím je pot starší, tím více může zapáchat. U některých osob jejich pot je cítit značně osobitě, a to již poměrně rychle po zpocení. Jiným osobám to může vadit.
Ať už jde o ústa či o pot, v obou případech pomůže častá a kvalitní hygiena. Zuby je třeba pravidelně čistit. Pokud má někdo již poškozený chrup, mezi zuby mu ulpívají zbytky apod., musí si dutinu ústní čistit častěji, používat speciální prostředky (mezizubní kartáčky, jednosvazkové kartáčky, nitě) a ústní vodu, aby nebyl ostatním osobám nepříjemný.
Silně potící lidé by se měli častěji sprchovat a měnit si šaty. To platí pro osoby s diabetem, stejně jako pro osoby bez diabetu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
pouze aceton v dechu může někdy signalizovat onemocnění cukrovkou, viz:
- neléčené cukrovka – acetonový dech je typický u lidí s cukrovkou. Hlavně když není ještě objevena nebo je cukrovka špatně léčena (diabetická ketoacidóza).
- jiné problémy se slinivkou břišní – může se také jednat o jiné problémy se slinivkou břišní.
- intolerance fruktózy – může se také jednat o intoleranci ovocného cukru.
- při hladovění – acetonový zápach se objevuje při hladovění, když už je spálena glukóza a tělo jede na tuky.
Desatero špatného dechu
- Kouření. Cigaretový kouř obsahuje mnoho chemických látek, které nepříjemně zapáchají. Kouř však také vysušuje dutinu ústní, čímž k zápachu rovněž přispívá.
- Špatná hygiena dutiny ústní. Nedostatečná péče o chrup je jedním z nejčastějších důvodů špatného dechu. Zápach způsobují bakterie, které se hromadí v podobě zubního plaku. Situaci ještě zhoršuje přítomnost zubního kazu, zánětu dásní a dalších chorob dutiny ústní.
- Potraviny a nápoje. Nepříjemné vůně typicky způsobují aromatické pochutiny, jako je česnek, cibule či rybí maso. Z nápojů je na vině především káva a alkohol.
- Sucho v ústech. Sliny pomáhají omývat nečistoty z dutiny ústní, proto je jejich nedostatek provázen výrazným zápachem z úst. Nedostatek slin způsobuje dehydratace, kouření či autoimunitní choroby. Infekce. Infekce dutiny ústní, horních i dolních cest dýchacích může způsobit nepříjemný zápach. Nejčastěji se jedná o záněty dásní a hnisavé angíny.
- Infekce. Infekce dutiny ústní, horních i dolních cest dýchacích může způsobit nepříjemný zápach. Nejčastěji se jedná o záněty dásní a hnisavé angíny.
- Refluxní choroba. Návrat žaludeční šťávy do jícnu bývá taktéž spojen se zápachem z úst. Zápach bývá větší po ránu, protože návrat šťáv je častější v noci, kdy člověk leží ve vodorovné poloze.
- Selhávání jater a ledvin. Oba orgány jsou důležité pro očišťování těla od odpadních látek, které se v případě poruchy jejich funkce hromadí v organismu. Ty jsou poté ve zvýšené míře vydechovány plícemi a stojí za nevábnými pachy linoucími se z dutiny ústní.
- Žaludeční vřed. Žaludeční vřed a porucha vyprazdňování žaludku u diabetiků také někdy způsobují zápach z úst.
- Cukrovka. Neléčená cukrovka vede ke zvýšené tvorbě acetonu, který je vydýcháván plícemi. Dech postiženého připomíná nasládlou vůni kvašeného ovoce.
- Nádory. Nádorové bujení v dutině ústní, hltanu či hrtanu také často způsobuje nevábnou vůni dechu.
(zdroj uLékaře.cz)
Zvýšené pocení neboli odborně hyperhidróza se podle příčiny vzniku dělí na:
1. Konstitucionální (zjednodušeně fyziologické nebo běžné), vznikající při emočním stresu (radost, úzkost, strach, bolest), po požití kofeinu, alkoholu, kořeněných jídel,
v teple, vlivem obezity, těsného nebo neprodyšného oděvu, při sportu ...
2. Symptomatické - vznikající jako druhotný projev různých onemocnění a jiných vlivů např.:
- endokrinní onemocnění (cukrovka, poruchy funkce štítné žlázy, poruchy funkce hypofýzy, feochromocytom...)
- hormonální změny (klimakterium, těhotenství, menstruace)
- vysoký krevní tlak a některá srdeční onemocnění
- onemocnění neurologická (syndrom karpálního tunelu, syndrom krčního žebra, tabes dorsalis, Parkinsonova choroba)
- některá nádorová onemocnění - zvláště ze skupiny lymfomů
- infekční onemocnění (AIDS, tuberkulóza, malárie, běžné horečkou doprovázené infekce)
- zvýšené pocení v důsledku užívaní léků (některých antidepresiv, léků snižujících horečku, některých léků na vysoký krevní tlak...)
- zvýšené pocení při depresivních a úzkostných stavech
Hyperhidróza může být generalizovaná - k projevům pocení dochází po celém těle nebo lokalizovaná - pocení především v oblastech dlaní, plosek a podpaží, obličeje...
Příčin vzniku zvýšeného pocení je velká řada a není možné je zmínit všechny. Proto v tomto zjednodušeném přehledu uvádím ty, se kterými se většina lidí může běžněji setkat.
(zdroj doktorka.cz)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
908 dotazů
-
cukr jde v noci dolů
(26.10.2024)
Dotaz
Jsem po spálení žaludečního vředu a cukr mi klesl až na 3 píchám si inUlin a snížil dávku ale cukr jde přes noc pořád dolů. JaroslavOdpověď
Milý Jaroslave, píšete příliš málo podrobností o svém stavu.
Pravděpodobně vám endoskopicky ošetřili žaludeční vřed. Nepíšete, v jakém místě a v jakém rozsahu a jak se váš vřed dříve projevoval a jak jste na tom nyní. Dovedu si ale snadno představit, že jste nyní více opatrný na to, co sníte, a asi jíte podstatně méně. To se samozřejmě může projevit na vašich glykémiích. Obávám se, že až se vám vřed zahojí, glykémie vám zase stoupnou.
Existuje ale víc možností. V každém případě je nyní vhodné sledovat glykémie a dávku inzulínu podle okolností snížit. To děláte správně.
-
Dotaz na senzor
(21.10.2024)
Dotaz
Dobrý den otec je po odebrání slinivky z důvodu nádorů...má nárok na některý ze senzoru aby si nemusel 8x denně měřit cukr pomocí píchání do prstuOdpověď
Dobrý den,
Váš otec sice nesplňuje indikaci stran diabetu prvního typu, ale šance na senzory je. Mám pár pacientů po pankreatektomii pro nádor. Je možnost poslat žádost k reviznímu lékaři (na pojišťovnu) o schválení senzorů (výjimky). Žádost revizní lékař nemusí sice schválit na 100% - stále může být zamítnuta. Ale pokud se vše dobře odůvodní, tak schválení senzorů u pacientů po odstranění slinivky (pankreatektomii) většinou proběhne úspěšně. Tito pacienti totiž potřebují stejně jako diabetici 1. typu inzulin a měření glykémií několikrát denně a někdy mají dokonce větší kolísání glykémií než pacienti s DM 1. typu. Je nutné se dohodnout s Vaším diabetologem, zda je ochoten tuto žádost zaslat. -
Cukrovka a elektrolecba
(16.10.2024)
Dotaz
Dobrý den, může se po elektrolečbě zvednout hladina cukru. Léčím se s diabetem. Děkuji za odpověď. JosefOdpověď
Milý Josefe, nevím přesně, co všechno se může skrývat po pojmem elektroléčba, ale v podstatě si neumím představit, že by to mohlo zvyšovat hladinu krevního cukru. Existují různé formy pohybové elektrostimulace a ty by mohly naopak hladinu cukru snižovat, a to vlivem svalového pohybu a větší spotřeby energie ve svalu.
Jinak se různě testovaly také různé formy magnetické i elektrické stimulace sekrece inzulínu přes kůži, ale efekt to prokazatelný nemělo.
-
Testovací proužky na cukrovku
(15.10.2024)
Dotaz
Na e Recept MiroslavOdpověď
Milý Miroslave, není zcela jasné, na co se ptáte. Otázka většinou končí otazníkem, vy ale jen uvádíte heslo „testovací proužky na cukrovku“ a „e Recept“.
Tak odpovídám podle odhadu, co jsme asi měl na mysli.
- Diabetici léčení perorálními antidiabetiky mají nárok na diagnostické proužky ke stanovení glukózy z krve, a to v počtu 100 ks ročně.
- Diabetici léčení injekčními neinzulinovými antidiabetiky nebo inzulinem do 2 dávek denně mají nárok na 400 ks diagnostických proužků ročně.
- Diabetici, kteří jsou léčeni intenzifikovanou inzulinovou terapií, mají nárok na 1 500 ks diagnostických proužků ročně.
- Diabetici do 18 let a těhotné ženy s diabetem mají nárok na 2 500 ks diagnostických proužků ročně.
Diagnostické proužky je možné předepsat pomocí ePoukazu. Lékař jej musí elektronicky podepsat a je možné jej zaslat pacientovi emailem nebo jako SMS telefonem, automaticky se také po předepsání lékařem archivuje v centrální databázi, která je lékárníkům dostupná na čárovém kódu občanky pacienta..
-
hodnoty glykovaného hemoglobinu
(04.10.2024)
Dotaz
Je to v pořádku,?
Martin
Odpověď
Milý Martine,
poslal jste na naše stránky ofocený papír s několika laboratorními hodnotami. Nic o sobě neuvádíte, např. proč bylo vyšetření provedeno, tělesnou konzistenci, kolik vám je let apod.,
jen stručně připisujete: „Je to v pořádku?“.
Na to mám, s prominutím, dvojí odpověď:
- Hodnota glykémie je v pořádku. Máte mírně sníženou funkci ledvin, soudě podle mírně zvýšené hladiny kreatininu. Čili, je to celkem v pořádku, ale nikoliv úplně. Je potřeba zjistit, proč je hodnota glomerulární filtrace nižší.
- Není to v pořádku. Přece jenom jsme tady, abychom odpovídali na dotazy osob s diabetem, na které nenalézají snadno odpověď, nebo jim pořádně nerozuměli, když jim to jejich lékař vysvětloval. Předhodit kus papíru bez jakýchkoliv dalších údajů, abychom vám jej vyhodnotili, místo abyste se poradil se svým lékařem, který ví, proč vyšetření dělal a zná váš zdravotní stav, to v pořádku není.
Poznámka redakce:
U zdravého člověka mají být hodnoty HbA1c mezi 28–40 mmol/mol.
Pro diagnostiku diabetu doporučujeme nahlédnout zde https://www.cukrovka.cz/diagnostika
Pro komplexní pohled na hodnocení glykovaného hemoglobinu u pacientů s diabetem pak zde https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!