Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

99 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, diabetoložka mi doporučila léčbu inj. Saxenda. Nyní diabetes na léčbě 1-0-1 Eucreas 50/1000mg. dl. cukr 42. BMI 28,7. Je léčba vhodná? Zhubnout se mi dlouhodobě nedaří. Obávám se možných nežádoucích účinků. Markéta
    věk: 44 let výška: 174 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milá Markéto, a dlouhodobých nežádoucích účinků obezity se nebojíte?

    Nežádoucí účinky Saxendy jsou velmi vzácné, když mezi ně nebudu počítat nevolnost a snížení chuti k jídlu, protože to jsou vlastně účinky žádoucí. Je potřeba začínat s dávkami pomalu, aby vás případná nevolnost neodradila. Tělo si postupně zvykne a dávku je pak možné zvyšovat.

    Doporučení redakce: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím užívala jsem na cukrovku Minidiab a Synjardy a nechodila jsem ani gram. Léky pan doktor vyměnil za Synjardy 5mg, Glimepirid mylan 3mg a Ribelsus 7mg.Je možné, že po této změně léků jsem zhubla 8 kilo nebo mám hledat chybu v těle někde jinde? Ivana
    věk: 56 let výška: 168 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milá Ivano, já si nechci dělat legraci, ale bez ní mi to nedá. Já tedy také nemám zrovna ideální váhu, ale chybu nehledám nikde jinde v těle ani ve svých lécích, ale zejména ve své puse, která je skoro stále při chuti. Možná, že u vás je to jinak, ale spíše bych řekl, že nikoliv. A já vás z toho neviním, prostě takoví jsme. Ale měli bychom to vědět a něco proti tomu dělat. Dnes existují léky, které pomáhají hubnutí, ale ony zato od nás také něco chtějí a když je pak nebereme, a brát je nemůžeme věčně, tak nám bez silné vůle bude hrozit, že se nám zase náš nemilený OTP (okrasný tukový pás) vrátí.

    U obézních pacientů s nadváhou se nyní s výhodou používají léky, které nestimulují produkci inzulínu, ale spíše zlepšují jeho účinnost. K takovým patří např. kombinovaný lék Synjardy. Naopak oba léky Minidiab i Glimepirid stimulují sekreci inzulínu a k hubnutí nepřispívají. Jsou to léky dosti podobné.

    Naproti tomu Rybelsus představuje moderní antidiabetikum, které zlepšuje efekt inzulínu, ale také snižuje pocit sytosti a zmenšuje chuť k jídlu. U osob, které se snaží a drží dietu, zpravidla vede k mírnému až výraznému hubnutí, podobně jako injekční bratříček tohoto léku velmi populární Ozempic. Ve vašem případě jde tedy velmi pravděpodobně o efekt tohoto léku. Vy byste si ale měla být vědoma, že bez vaší snahy a silné vůle tento efekt nebude trvat věčně.

    Poznámka redakce: Doporučujeme k Vaší pozornosti naše Fotojídelníčky

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím, jaké máte zkušenosti s vysazováním Saxendy poté, když pacient zhubne na požadovanou hmotnost? Je obvyklé, že pacient začne znovu víc jíst a přijde jojo efekt? Karla
    věk: 53 let výška: 167 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milá Karlo, je zejména důležité, abyste svůj úspěch náležitě zaprotokolovala a abyste si vysloužila nějaké ocenění, třeba doma a nebo v nejhorším případě jen sama od sebe. Mělo by být patrné, že si svou váhu chcete udržet a ne ji zase nabrat. Měla byste být připravena na potíže a měla byste mít nad sebou nějaký dohled, nejlépe obezitologa, nebo alespoň nutričního terapeuta.

    Máte pravdu, že řada lidí váhu zase nabere zpět, ale to rozhodně neznamená, že to tak musí být u vás. Bez vůle byste nezhubla ani s tou Saxendou. Neopouštějte tedy lékařskou péči, veďte si svůj dietní deník a dávejte si různé dárky za to, že to nadále vydržíte. Lépe vám poradit nemohu, ale specialisté na takovou léčbu by vám jistě navrhli další podpůrné postupy.

    Návrh redakce: Možná by Vás mohl zaujmout náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek s definovanou dávkou sacharidů na den

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dodržuju dietu, vůbec, vůbec nejím cukr, kupuju vše bez cukru, sladím čaj , kávu jenom stévií, jím k Stadamet i diamizin gurmar a piju bylinky,pečivu se vyhýbám, stále tvrdě pracuji jako doručovatelka, denně nechodím 5 a víc km. Přesto mám stále dlouhodobý cukr 54, takže na mě Dr kouká jako na pažravce, co diety nedodržuje. ( Žiju stále vedle nákladních aut)..Kde je teda či může být chyba?? Děkuji za odp. Jana
    věk: 52 let výška: 158 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Milá Jano, opakovaně zde píšeme, že diabetes 2. typu se vyvíjí u osob, které k tomu mají určité vrozené metabolické vlohy. Porucha zpočátku není příliš patrná, ale postupně se vyvíjí snížená citlivost vůči inzulínu a později také klesá schopnost produkovat inzulín, když tělo již nestačí té snížené citlivosti čelit.

    Aby nevznikl diabetes, je pro tomu nutné systematicky bojovat dostupnými prostředky, a to zdaleka nejsou léky, ani zázračné přípravky jako Diamizin. Je to silná vůle, pravidelný spíše náročný tělesný pohyb a zejména omezení kalorického příjmu a prevence obezity. Právě obezita je tím hlavním vyvolávajícím faktorem, který nastartuje vrozené vlohy a způsobí diabetes.

    Diabetes 2. typu se většinou rozvíjí léta, krůček za krůčkem. Nakonec, jako ve vašem případě, má člověk vysoký stupeň obezity, který není možné zvládnout jednoduchým a teprve ne krátkodobým opatřením. Je to práce na několik let a v podstatě nekončící...

    To, že nejíte přímý cukr a sladké potraviny zabraňuje tomu, aby vám bezprostředně po pozření rychle nestoupala glykémie, ale jinak je to stejný cukr, na který se v těle nakonec promění i tmavé pečivo a všechny ostatní stravitelné sacharidy v potravě.

    Je naprosto nesprávné označovat vás, jak píšete, za „pažravce“, ale přesto se téměř jediná pomoc nabízí právě celkové omezení kalorického příjmu. K tomu je potřeba systematické zaučení, nejlépe v obezitologické poradně. Každý víme, že nestačí jen tak vám to doporučit a kráčet dál. Ale ani z vaší strany není možný takový přístup, musíte k tomu sama dospět a sama se rozhodnout, že s tím něco uděláte, a to opravdu.

    Z léků by vám mohly pomoci analoga GLP-1, která pomáhají hubnout a snižují chuť k jídlu, kromě toho, že zlepšují vyrovnání diabetu. U vás by to zřejmě bylo plně indikované a lék by byl plně hrazený.

    Ptala jste se, kde je chyba. Nyní jsem vám to velmi stručně vysvětlil. Prosím, neberte tuto odpověď, jako by byla na otázku, kde je vina. Rozhodně ne vina. Vím, že to máte obtížné a že se snažíte. Poštovní doručovatelka je navíc náročným zaměstnáním, ale alespoň máte dostatek pohybu, a ta auta všude, to s vámi souhlasím...

    Poznámka redakce:

    Váš BMI je 44, a nad číslo 40 se jedná již o obezitu 3. stupně, vyšší už není, takže je nyní nezbytné začít nejlépe pod odborným dohledem dodržovat dietu s přesně definovaným množstvím sacharidů v potravě. Doporučujeme prostudovat si například dietu na našich stránkách, pokud Vám nebude doporučena jiná. Naleznete ji zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    Současně zvažte léčbu pomocí analogů GLP-1, jak doporučuje pan profesor. Základní informace o této skupině látek naleznete v pěkném článku od diabetologa MUDr. Edelsbergera zde: https://www.cukrovka.cz/lecba-cukrovky-2.-typu-analogy-glp-1, a také ve spoustě dalších odpovědí na téma GLP-1, či Ozempic (když si zadáte klíčové slovo do vyhledávače v Poradně)

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Saxenda,je vhodná pro Diabetes typ 1?. Apidra+Toujeo. Onemocnění 2015,že začátku na inzulínu. Děkuji Emilie
    věk: 65 let výška: 170 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Milá Emilko,

    Saxenda je lék původně vyvinutý pro léčbu diabetu 2. typu. Pro tyto účely je dostupný jako lék Victoza. Protože zmenšuje pocit hladu, tak se začal také používat k podpoře hubnutí a právě lék Saxenda slouží tomuto účelu, jen dávkování stejné látky je zde vyšší.

    V principu lze tedy Saxendu použít i u osob s diabetem 1. typu, a to čistě za účelem podpory hubnutí. Je ale nezbytné činit tak ve spolupráci s vaším diabetologem, aby např. lék nevyvolal nevolnost a zvracení a tím případně u inzulínem léčeného diabetika nevyvolal ketoacidózu. Zpravidla se tak neděje, ale proto je právě nutné podrobné zaškolení a systematický přístup k léčbě obezity, která nebude zahrnovat jenom tento lék, ale zejména  poučení o dietě a dávkování inzulínu v průběhu hubnutí.

    Jinak ano, tyto lék se v malé pilotní studii zkoušely i u osob s právě nově zjištěným diabetem 1. typu, kdy je ještě zachovaná určitá inzulínová sekrece. To ale není váš případ a i tak se tento lék mimo přesně definovanou klinickou studii nemůže v takovém případě použít.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    může lékař předepsat GLP 1, když jsem prodělala zánět slinivky břišní před 6ti lety. Eva
    věk: 74 let výška: 165 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Evo, tzv. analoga glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1) mohou velmi vzácně vyvolat zánět slinivky břišní (asi v jednom případě ze 4 tisíc). Na druhé straně příčinou zánětu slinivky jsou u nás žlučníkové kameny, alkohol, vysoké hladiny krevních tuků (velmi vysoké), vysoké hladiny vápníku (při určitých poruchách jeho metabolismu), obezita, poranění, vrozené poruchy vývoje pankreatu či genetické defekty.

    Já bych GLP-1 u osoby se zánětem slinivky v anamnéze podával velmi obezřetně, pakliže by jiné léky nebyly vhodné. Uvažoval bych o tom u diabetika s výraznou obezitou, u něhož se nedaří dosáhnout poklesu jiným způsobem. Pacienta bych ale o riziku tohoto léku informoval a poradil se s ním, zda má velký zájem tyto léky užívat při této (malé) možnosti, že by se zánět slinivky mohl opakovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Co byste stalo kdyby sem sy pichal jenom 1 nanoc jinak sy picham 2krat dene ráno 20 a večer 10,

    jenom jedno pero mám novo mix 30 flexibilní pen Silvester

    věk: 49 let výška: 188 cm váha: 134 kg

    Odpověď

    Milý Silvestře, pomyslete na svého jmenovce Sylvestra Stalone v jeho roli Rambo. Jestlipak by se bál jednoho vpichu nejjemnější jehlou navíc? Nechci vás navádět, abyste zlikvidoval celou policejní četu, ale jemný vpich 2x denně byste vydržet mohl a nesmlouvat.

    Inzulín Novomix má 2 složky. Ze 70% obsahuje dlouze působící inzulín (asi 18 hod.) a z 30% rychle působící inzulín (maximálně 4 hod.). Dlouze působící složka má za úkol udržovat glykémii hlavně mezi jídly a v noci, krátce působící složka má zajistit inzulín společně s jídlem. Jak vidíte, i tak vám chybí polední dávka rychlého inzulínu před obědem.

    Vzhledem k vaší obezitě je pravděpodobné, že vám byl inzulín nasazen proto, že vaše beta buňky pankreatu už nedokáží čelit vaší obezitě a selhávají. Moc byste si pomohl, kdybyste jim omezením kalorického příjmu ulevil. Beta buňky by se potom možná pochlapily a zase by produkovaly inzulínu více a vy byste třeba inzulín nepotřeboval vůbec. Takto vám lékař asi inzulín předepsal proto, že si s vámi neví rady, když na jeho nabádání jíst méně málo dbáte a glykémie vám potom příliš stoupají.

    Já se domnívám, že 2 dávky jsou pro vás lepší než jedna, ale ukecat by se to asi dalo. Jenom by to nebylo příliš vhodné. Myslete tedy na prvním místě na svoje zdraví a na druhém místě na toho chudáka Ramba, který toho musel tolik vydržet a naříkal jenom tehdy, když přišel o své přátele.

    Návrh redakce: poslední dobou stále více doporučujeme náš nový projekt Fotojídelníčky, kde si v rámci Vaší diety volíte konkrétní počet sacharidů na den (dokonce i se svačinami:-). Třeba Vás také zaujme  podívejte se zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již zhruba od dospívání na sobě často pozoruji náhlé silné nevolnosti a musím si okamžitě dát něco sladkého, jinak omdlívám. Na pravidelných prohlídkách u lékaře mi vždy většinou naměřili podlimitní hladinu cukru a nikdo mi do teď neporadil co s tím. Ani můj lékař se tím nikdy nezaobíral. Při prvním těhotenství jsem měla cukr v normě, někde u spodní hranice. Myslím, že v rámci těhotenství jsem jedla dost ukázněně (největší prohřešek byl asi bílý jogurt s vlašskými ořechny ks snídani) - možná i proto, že mám sklony k přibírání a nechtěla jsem přibrat moc. I přesto jsem přibrala asi 35 kg, kterých jsme se nikdy pořádně nezbavila, protože i přes dodržování kalorických tabulek, bez bílého pečiva a sladkostí šla váha jen velmi obtížně dolů, ale naopak jsem byla úplně bez energie. Teď s druhým dítětem už se tolik neomezuji. Váha už nejde tak rychle nahoru, ale ale asi poslední 4 týdny jme byla několikrát na odběru krve a na testech těhotenské cukrovky, protože nebyli pořádně schopni určit co se mnou. Hodnota cukru mi skáče někde mezi 2,9 a 5,2. Nakonec mi tedy nasadili dietu - tedy řekli že mám omezit sacharidy. Vysvětlovala jsem jim, že mi zřejmě cukr kolísá někdy od puberty a mám s tím často problémy, ale nic mi neporadili. Jakožto diabetologie prý neumí pracovat s lidmi, kteří mají nižší hodnoty cukru. Doposud jsem se nedozvěděla, co může být příčinou a co třeba dělám špatně a jak kolísání cukru v krvi stabilizovat. Proto se zkouším obrátit na vás.
    věk: 34 let výška: 170 cm váha: 110 kg těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dávat vám doporučení jen tak po mailu si neodvažuji, protože k tomu bych potřeboval znát podrobně váš stav. Věřím v tomto ohledu vašemu gynekologovi či případně dialektologovi, který vás sleduje. Myslím ale, že pokud tento stav trvá již déle, nebude příčina závažná (např. nádorové onemocnění, které vede k nadprodukci inzulínu), protože to by se už dávno projevila závažnějšími příznaky.

    Pro lékaře je na prvním místě nutné spolehlivě ověřit, že se hypoglykémie skutečně objevují. K tomu bývá nutné alespoň několikadenní sledování v nemocnici, kdy se měří glykémie a ve chvíli, kdy se objeví vaše příznaky, se nabírají také hladiny inzulínu a C-peptidu.

    Jenom z pohledu statistiky a zkušeností lékaře uvádím, že alespoň v 50% se jedná o hypoglykémie pouze domnělé a pocit hladu a chuti na sladké, případně sklon k mdlobám, mají jiné příčiny. Ze zbylé poloviny se asi v dalších 50 % jedná o hypoglykémie uměle vyvolané, nejčastěji léky.

    Když se tyto příčiny vyloučí a prokáží se skutečně hypoglykémie, začíná diagnostický program.

    Já vám tedy nyní doporučuji, abyste se sama zkusila glykémie monitorovat. Je možné si k tomuto účelu zakoupit senzory FreeStyle Libre (je nutné se naučit s nimi pracovat, ale není to složité). Pacientům s diabetem na inzulínu to pojišťovna hradí, ale vy byste si je musela zakoupit. Nicméně jste těhotná a pro zdraví dítěte by se to vyplatilo.

    Potom byste sama viděla, zda a jak vám glykémie kolísají. Jíst jídlo navíc byste rozhodně neměla, pokud by hodnoty neklesaly minimálně pod 3,8 mmol/l. Já to nijak neodsuzuju, ale podle mé praxe řada lidí vysvětluje svou nadváhu prostě "nutností" něco sníst a ono se často ukáže, že to prostě nutné není.

    Se seznamem svých glykémií byste se pak měla dostavit k lékaři a ukázat mu průběh. On pak posoudí, zda se skutečně vyskytovaly závažnější hypoglykémie. I když měření senzorem není pro lékaře dostatečně objektivní, byl by takový nález od pacienta dostatečným důvodem k podrobnějšímu vyšetřování. Pokud se opravdu o hypoglykémie jedná, většinou se příčina objasní.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 32 let a v září mi obvodní lékařka zjistila z výsledků krve vyšší hodnotu cukru. Vzhledem k věku mě proto poslala k diabetologie u kterého jsem byla koncem ledna. Od září jsem zhubla 8 kg na současných 97 kg (výšku mám 159 cm). Obezitu máme v rodině a navíc trpim PCOS. Diabetolog mi udělal vyšetření - cukr nalačno 7,4 a dlouhodobý 44. Předepsal mi Glucophase 750 mg ráno a večer. A můj dotaz zní - jsou leky opravdu potřeba, když dále pokracuji v hubnutí změnou stravy a pohybem? Nebo mám zkusit i názor jiného lékaře v jiné dia poradně? Chtěla bych se totiž dostat do normálních hodnot bez užívání léků. Moc děkuji. Sandra
    věk: 33 let výška: 159 cm váha: 97 kg

    Odpověď

    Milá Sandro, máte diabetes 2. typu a k tomu syndrom polycystických oválí. Tato onemocnění se spolu často pojí a mají společný znak, a to tzv. inzulínovou rezistenci.

    K obezitě máte jistě vrozené vlohy a boj s ní bude pro vás vždy těžký úkol, spočívající zejména v dietním omezení. Lék metformin je ale vhodný pro léčbu obou vašich nemocí a může zlepšovat i ostatní projevy syndromu polycystických ovarií. Není mi jasné, proč chcete usilovat o zvládnutí vašeho diabetu zásadně bez léků, nedává to smysl. Metformin je účinný a bezpečný, jenom nakonec nemusí na to sám stačit. Já vám jeho užívání doporučuji, ale bude samozřejmě+ na vás, zda doporučení lékařů poslechnete. Můžete si to zkusit dále s dietou, pokud máte glykémií blízko normálním hodnotám. Ale s metforminem byste to měla snazší.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den napsala mi doktorka obezitologie saxenu. Nevim zda mohou brat lidi když v rodine rakovina slinivky. Mam operovane oci transplantoce rohovek a kolísavý tlak lecim se s nefunkcnim jicnem. Napsala hned injekci. Jiřina
    věk: 52 let výška: 160 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milá Jiřino, lék Saxenda byl vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu. Jedná se o tzv. agonistu glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1). O lécích z této skupiny na našich stránkách píšeme opakovaně. Zlepšují účinnost a sekreci inzulínu, ale hlavní jejich efekt zřejmě spočívá ve zpomaleném vyprazdňování žaludku, což spolu s působením i na mozková centra pro pocit sytosti působí menší hlad a někdy mírnou nevolnost při větším jídle. To vede ke zhubnutí a ke zlepšení vyrovnání diabetu. Proto se tyto léky mohou používat také pro podporu hubnutí.

    Mezi těmito léky je v ČR vysloveně schválen pro použití pro podporu hubnutí právě lék Saxenda. Začíná se menší dávkou a lidé si postupně na lék zvykají a zvyšují dávku. Musejí si ale lék hradit.

    Nejčastějším nežádoucím efektem je určitý pocit nevolnosti, který ale většinou časem ustupuje. Navíc je to v podstatě efekt žádoucí, protože o to jde, aby lidé méně jedli. Pokud jiným způsobem zhubnout nejde, tedy kromě větší fyzické aktivity, ale to má efekt méně výrazný.

    Ostatní nežádoucí efekty jsou vzácné až velmi vzácné. O tom, že by zvětšoval riziko rakoviny není nic známo, uvažovalo se u mírném zvýšení rizika karcinomu štítné žlázy, ale nepotvrdilo se to. Zcela výjimečně může lék vyvolat zánět slinivky břišní nebo vyvolat žlučníkovou koliku.

    Je-li lék správně indikovaný, zdaleka jeho přínos v podobě hubnutí u obézních osob převyšuje riziko nežádoucích efektů.  Lék vám doporučuji, ale bez silné motivace a ochoty dodržovat dietu to fungovat nebude. Na oči žádný vliv neočekávejte. Je ale dobré zůstat pod dohledem lékaře, už jen proto, aby vás průběžně motivoval k tomu hubnutí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!