Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

647 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz-několik let jsem užíval léky Siofor 1000-2 krát denně +Amaryl 2mg, 2 ráno,. Hodnoty cukru semi pohybovaly mezi 6,5 až 8,3. Byl jsem s léčbou spokojen. Lékař mi před 3 měsíci změnil léčbu a nasadil mi Janumet 50mg, 2 krát denně +Amaryl 2mg-2 ráno. Od té doby se mi zvýšili hodnoty na 10 až 16, hlavně ráno na lačno kolem 14-15, pak začíná pokles k 8. Nepiji alkohol, Amaryl beru 30 min před jídlem, za poslední 3 měsíce jsem snížil váhu o 4 kg, snažím se dodržovat dietní stravu i pohyb. Může mít změna léků vliv na zvýšené hodnoty? Nebylo by pro mě lepší se domluvit s lékařem a vrátit se k původní léčbě? Děkuji za odpověď.
    věk: 56 let výška: 197 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Milý Tomáši, někdy se stává, že si člověk nevědomky plete důsledek s příčinou.

    Já mám zato, že váš diabetes se v poslední době zhoršoval, a to byl důvod, proč vám váš lékař nasadil o něco účinnější léky. Myslím si spíše, že váš diabetes se opravdu zhoršuje a je potřeba s tím něco výraznějšího udělat.

    Bohužel, diabetes 2. typu je progresivní (pokračující) onemocnění, které samo o sobě má tendenci se zhoršovat, pokud sám pacient účinněji nezasáhne. Inzulínová sekrece se spíše snižuje a také citlivost vůči inzulínu se s věkem snižuje. Situaci může změnit intenzivnější dieta s omezením kalorického přijmu a sacharidů a více fyzické námahy.

    Siofor je lék, který zlepšuje účinnost inzulínu. Obsahuje látku metformin. Ta je ovšem rovněž obsazena v léku Janumet, jenom Janumet obsahuje ještě další látku sitagliptin, která rovněž u diabetu 2. typu pomáhá. Amaryl má stimulovat sekreci inzulínu, což funguje, pokud je tato sekrece ještě zachovaná. Ale zároveň namáhá beta buňky, které inzulín produkují. Léčba vám tedy nebyla snížena, ale spíše posílena.

    Já bych na vašem místě zkusil pečlivější dietu, která nespočívá v tom, že jen nahradíte  některé potraviny za tzv. zdravější (např. bílé pečivo za tmavé), ale skutečně omezíte obsah sacharidů v dietě. Podle stupně fyzické náročnosti vašeho povolání bych vybíral mezi 175 a 200 g sacharidů, s ohledem na vaši výšku. To, když se to spočítá dobře, je obvykle méně, než si lidé myslí.

    Pokud by toto nefungovalo, měl by se přidat další lék. Já bych osobně volil jednu dávku dlouze působícího inzulínu večer, ale jsou i jiné další možnosti, které byste měl probrat s vaším lékařem. Cílem je, aby ráno byly glykémie mezi asi 5 a 7 mmol/l.

    Doporučení redakce:

    dietu s definovaným množstvím sacharidů najedete na tomto odkazu - https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Měřím si ráno nalačno cukr v krvi a hodnota je 8. Odpoledne před jídlem 5,1. Hodinu po jídle 8,1 a dvě hodiny po jídle 7,3. Žádný prášky na cukrovku neberu. Beru jen prášky na tlak, tep a cholesterol LIPERTANCE 20mg/5mg/5mg (viz příloha)vše v jedné tabletě. Praktický doktor mi chce nasadit prášky na cukrovku. Chci se zeptat je možné že by mi prášky, které beru zvedali hodnotu cukru v krvi? Děkuji Miloš
    věk: 43 let výška: 185 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Miloši, na podobnou otázku jsem již odpovídal, a to např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-2.-typu-cholesterol-statiny

    Stejně tak se k této problematice vyjádřil farmakolog, a to zde:

    Statiny mohou mírně zvýšit glykémii nalačno, přičemž tento efekt na glykémii je oproti přínosu statinů ke kardiovaskulární prevenci zanedbatelný. 

    Vy byste měl v prvé řadě držet dietu a snažit se zhubnout. To by příznivě působilo jak na hladinu krevního cukrů, tak na hodnoty krevních tuků.

    Kromě diety by pro vás byly určitě vhodné nějaké léky na diabetes. Na prvním místě je to nejspíše metformin, dále by se vidělo, zda by taková léčba postačovala.

    Jinak si ale myslím, že lék Lipertance je pro vás vhodný.

    Doporučení redakce: podívejte se na naši dietu https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám.autoimunitni onemocnění,aplikují 1xtydne metoject pen.nabrala jsem přes 30kg.chtela jsem se zepata, jestli bych já mohla ozempic užívat?dekuji Pamela
    věk: 32 let výška: 154 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Pamelo, je pro mě velmi těžké odpovědět vám, když o vás vlastně nic nevím. Metoject je metotheraxát, který, se užívá v léčbě některých revmatických nemocí, psoriázy a také při léčbě některých nádorových onemocnění.

    Máte nadváhu a je proto pro vás naprosto rozhodující dieta s omezením kalorického příjmu. K tomu byste potřebovala podrobné poučení od nutričního terapeuta a také hodně silné vůle.

    Ozempic je pomocný lék. Vy neuvádíte, že byste měla diabetes, takže připadá v úvahu, že byste mohla lék mít tzv. "off label", tedy k jinému účelu, než je lék u nás schválen k použití. V principu je to možné, jen musíte aktivně projevit zájem a stvrdit to svému lékaři písemně, že si lék přejete užívat na vlastní nebezpečí.

    Podle mých informací začíná již být Ozempicu dostatek, a tak je možné jej "off label" získat, jen si ho musíte zaplatit.

    Než byste tak udělala, ještě se ale poraďte se svým lékařem, který vám předepisuje ten Metoject, protože on ví, na jaké onemocnění jej berete a zda je k tomu Ozempic užívat možné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímá mě, zda metformin zpomaluje odbourávání jednoduchých cukrů. Tedy když by byl metformin užit například před testem oGTT, zda mohou být hodnoty po vypití glukózového nápoje (po 1 a 2 hodinách) vyšší v důsledku toho, že metformin zabrání rychlejšímu zpracování jednoduchých cukrů. Můj dotaz je pouze v teoretické rovině, jelikož jsem se v přívalovém letáku dočetla že: "metformin zpomaluje vstřebávání glukózy ze střeva", tak mě zajímá, jak to funguje v praxi. Barbora
    těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Milá Barboro, metformin ma celou řady příznivých účinků na metabolismus glukózy a tuků a působí v různých orgánech. Zejména to jsou játra, střevo a svaly. Především způsobuje, že cukr, který se dostane do krevního řečiště (např. po požití jídla - tedy nejprve do krve kapilár ve střevě), je ve tkáních rychleji vychytán a zpracován, např. do zásobních látek jako jsou glykogen a tuk, nebo je přímo použit k výrobě energie v buňkách. Tyto akce jsou často závislé také na působení inzulínu, takže metformin zlepšuje jeho působení ve tkáních. Metformin také brání tomu, aby se na lačno uvolňoval zvýšené cukr ze zásob v játrech.

    Metformin působí spíše dlouhodobě a pomalu. Jeho bezprostřední požití se příliš neprojeví. Pokud by člověk současně podstoupil orální glukózový test, spíše by to pomáhalo k lepšímu výsledku, ale působení jediné dávky je nevýrazné, a tak by to asi nemělo efekt žádný. Naopak negativně by metformin určitě nepůsobil.

    Vy jste nyní ve 30 týdnu těhotenství a asi máte těhotenský diabetes. Pro tuto indikace je metformin nyní používán. Ještě lepší efekt ale bude mít vhodná dieta. Zejména pokud nepřiměřeně přibíráte, měla byste tomu věnovat hlavní pozornost.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je to dobrý lek? Antonín
    věk: 46 let výška: 175 cm váha: 133 kg

    Odpověď

    Vážený pane Antoníne, přeji dobrý den,

    patrně máte na mysli lék, který se jmenuje Zaxivia. Tento lék obsahuje léčivou látku saxagliptin, která snižuje glykémii tím, že brání rozkladu v lidském těle se vyskytujícího se hormonu glukagon-like peptid 1 (zkráceně docela známá zkratka GLP1). Tento hormon je odpovědný za správnou tvorbu, uvolňování a působení insulinu. Lék Zaxivia je dobře účinný a má dobrou snášenlivost. Jeho odbourávání může zpomalovat a snižovat grapegruitová šťáva nebo grapefruity či pomela. Není proto vhodné je konzumovat dříve než 2 hodiny po užití léku Zaxivia. Odpověď na Vaší otázku: ano, je to dobrý lék.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Byl mi předepsán Rybelsus. Mám začínat užívat 3mg. Předtím jsem užíval Janumed a ještě mi zůstal. Lze oba léky kombinovat? Mám totiž obavy zda 3mg budou dostačující.
    věk: 74 let výška: 171 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud jste dostal lék Rybelsus, Janumet nebudete užívat. V léku Janumet jsou dvě složky, z nichž jedna funguje podobně jako Rybelsus, je ale slabší. Lékař, který Vám Rybelsus předepsal Vám to nejspíše vysvětlil, obvykle se do kombinace s Janumetem nedává. Z Janumetu se používá pouze učinná látky Metformin, která by Vám v léčbě měla zůstat.

    Nemusíte se obávat, že by to nefungovalo, většinou během 4-6 týdnů se efekt léku objeví.

    Nicméně recepty a přesné doporučení, co a jak užívat, obdržíte od svého lékaře

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, rád bych přešel na 'velmi rychle působící inzulíní. V současné době aplikuji pumpou Humalog. Rozhoduji se mezi Lyumjevem a Fiaspem. Nebo nějaký jiný? Jde mi především o velmi rychlí nástup. V ostatních parametrech se nevyznám a proto Vás prosím o radu a doporučení. Děkuji. Pavel - jeden z prvních pacientů MUDr. Dryákové (pumpa Kovo Brno...😃)
    věk: 58 let výška: 182 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    mezi “ultra rychlé” prandiální inzuliny nyní řadíme opravdu Vámi uváděný Lyumjev a Fiasp.

    Fiasp  -  je ideální aplikovat kolem 5 minut před jídlem, délka účinku je podobná jako u Humalogu -  kolem 3 hodin dle velikosti dávky a vstřebávání. Nemá se používat do inzulinové pumpy t.slimX2, protože zde docházelo k častějšímu ucpávání kanyl.

    Lyumjev je také doporučeno podávat 5 minut před jídlem. Někteří pacienti a odborníci udávají, že je rychlejší a razantnější než Fiasp, ale jiní Vám řeknou opak. Zde je to hodně individuální. Doba působení je kratší než u Fiasp - hlavní působení kolem 2 hodin (opět dle velikosti dávky a  vstřebávání u konkrétního jedince). Lyumjev někoho může při podávání v podkoží “štípat”.

    Oba dva inzulinu by měly dávkou odpovídat Vámi podávanému Humalogu. Ale někdy se stane, že po vyzkoušení je díky rychlejšímu nástupu ve výsledku potřeba třeba o 1 j méně než obvykle.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, do dnešního dne jsem užívala na diabetes 2.typu ráno 20 jednotek toueja a večer 1 tabletu aucreasu. Vzhledem k tomu, že mám velmi dobře kompenzovanou cukrovku - ranní hodnoty 4-5 a glykovaný cukr 40-44 mi moje dr. změnila léčbu s odůvodněním, že pojišťovna moje stávající léky nechce moc proplácet a dostala jsem inzulín suliqua (ráno 20 jednotek) a večer 1 tabletu stadametu. Suliqua je pro mě prý vhodná i kvuli omezení chuti. Četla jsem, že vedlejší účinky jsou dost často průjem u pacientů. To bych opravdu nechtěla, neboť ještě užívám lék ursosan, se kterým jsem měla tento problém, ale po čase si tělo zvyklo. Proč měnit léčbu když tak dobře vyhovuje. Myslíte, že tyto změny jsou pro pacienta vhodné?? Děkuji Hana
    věk: 62 let výška: 173 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Hano, vězte, že vám vaše paní doktorka postupovala správně a předepsala vám dobré léky. Dále byste měla vědět, že pro vás je velmi důležité dodržovat dietu s omezením sacharidů a celkových kalorií, což hraje mnohem větší úlohu, než určité rozdíly v mechanismu působení léků, kterými jste byla léčena.

    Podle současných pravidel se Eucreas může předepisovat lidem, kterým nestačí samotná léčba metforminem (a mají vyrovnání diabetu horší, než máte nyní vy), ale tato léčba není hrazena při současném podávání inzulínu (inzulín Toujeo nebo kombinovaný lék s inzulínem Suliqua). Je to proto, že inzulín je proti Eucreasu podstatně lépe účinný, a tak to ani nemá cenu.

    Toujeo je velmi dlouze působící inzulín „glagin“. Suliqua je tentýž inzulín glargin, který ale působí kratší dobu, asi 20 hodin. Zato v sobě obsahuje ještě další látku jménem lixisenatid, která podporuje efekt inzulínu a k tomu mírně snižuje chuť k jídlu a pomáhá hubnout. Ve vysoké dávce může působit určitou nevolnost (což ale často pacienti oceňují, pokud chtějí zhubnout) a spíše výjimečně průjem. Je proto vhodné zahajovat léčbu lixisenatidem v nižší dávce, než se člověk adaptuje.

    Dávka 20 j. Suliqua je spíše nízká a tak bych ani nevolnost a rozhodně ani průjem neočekával. I tak ale tyto příznaky zpravidla brzy odezní.

    Pokud jde druhou složku vašeho dřívějšího léku Eucreas – tou je metformin, který nyní užíváte nadále.

    Podle mého názoru tedy máte nyní léčbu vhodnější a neměla byste se ničeho obávat, ani doplatků za léky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Který lék je nejlepší na cukrovku typu 2 diabetes mellitus? Nikos
    věk: 75 let výška: 165 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milý Nikosi, farmakologická léčba diabetu 2. typu se dnes nejlépe provádí „na míru“ pro určitého pacienta. Některé léky jsou vhodné zvláště při obezitě, jiné pokud je pacient více méně štíhlý. Přihlíží se k dalším okolnostem, jako je např. přítomnost nedostatečnosti ledvin či chronické srdeční nedostatečnosti. V současné době je paleta možných léků poměrně široká a obecně lze říci, že všechny jsou dobré. Nemyslím tím ale různé potravinové doplňky nebo mimo lékárnu prodávané přípravky, kdy se často jedna o marketingový tlak a tyto „léky“ nemají odborně ověřenou účinnost ani bezpečnost, i když se tak často tváří.

    Co ale je velmi důležité, je přístup pacienta samotného k léčbě. Pokud pacienti nemají vysloveně nedostatek vlastního inzulínu (kdy pomůže nejlépe substituce inzulínu), funguje nejlépe důsledně dodržovaná dieta a k tomu vhodný pohybový režim. Přitom taková dieta nemusí být nijak nedobrá a ani příliš „hladová“, pokud si pacienti umějí vybrat potraviny. Dietou a pohybem lze dosáhnou zpravidla lepšího úspěchu než nejmodernějšími léky. Je to navíc zdravé a ve svém důsledku uspokojující.

    Řada léků se u diabetu 2. typu podává jako náhrada schopnosti správnou dietu dodržovat. Základem je lék metformin, který je velmi bezpečný a dobře účinný. Z moderních léků je možné k němu přidávat další léky, např. ze skupiny gliflozinů či analogů GLP-1. O tom všem píšeme na našich stránkách. Je ale třeba vzít v úvahu, že mnohé léky mají preskripční omezení, aby byly pojišťovnami plně hrazeny. Není ale nad to, když vám lékař vše vysvětlí a doporučí vám vhodnou léčbu speciálně pro vás.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, pred 4 mesici mi zjistili zvyseny cukr (na lacno 6,4, dlouhy 44), beru vecer Stadamed 500 mg. Na noc jeste beru lek na cholesterol Torvacard 10. Kazde rano si merim glykemii na lacno. Mam vyzkouseno, že kdyz si vecer vez. U Torvacard, tak mam rano 6,7az 10, pokud si Torvacard nevezmu, tak mam rano do 5,7. Je mozne, že by tento lek ovlivnoval vysi cukru rano, kdyz se bere na noc nebo, kdyz se uziva pri diabetu? Dekuji za nazor. Jeste pro info, dietu drzim, jim 4x denne, nejim tucne, smazene, jim hodne ovoce a zeleniny, za posledni mesic jsem zhubla touto stravou 3 kg. Anna
    věk: 67 let výška: 169 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

    užívání všech statinů (mezi které Torvacard patří) může vést u některých pacientů k mírnému zvýšení glykémie u některých pacientů s diabetem, nebo se zvýšeným rizikem vzniku diabetu, mohou vyvolat klinicky významnou hyperglykémii, která již vyžaduje diabetologickou péči. Uvedené riziko však nepřevažuje nad prospěchem léčby statiny, které spočívá ve snížení kardiovaskulárního rizika a není proto důvod pro ukončení léčby statiny. Pacienti s diabetem a se zvýšeným rizikem pro vznik diabetu (glykémie nalačno 5,6-6,9 mmol/l) mají být náležitě sledováni v souladu s odbornými doporučeními. Je také možné správně časovat podávání příslušných léků. Přípravek Torvacard není nezbytné užívat večer, je možné jeho podávání v ranní dávce. Večer pak užívat přípravek Stadamet. Je vynikající, že se snažíte mít pod kontrolou tělesnou hmotnost, to určitě velmi významně přispívá ke snížení rizika rychlého zhoršování diabetu a i kardiovaskulárních příhod. Za mě máte jedničku s hvězdičkou.

    S přátelským pozdravem

    Poznámka redakce: možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!