Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

221 dotazů

  • Dotaz

    Prosím pomozte, trpím pálením nohou, přechází to do rukou, mám bodavé bolesti, chladím si to studenými obklady celé noci. Revitanerv nepomáhá. Děkuji
    věk: 63 let

    Odpověď

    Dobrý den, příznaky, které uvádíte mohou mít zajistě mnoho příčin. Jednou z nich je chronická komplikace cukrovky, tzv. diabetická polyneuropatie. Je způsobena především dlouhodobou hyperglykémií, která poškozuje drobné cévy a nervy. Určitě by ve Vašem případě bylo vhodné vyšetření v podiatrické ambulanci. Co se týče samotné léčby a zmírnění příznaků je pomoc velmi svízelná, užívají se léky ze skupiny analgetik a další. V našem diabetologickém centru máme nejlepší zkušenosti s kyselinou thioktovou v dávkách, které obsahují preparáty jež jsou jenom na lékařský předpis, nicméně rozhodnout o vhodné léčbě musí až odborník po vašem vyšetření. O možnostech by bylo nejvhodnější poradit se s Vašim ambulantním diabetologem. Samotný Revitanerv představuje výživový doplněk, který mimo jiné obsahuje směs vitamínů a kyselinu alfa-lipoovou, což je látka, která se využívá i u zmiňovaných příznaků právě diabetické polynerupatie. Samozřejmě ve vyšší dávce, ve formě infuzí za hospitalizace. Revitanerv může tedy příznivě ovlivnit činnost nervové soustavy. Důležitější je ale stejně dobrá kompenzace cukrovky a udržování normální glykémie.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Diagnistikovali mi v lednu cukrovku a mám takové bolesti v lýtkách že nemohu ani chodit. Budilo mne to, ale teď mám léky na křeče a stále nic nepomáhá, nevím už, co mám dělat . Nikam nemohu dojít. Milada

    věk: 10 let

    Odpověď

    Dobrý den Milado, bolesti a křeče v nohách můžu mít různé příčiny. Může jít o projev chronické komplikace cukrovky, tzv. diabetické polyneuropatie, stejně tak může jít o poškození tepen dolních končetin tzv. ischemickou chorobou. Příčinou také může být nižší hodnota hořčíku. Váš problém je tedy komplexní a určitě potřebuje důsledné vyšetření. Určitě by stálo za zvážení vyšetření tepen dolních končetin, průtoku krve či speciální vyšetření na podiatrické ambulanci.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jako dlouho musím mít cukrovku aby se u mě objevili příznaky diabetické neuropatie? Mám ji cca 7 let a hodnoty mám do 6,5 po ránu a do 11 po jídle.
    věk: 43 let

    Odpověď

    Příčiny vzniku diabetické neuropatie jsou mnohé, navzájem se ovlivňují a u každého člověka se projevují v různé intenzitě.
    Základní příčinou je vyšší glykémie, nicméně riziko vzniku je vždy vztaženo ke glykovanému hemoglobinu.
    Když ten je v rozmezí hodnot dobré léčby (ideálně pod 45 mmol/mol, přijatelně do 53 mmol/mol) je riziko vzniku neuropatie malé, a manifestuje se po 20 a více letech. Při špatné kompenzaci se první příznaky mohou objevit již po 5 letech. Ke zjištění stavu stačí orientační vyšetření, které provádí každý specialista diabetolog.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pokud je pacient v komatickem stavu, můžu podat sladký nápoj, když neznám důvod komatu, zda jde o hypo či hyperglykémii ?
    věk: 0 let

    Odpověď

    Dobrý den Evo,

    pokud je pacient skutečně v komatickém stavu, tudíž nekomunikuje a nehybně leží, nedoporučuje se podávat žádné tekutiny, kvůli nebezpečí vdechnutí tekutiny do plic, pouze uložit do stabilizované polohy a přivolat rychlou lékařskou pomoc. Pokud nemáte jistotu, zda-li se jedná o hyperglykémii nebo hypoglykémii, i v tomto stavu lze zkusit rozpustit opatrně pod jazykem nebo v prostoru mezi zuby a dásněmi kostku cukru nebo tabletu hroznového cukru. 

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

    redakční poznámka: informace jak rozlišit hyper nebo hypoglykémii najdete na našich stránkách v rubrice Akutní komplikace

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dědečka, který má 78 let a má asi 20 let diabetes na inzulínu. Již má několik komlikací souvisejícich s diabetem... bypass tepny na noze, onemocnění ledvin, retinopatii, je obézní, má zhojenou diabetickou nohu, ale co ho poslední rok trápí nejvíce je neúnosné pálení pat na nohou. jsem zdravotní sestra, ale nevím jak mu pomoci, pořád se dožaduje nějaké masti, ale já si osobně myslím, že je to porušením nervového zásobení... Mohu Vás poprosit o Váš odborný názor a eventuálně o pomoc. Předem moc děkuji.
    věk: 28 let

    Odpověď

    Velmi pravděpodobně jsou popisované příznaky projevem diabetické senzitivní periferní neuropatie, což je postižení nervů na nohou způsobené diabetem.

    Léčba je svízelná, nutná je snaha o zlepšení glykémie a je potřeba individuálně stanovit cíl léčby ošetřujícím lékařem. Podle našich zkušeností pomáhá kyselina thioktová, která se zpočátu aplikuje formou několika infuzí a po té se v terapii pokračuje užíváním tablet (např. Thiogamma a další). Od bolesti mohou také ulevit i jiné léky, které obsahují účinné látky, jako je pregabalin nebo gabapentin, nepomáhají však u všech pacientů a někdy se projeví jejich nežádoucí účinky.

    Důležité je také uvědomit si, že postižení nervů znamená současně nižší schopnost rozpoznat zranění, či otlak, což může být příčinou vniku syndromu diabetické nohy.

    Z tohoto důvodu jsou nutné speciální preventivní boty pro diabetiky a pravidelná kontrola, zdali je pokožka na nohou v pořádku a bez zranění.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Co jsou náhlé komplikace cukrovky?

    Odpověď

    Mezi náhlé komplikace řadíme příliš nízkou a příliš vysokou hladinu krevního cukru (glukózy) v krvi.

    Hypoglykémie (nízká hladina cukru) může mít více příčin, např. hladovění, přespříliš cvičení, opoždění jídla, alkohol, a podobně. Tato komplikace se projevuje pocity hladu, závratěmi, bušením srdce, či zmateností. Někdy se dokonce popisuje i mravenčení ve špičkách prstů. Pokud není léčena, může dojít až ke kómatu a smrti.

    První pomoc v případě hypoglykémie je podání tzv. rychlých cukrů (snadno rozložitelných), např. sladkého nápoje. V případě, že už je dotyčný v bezvědomí, měl by dostat kostku cukru pod jazyk a být ihned ošetřen lékařem.

    Naopak hyperglykémie (vysoká hladina cukru) vzniká v případě nediagnostikované diabetes, vynecháním inzulinové dávky nebo v době nemoci a stresu. Projevuje se klasickými příznaky diabetes mellitus, a pokud není léčena, může také vést až ke kómatu a následné smrti.

    Hyperglykemické koma se rozvíjí velice rychle. Od hypoglykemického ho rozeznáme pomocí typických znaků, jakými jsou opocení kůže, povrchové dýchání a nepřítomnost dehydratace. První pomocí je podání inzulinu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Co je to hyperglykémie?

    Odpověď

    V širším slova smyslu je to jakákoliv hodnota glykémie, tedy koncentrace krevního cukru, vyšší než hodnota normální, tedy nalačno u nediabetika vyšší než 5,6 mmol/l. Hyperglykémie 1 - 2 hodiny po jídle je definovaná hodnotou u nediabetika větší než 7,8 mmol/l. U diabetka se jedná o hodnoty vyšší. Hyperglykémie dosahující hodnot nad 15 - 20 mmol/l je nutno již neodkladně řešit . Podrobnější informace naleznete na našich stránkách v rubrice Hyperglykémie

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak se pozná hypoglykémie?

    Odpověď

    Hypoglykémie znamená snížení krevního cukru pod normální hodnoty. Je definována jako pokles hladiny krevního cukru pod hodnotu 3,3mmol/l. Glukóza v krvi je pro organismus nezbytným zdrojem energie, kterou potřebuje hlavně mozek. Bez přísunu glukózy přestává náš mozek okamžitě fungovat. Zdravý člověk má řadu obranných mechanismů, které poklesu na tak nízkou hodnotu glykémie brání. Při hladovění nemůže náš organismus čerpat energii z potravy a glukózu začínají uvolňovat játra. Současně se produkce inzulínu sníží a upravuje se také produkce dalších hormonů. Subjektivně pociťujeme hlad. U zdravého organismu je zabezpečeno, aby si vždy nějakou glukózu v krvi udržel.
    U pacientů s diabetem je to trochu jinak. Typický příklad hypoglykémie je nedostatečný příjem potravy po podání inzulinu, hladina inzulínu je pak nepatřičně vysoká a snižuje rychle glykémii v krvi. Tento stav může nastat i po neplánované zvýšené fyzické zátěži, která také odčerpává zásoby krevního cukru. Nedostatek energie pak vede organismus k poplašné reakci, která se projeví nervozitou, neklidem, zčervenáním a zrychlenou srdeční frekvencí, třesem a typicky návalem silného pocení. Pokud ani tato reakce nepomůže a glukóza se nedoplní, pak dochází ke zmatenosti a bezvědomí. Stav je velmi nebezpečný a může být příčinou i smrti.

    Současná léčba cukrovky je prováděna tak, aby se snížilo riziko vzniku hypoglykémie, což i nové inzulíny – analoga dostatečně zajišťují.

    O první pomoci při hypoglykémii a podrobnosti, jak jí předcházet najdete na našich stránkách v rubrice Akutní komplikace.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik II. typu a trpím bolestmi nohou a chci se zeptat, zda pomůže kyselina alfa lipoová.

    Odpověď

    V prvé řadě je třeba potíže prodiskutovat s ošetřujícím diabetologem. Bolesti nohou mohou mít různou příčinu. Pro bolesti, které jsou typickým projevem postižení nervů na dolních končetinách, je charakteristicé to, že jsou symetrické  pacient je pociťuje hlavně v klidu, napaříklad v noci. Bolesti mohou být provázeny pocity pálení, mravenčení nebo pouze pocitem studencých nohou. V takovémto případě je třeba snažit se zlepšit kompenzaci diabetu a infúze kysliny alfa lipoové(thioktové) s následným užíváním tablet obvykle většině pacientů uleví. Je však třeba řada dalších vyšetření, aby byla vyloučena i jiná možná příčina potíží.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Má cukrovka nějaký vliv na zrak pacienta?

    Odpověď

    Každý pacient s diabetem by měl být jednou za rok vyšetřen u očního lékaře, který si prohlédne oční pozadí. Důvodem je skutečnost, že cukrovka může porušit cévy na sítnici, což vede následně ke komplikacím, jako je krvácení do oka a v konečném důsledku může pacient rovněž oslepnout. Častokrát slýchávám "pane doktore, já vidím dobře, jistě proto nemusím na oční vyšetření". Moje odpověď je obvykle stejná "první známky poškození nemůžete poznat, až budete mít potíže se zrakem, bud již pozdě posílat vás na preventivní vyšetření".

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!