Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

337 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, minulý týden jsem podstoupila test těhotenské cukrovky (v 25. tt.) s výslednými hodnotami 4.3/8.4/7.9 - podle nemocnice je ta poslední hodnota vyšší, podle nich má být po 2. hodinách do 7.8. Všude jsem se ale dočetla, že hodnota je v normě do 8.5. Volala jsem tam, a opravdu mě potvrdili, že je tato hodnota vyšší, musím na dietu a chodit k diabetologovi. Našla jsem si diabetologa, který mi ale dnes řekl, že se nejedná o těhot.cukrovku. Takže teď nevím, jak se správně zachovat. Když bych se obrátila na nemocnici, kde mi test dělali, tak by zřejmě trvali na svém a musela bych nastoupit k nim do poradny s diagnózou těhot. cukrovka. Chápu, že zdraví dítěte je nejdůležitější, ale i právě proto je pro mě důležité vědět, zda cukrovku skutečně mám, nebo ne. Dieta a vše kolem je dost stresující a už tak mám rizikové těhotenství. Napadlo mě jako řešení zakoupit si glukometr a hodnoty si hlídat sama od sebe. Jaký je prosím vás názor na tuto záležitost? Děkuji, V. M.
    věk: 29 let

    Odpověď

    Dobrý den,
    výsledky Vašeho testu na těhotenskou cukrovku jsou zcela v normě. Není nutné, abyste byla sledována v diabetologické poradně. Posílám Vám odkazy na doporučený screening těhotenské cukrovky pro laiky i odborníky. S pozdravem

    https://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postuphttps://www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nejde zmírnit ranni hodnoty 8 a nekdy 9.Je mi 42 a diabetolog mi neurvalym způsobem řekl, že jsem na těhotenství uz stará.
    váha: 66 kg

    Odpověď

    Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, jestli se léčíte s cukrovkou již delší dobu nebo se jedná o těhotenskou cukrovku? Jakou máte kompenzaci diabetu atd? V těhotenství by měla být glykémie nalačno do 5,3 mmol/l...…..Věk není zcela rozhodující, záleží na Vašem zdravotním stavu a mnoha dalších faktorech. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla jsem z gynekologie odeslána do dia poradny s tím ze na lacno jsem měla opakovaně vyšší glykemii poprvé 5,4 podruhé 5,2 Dostala jsem glukometr a merim vždy na lacno a pak hodinu po jídle, zde posílám hodnoty. Zajímá mě jak moc je přísná dieta důležitá a zda není v mém případě, péče přehnaná. Děkuji za odpověď.
    věk: 26 let váha: 55 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    podle výsledků 2x vyšší lačné glykémie byla u Vás správně diagnostikována těhotenská cukrovka. Na glukometru byste se měla měřit vždy ráno nalačno a poté 1 hodinu po jídle (ne 30 min. po jídle). Cílové hodnoty nalačno jsou do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. I když budete mít hodnoty v normě, doporučuji Vám dodržovat dietní doporučení (především vynechání rychlých sacharidů - cukr, sladkosti, fast food apod). Těhotenská cukrovka se vlivem těhotenských hormonů může v průběhu těhotenství zhoršovat. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jsem v jedenástem tydnu těhotenství.s krve mi poprvé bylo naměřeno 5,3, poté 4,8. byla jsem odeslána glykemický test a tam mě s první krve naměřili 5,4. Den před tím sem se rozčílila muže to být s toho? A co ted bude vše následovat? Děkuji za odpověd
    věk: 39 let váha: 75 kg

    Odpověď

    Dobrý den, hladina cukru v krvi může být částečně ovlivněna i stresem. Je ale těžké posoudit, o kolik ji může zvýšit. Pokud jste byla vždy před odběrem krve alespoň 8 hodin nalačno (můžete pít pouze čistou vodu nebo nesladký čaj), doporučuji Vám sledování v diabetologické ambulanci.  Přece jen Vám hladina cukru v krvi nalačno kolísá.  S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství jsem měla cukrovku, která byla dobře kompenzována dietou. Čtyři měsíce po porodu jsem byla na kontrolním testu, kdy mi bylo sděleno, že hodnoty jsou hraniční a mám se hlídat, aby se mi později neprojevila cukrovka. Aktuálně jsem téměř 10 měsíců po porodu a naměřila jsem si hodnoty 5,3-5,5 mmol/l na lačno. Po jídle se hodnoty pohybovaly okolo 6,5mmol/l. Snažím se konzumovat jídla, která jsem jedla při gestačním diabetu a také začala cvičit, ale stále nejsem schopná se dostat pod 5,1mmol/l. Zajímalo by mě, jestli je hodnota na lačno v normě nebo mám raději kontaktovat diabetologickou poradnu? Mockrát děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
    věk: 26 let váha: 81 kg

    Odpověď

    Dobrý den, ženy, které byly sledovány v těhotenství pro těhotenskou cukrovku, mají 40-60% riziko vzniku diabetu 2. typu v pozdějším věku. Nejúčinnější prevencí je racionální strava s omezením příjmu rychlých sacharidů (cukrů) a pravidelná fyzická aktivita (3-4x týdně). Všechny ženy s anamnézou GDM by mě být pravidelně sledovány u praktického lékaře (1x ročně vyšetření na přítomnost cukrovky). Pro ženy po porodu již platí cílové hodnoty glykémie jako pro netěhotné, tj. nalačno  do 5,5 mmol/l. Vaše hodnoty jsou tedy v pořádku. Pokračujte v racionálním stravování, pravidelném pohybu a 1x ročně si zajděte k praktickému lékaři ?.

    S pozdravem, pevného zdraví přeje

    (MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám těhotenskou cukrovku. Měřím si každý den glukometrem hodnoty. Poslední 3 týdny jsem měla na lačno hodnoty okolo 4, po jídle do 6.0. Od tohoto víkendu ale beru antibiotika, mám pichly bubínek, hodnoty se od té doby zvýšily, a to na lačno 4.7 až 5.1 a po jídle 6.1 až 7.7. Jednou byla hodnota po jídle 8.4. Kromě jednoho údaje jsou hodnoty v normě, do 7.8. I s přihlédnutím ke stresu, který vyvolala bolest z Le zánětu středního ucha. Je důvod k panice? Ošetřující diabetologie navrhuje změnu antibiotik a hodnoty po jídle do 7.0. Jinak se přikročí ke snižování glykemie. Podle mne jsou ale hodnoty v pořádku. Můžete mi prosím sdělit váš názor? Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, 

    při infekčním onemocnění mohou být glykémie (hladiny cukru v krvi vyšší).  Ve Vašem případě jsou ale glykémie v normě (nalačno do 5,1 mmol/l, 1 hod. po jídle do 7,8 mmol/l - cílové hodnoty se při onemocnění nemění). Není tedy potřeba podávat léky na snížení hladiny cukru. Pokud by ale Vaše hodnoty glykémie byly při infekčním onemocnění vyšší než cílové (alespoň několik měření za sebou), pak by se léky nasadit měly.  Případnou změnu antibiotik byste měla řešit s ORL lékařem, ale ta se indikuje podle citlivosti a účinnosti antibiotik na vyvolávající patogen, ne podle hladiny glykémie.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, hodnoty na lacno max 4.8, po jídle vždy max do 5.9 Paní doktorka mě vystrasila, že když budu mít ketony v moci, tak mi nasadí inzulín. Může to tak být? Ubližují ketony miminka? Četla jsem, že se už ketony v moci při tehotenske cukrovce neměří. Dává se inzulín, jen když jsou vysoké hodnoty glykemie. Moc děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den,

    inzulín se nasazuje pokud máte hodnoty glykémie (cukru v krvi) vyšší než doporučené (tj nalačno nad 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle nad 7,8 mmol/l).  Ketolátky v moči se při těhotenské cukrovce nevyšetřují. V těhotenství mohou být mírně vyšší fyziologicky.

    Moc zdravím

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den. Mam zistenu tehotentsku cukrovku kde mi v poradne kazali merit cukr 1hod po jidle. Ja jenom sama pro sebe jsem si 2krat zmerila i po 2hod po jidle a to jsem mela vyssi hodnoty nez po 1hod. Dietu dodrzuji. Mezi jidlami nejim a ani nic sladkeho nepiju. Max caj nebo kafe bez cukru nebo mineralku. Prikla po 1 hod mam 6.6 coz je ok a po 2 hod mam 7.1 coz je prekrocene a hlavne mi cukr narusta a neklesa. Nevite cim to je. Co to znamena. Co s tym delat? Dekuji
    věk: 37 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    cílové hodnoty glykémie jsou 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l, 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l.  Po jakém jídle Vám glykémie takto stoupala? Je možné, že glykémie byla ovlivněna skladbou jídelníčku. Dietní doporučení najdete https://www.cukrovka.cz/dieta-3

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem presne měsíc po porodu, plně kojím. V těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku s vyššími hodnotami pouze na lačno (do 6-6,2 mmol/l). Po porodu hodnoty klesly k 4,8-5, ale poslední týden opět vyšší než 6, dnes dokonce 7. Po jídle vždy v normě. Čím to muže být způsobeno a mohu se obávat, ze budu mít cukrovku klasickou? Co bude nyní následovat? Děkuji 
    věk: 39 let

    Odpověď

    Dobrý den, hodnoty glykémie mohou být ovlivněny kojením. Snažte se dodržovat pravidelný režim, racionální stravu a dostatek pohybu. Pokud budete mít hodnoty glykémie vyšší než 6 mmol/l  i po šestinedělí, raději si dojděte ke svému diabetologovi.

    Doporučení po porodu jsou nadále pokračovat v racionálním stravování a pravidelné fyzické aktivitě. Cca 6 měsíců po porodu byste si měla dojít na kontrolní OGTT (žádanku Vám vydá Váš diabetolog, popř. praktický lékař). Před testem je nutné být 8-10 hodin nalačno (nepít a nejíst nic sladkého, pouze vodu). 3 hodiny před a během testu NEKOJIT. Test pak ukáže, jestli porucha metabolismu glukózy vymizela nebo pokračuje. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měla jsem lačnou glykemii 2x zvýšenou před testem OGTT, vždy z glukometru, ano vím, je to špatně. Ze žilní krve to nedělali. Ze žíly glykemie pod 5,1. Glykovaný hemoglobin 32. Můj dotaz. Při těhotenské cukrovce, by měl být zvýšený i glykovaný hemoglobin, že? Nabíraný ve 26 týdnu. Lze se k tomuto takto přiklonit, nebo je možné, že ještě nenastoupal? Děkuji Veronika

    Odpověď

    Milá Veroniko, nejsem specialista přes těhotenský diabetes. Musím se ale přiznat, že když před několika lety vešla ve známost nová kritéria pro stanovení těhotenského diabetu, měl jsem obavy, že příliš mnoho zdravých nastávajících maminek bude znepokojeno tím, že mají diabetes. Glykémie nad 5,1 mmol/l stoupne totiž velmi snadno i zcela zdravým lidem, ať už je tou souhra různých fyziologických náhod nebo i nepřesným stanovením.

    Postupem času jsem si ale uvědomil, že tato pečlivost naopak upozorní na riziko diabetu i celkem zdravé lidi a přiměje je k tomu, by se řádně stravovali, věnovali se pohybu a snažili se předejít nadváze. Diabetes je dnes velmi častý a souvisí to velmi často se špatnou životosprávou. Takže si myslím, že je to dobře, že se o riziko diabetu zajímáte. 

    Nevím, jak moc zvýšené hodnoty jste předtím zachytila. Ale zřejmě máte normální glukózový toleranční test a glykémii na lačno pod 5,1. Diabetes tedy nemáte. Máte také zcela normální hodnotu glykovaného hemoglobinu. Je-li tedy pravda, že jste předtím opakovaně měla glykémie na lačno nad 5,1 mmol/l, ať již byly měřeny jakýmkoliv způsobem, přece jen byste si měla dát pozor na to, abyste nenabírala zbytečné kilogramy, jedla zdravě a k tomu v rámci zdravotních možností se věnovala tělesnému pohybu.

    Jak známo, glykovaný hemoglobin odráží hodnoty glykémií v posledních 3 měsících, což je doba života červených krvinek. Pokud byste měla celou dobu glykémie v normě a potom v průběhu posledních dvou týdnů zvýšené (např. na 11 mmol/l), nebylo by to na výsledku asi příliš patrné, ale přece jen by to bylo znát. Hodnota 32 mmol/mol je ale naprosto v normě, a tak jsem přesvědčen, že v tomto ohledu je s vámi všechno v pořádku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!