Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

337 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, Zajímalo by mě jaký máte názor na počítání/nepočítání sacharidů- mám vždy 2h po jídle dobré hodnoty,stejně tak lačnou hodnotu. Bylo by i přes to vhodné sacharidy začít počítat? Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den Andreo, 

    při těhotenské cukrovce se jistě vyplatí si alespoň jeden týden sacharidy počítat. Jenom tak můžete vědět., kolik energie a sacharidů za den sníte a jenom tak vám může váš diabetolog pomoci s vaší terapií. Určitě se s tím nemyslí, abyste si počítala sacharidy až do porodu. Spíše to má mít efekt takový, abyste věděla, které jídlo je pro vás vhodné a které ne. Ještě s kombinaci s měřením glykémií pomocí glukometru je to dokonalý přístup. 

    Např. změříte si glykémii před jídlem, poté 1 - 2 hodiny po jídle (spočítáte si, kolik sacharidů jste snědla) a podle naměřené glykémie budete vědět, zda si můžete toto jídlo (množství sacharidů najednou) příště dopřát nebo ubrat jeho množství nebo si ho nedát vůbec. 

    Cílové hodnoty u gestačního diabetu jsou dle doporučení České diabetologické společnosti: nalačno do 5,3 mmol/l. 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. za 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l.

    Cíl léčby | cukrovka

    Kromě obsahu sacharidů si také hlídejte množství vlákniny, čím více vlákniny daná potravina má, tím pro vás vhodnější. Takové minimum se doporučuje 4 g vlákniny/100 g výrobku. 

    Důležitá je také pohybová aktivita, každý den zařazujte zdravotní procházky.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, protože jsem v minulém těhotenství měla těhotenskou cukrovku (potvrzenou ogtt, na dietě, 2 roky po porodu kontrolním ogtt zjištěno, že cukrovka už není), tak jsem se nyní u druhého těhotenství hned na začátku cca 9. týdne zkusila párkrát změřit a zjistila jsem, že mám po téměř každém sacharidovém jídle vysoké hodnoty. Například sýr, zelenina a kousek pšeničného chleba mi udělal hodnotu přes 10, stejně tak například oběd - zelenina, sýr a 50g brambory - opět hodnota přes 10. Je vhodné podstoupit ogtt pro jistotu již takhle brzy nebo je jisté, že cukrovku mám, když mi neprochází téměř žádné sacharidy? Pro jistotu jsem začala držet dietu jako u předchozího těhotenství a udržuji do hodnoty v normě a i lačná je v pořádku. Ještě dodám, že i když mi po porodu byla cukrovka vyloučena, tak od porodu jsem byla v rozmezí třech let cca 3x na odběru krve, mj. na glukózu v krvi, a vždy byla hodnota lehce nad normu. Děkuji za odpověď.
    věk: 33 let výška: 164 cm váha: 58 kg těhotenství: 11. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    je to dobře, že jste se začala hlídat hned od začátku těhotenství. Při takto vysokých hodnotách co nejdříve kontaktujte diabetologa, měla byste být určitě sledována. Je možné, že se u Vás postupně rozvíjí prediabetes (to je stav mírně vyšších hodnot cukru) a v těhotenství by i mírně vyšší hodnoty cukru měly být pečlivě sledovány a léčeny. 

    Ohledně screeningu na těhotenskou cukrovku - provádí se v těhotenství dvakrát. Nejdříve v I. trimestru (glykémie nalačno) a poté mezi 24.-28. týdnem těhotenství OGTT.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes mi lékařka na diabetologii předepsala inzulín. Viz zpráva. V prvním těhotenství jsem měla stejné hodnoty cca a žádné léky ani inzulín jsem brát nemusela. Syn se narodil 40+6 s váhou 3,45 kg. Jsem jíž v 33tt a miminko má normální váhu dle utz od mé gynekoložky. přikládám i těhotenskou průkazku. Je pravda. že jsem v prvním těhotenství neměřila hodnoty na lačno. Raději bych upravila jídelníček než užívala inzulín, pokud by to nebylo úplně potřeba. Moc děkuji za odpověď. Veronika 
    věk: 36 let výška: 173 cm váha: 89 kg těhotenství: 33. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    hodnoty glykémie nalačno by měly být do 5,1 mmol/l. Pokud jsou opakovaně vyšší, je potřeba zahájit farmakoterapii (léčbu), protože opakovaně vyšší glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka. V naší ambulanci nejdříve podáváme tabletky metforminu a až pokud to nestačí, přidáváme inzulín. Začít léčbu hned s inzulínem je také možnost, chyba to není. Pokud byste to ještě chtěla zkusit dietně, přidejte druhou večeři. Noční hladovění by nemělo být delší než 8-10 hodin, takže druhá večeře by mohla být okolo 21-22 hod (podle toho, kdy vstáváte 🙂). K druhé večeři doporučuji včerejší pečivo, šunku, sýr, ořechy apod, nedoporučuji mléko, mléčné výrobky a ovoce.  

    Jinak každé těhotenství je jiné, i cukrovka má v každém těhotenství jiný průběh. Nelze to porovnávat. V předchozím těhotenství jste si také neměřila glykémii nalačno, nevíme, jaké jste měla hodnoty. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, v prvom tehotnstve som mala tehotensku cukrovku (pouze na diete). Momentalne som v 10TT druheho tehotenstva a na kontrolny OGGT test mam ist v 13TT. Zhruba tyzden si meram lacnu glykemiu a hodnoty mam vysoke 5,7-6,1. Moj dotaz je, ci mozem/ mam zacat s dietou uz pred kontrolnym OGTT v 13TT, alebo do testu nemam nijako upravovat jedalnicek. Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.
    věk: 34 let výška: 173 cm váha: 71 kg těhotenství: 10. týden

    Odpověď

    Dobrý den, dietu už můžete začít držet a pokud máte glykémie takhle vysoké, kontaktujte už diabetologa, kam jste docházela v předchozím těhotenství. Vyšší glykémie je potřeba co nejdříve řešit. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám tehotenskou cukrovku a všude na internetu jsem našla jen horní hranici cukru v krvi ale ne nikde spodní hranici. Léky ani inzulin neuživam. A hodinu po jídle mám hodnotu 4,7 4,8 nemůže to uškodit miminku? Abych dlouhodobě neměla málo cukru v krvi děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den, 

    hladina glykémie by neměla v těhotenství klesnout pod hodnotu 3,5 mmol/l. Pokud neužíváte léky ani inzulín, neměla by hladina glykémie pod tuto hodnotu poklesnout.  S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, děkuji za odpověď, tento příspěvek o dědičnosti jsem četla,než jsem psala dotaz. Spíš by mě zajímalo, zda má kojení do vyššího věku dítěte nějaký vliv na snížení rizika vzniku DM 1. typu, jak se někde píše? Moc děkuji, pěkný den
    věk: 34 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    kojení má řadu pozitivních vlivů na dítě i jeho matku a mimo jiné snižuje riziko rozvoje DM 2. typu a obezity u matky i dítěte, má protektivní vliv na imunitní systém dítěte, tzn. snižuje riziko rozvoje i DM 1. typu. 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Nedávno jsem pokládala dotaz ohledně chybného postupu OGTT v nejmenované odběrné síti, kdy mi nejprve byla odebrána lačná glykémie z prstu, výsledek byl 5,4, přesto se v testu pokračovalo. Výsledky ze žíly byly: 5,0 na lačno, 4,3 po 1 hodině a 4,8 po 2 hodinách po zátěži. (Všechny vzorky ze žíly včetně lačného byly odeslány do laboratoře ke zhodnocení najednou až po uzavření odběrového centra.) Raději jsem absolvovala OGTT ještě jinde a tam jsem měla výsledky: 4,8 na lačno, 5,1 po 1 hodně a 6,1 po 2 hodinách. Chtěla bych se zeptat, to je v pořádku, že mám 3. hodnotu vyšší než 2.? Není to netypický výsledek? V předešlých těhotenstvích jsem měla GDM, v roce 2017 na inzulínu, v roce 2019 na metforminu. Nikdy jsem ale roztok nepila, protože jsem nikdy neprošla přes lačnou glykémii. Mám doma z té doby glukometr Contour plus, ale nikdy nebyl zkalibrován, čili výsledkům už se asi nedá věřit, nicméně např. dnes ráno jsem naměřila 5,4 a mám obavy, zda se mi to zase nezačíná horšit. Nebo se výsledkům z glukometru, který nebyl roky zkalibrován, nedá věřit? Předem moc děkuji.
    věk: 39 let výška: 164 cm váha: 69 kg těhotenství: 29. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ad OGTT - výsledky máte negativní. Glykémie ve 2. hodině se zvýšila pravděpodobně tím, že se glukóza pomaleji vstřebala a zpracovala. Je to vpořádku.

    ad glukometr - výsledky ze žilní krve jsou přesnější než na glukometru. Pokud máte pochybnosti, domluvte se na diabetologii, kde jste předtím byla sledována. 

    S pozdravem  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem v 31 TT a dnes jsem uviděla výsledky OGTT, který jsem podstoupila koncem 26TT. Hodnoty: na lačno: 4,4; po hodině: 9,2; po dvou: 8,4. Od začátku těhotenství mám cukr v moči (i přesto, že nejím cukry a min. sacharidů). Sportuji, zdravě jím (zaklad maso, ryba, vejce, mléčné výrobky + čerstvá nebo dušená zelenina, ořechy, proteinový chleba; 2 ovoce denně) Téměř žádné cukry, občas rýze a brambory. Doktor mi řekl, že test mám negativní, a proto těhotenskou cukrovku nemám a není co řešit, a můžu jist cokoliv. A cukr v moči ani hraniční hodnoty řešit nemusím. Je to tak? Nebo je tam stále riziko, že už teď tu těhotenskou cukrovku mám? Jak mám postupovat dál? V rodině cukrovku nemáme, v prvním těhotenství jsem cukrovku neměla. Děkuji.
    věk: 35 let výška: 170 cm váha: 63 kg těhotenství: 31. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    výsledky Vašeho testu jsou negativní, není tedy nutné sledování v diabetologické ambulanci. Ledviny v těhotenství jsou více prostupné pro glukózu - tzn., že v těhotenství se může objevit cukr v moči a přitom je vše v pořádku. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den byla mi potvzena tehotenska cukrovka. Do dia poradny jdu až příští týden a nevím co mužů a nemůžu do té doby jíst abych miminku neuškodila. Co je vhodné jíst? Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den, měla byste vynechat vše co obsahuje cukr (sladkosti, sladké pití, pochutiny, uzeniny, fast food apod). Všechny potraviny byste měla vážit a počítat sacharidy- max dávka je 200 g sacharidů/den. Jezte pravidelně cca 6x denně, á 2-3 hodiny, hodně zeleniny, masa, nesladké mléčné výrobky. Ovoce cca 1 ks ke svačinám. Podrobněji viz. Dieta | cukrovka

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, diagnostikovali mi GDM, než se dostanu na diabetologii, hlídám se sama glukometrem, dnes hodinu po večeři jsem naměřila 7,7, dvě hodiny po večeři už to ale bylo 8,7, což mě překvapilo, čekala jsem, že s přibývajícím časem bude hodnota spíše klesat. Je možné, že hodnota ještě dvě hodiny po jídle stoupá, nebo glukometr špatně měří? Děkuji
    věk: 36 let výška: 164 cm váha: 80 kg těhotenství: 29. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    glykémie může bohužel stoupat i 2hodiny po jídle. 

    Zde hodně záleží na dvou věcech:

    1. Metabolismu -  někdo má dlouhodobě pomalejší vstřebávání. V těhotenství samozřejmě může být ještě vše pozměněno

              -  Zde se dá i trochu odhadovat dle výsledku oGTT (pokud jste ho absolvovala) - zda byl problém s glykémií v 1. nebo 2. hodině měření

    2. Na složení stravy -  pokud se v potravě kromě sacharidů nachází i větší množství tuků, bílkovin, případně vlákniny, zpomaluje se vstřebávání sacharidů.

              -  Existují potraviny (jako např. pizza), která je schopná zvedat glykémii například i 5hodin po jídle

    Chybu glukometru samozřejmě vyloučit také nelze.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!