Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

může půlka rohlíku ovlivnit výsledky testu

Datum vložení dotazu: 13.04.2021

Ptá se: Soňa

Dotaz

Dobrý den, dnes jsem byla na testech na cukrovku. Ale ráno jsem snědla půlku rohlíku, protože jinak mi je opravdu špatně a na testy bych nebyla ani schopná dorazit. Poté jsem měla vyšší hodnotu cukru v krvi a nemohla jsem v testu pokračovat, nedali mi cukerný roztok. Myslíte že hodnotu mohla ovlivnit ta půlka rohlíku? Přesně si hodnotu nepamatuji ale myslím že sestra říkala 5,63. Jedná se tedy o těhotenskou cukrovku? Mám z toho strach. Na gynekologii jdu za týden
věk: 25 let výška: 158 cm váha: 61 kg těhotenství: 24. týden

Odpověď

Dobrý den, 

před screeningem GDM musíte být 8 hodin nalačno, jinak budou výsledky testu zkreslené. Rohlík hladinu glykémie ovlivnil. Na test si dojděte znovu, nalačno. 

S pozdravem

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

356 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, Měla bych prosím dotaz při gdm na tento sirup, kde i uvádějí, ze to můžou jak těhotné ženy, tak lidi s cukrovkou . Můžete se podívat prosím na složení?https://www.zlateslazeni.cz/premium-sirupy/premium-sirup-s-prichuti-mojito/ . Je tam totiž fruktóza a sladidlo steviol ( jedna se o stevii a ty by měla byt v malem množství ok?) a ještě se chci prosím zeptat , co říkáte na emco bez přidaného cukru musli - je tam vlaknina z kořene cekanky , ale splňují 5/100 . Je to v pořádku, nebo ne? Moc dekuju

    Odpověď

    Dobrý den, 

    tento sirup obsahuje cukr fruktózu. Fruktóza zvyšuje cukr v krvi pomaleji oproti sacharóze. Vyjádřením  formou glykemického indexu (GI) má fruktóza GI 20, zatímco řepný cukr 70. Ale vysoké dávky fruktózy mohou (1,5 – 3 g/kg tělesné hmotnosti/den) zvyšovat hladinu triacylgylcerolů v krvi. Jejich vysoká hladina je rizikovým faktorem pro rozvoj aterosklerózy, stavu, kdy se tuk hromadí na stěnách cév a ucpává je.  

    Náhradní sladidlo steviol-glykosid nezvyšuje cukr v krvi. Podle dostupných ukazatelů lze bezpečné používat v přiměřené míře aspartam, stéviové glykosidy a sukralózu. .Všeobecně se ale v době těhotenství doporučuje náhradním sladidlům spíše vyhýbat. 

    Sirup s obsahem 3,5 g sacharidů na jednu dávku by se podepsat na glykémii spíše neměl. Použila bych ho na zpestření, nikoliv na každodenní pití. 

    Všeobecně se doporučuje pít pouze čistou vodu, zvykat si na nesladkou chuť tekutin. 

    Čekanka je v malém množství v těhotenství bezpečná. 

    náhradní sladidla ve výživě dětí a těhotných žen | cukrovka

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Krasny den, zajimalo by me, jak je to s domacim merenim u tehotenske cukrovky po jidle. Nebyla jsem na testu OGTT, velmi tezko snasim odbery krve, ale upravila jsem stravovani a poridila si glukometr, abych mohla prubezne sledovat, jaky ma me stravovani vliv na hladiny cukru v krvi. Pred tehotenstvim jsem jedla pomerne nizkosacharidove (paleo, ale s ovocem), v tehotenstvi jsem zacala citit, ze potrebuji i polysacharidy, je mi s nimi lepe, proto jsem paradoxne do jidelnicku zaradila i treba jahly, pohanku nebo chleba (dost dlouho jsem jedla obcas i sladke a hlavne kvanta ovoce, nez jsem zacala resit OGTT). Muj dotaz vychazi z mereni po chlebu. Obecne jsem pri merenich zjistila, ze z toho, co ted jim, muzu jist vesele uplne vsechno, abych se jeste s rezervou pro pripadnou odchylku glukometru vesla do urcenych "norem" pro zeny s tehu cukrovkou, pokud se zmerim po hodine tak, jak je doporucovano. Obcas jsem se zmerila i po dvou, abych videla, ze hodnoty klesaji. U chleba me to ale napadlo az pozdeji a zjistila jsem, ze po nem mi hladina cukru v krvi stoupa dele - jednou, to mi bylo spatne od zaludku, jsem s hruzou zjistila, ze vrchol byl az okolo treti hodiny po jidle, a to 7,9 (konkretne 1. Hod. po jidle 5,4, 2. Hod 6,6, 3. Hod 7,9 a 4. Hod 5,7). Kdyz jsem mereni opakovala jindy, vrchol po chlebu byl okolo druhe hodiny a cele se to tahlo (1. Hod 6,2, 2. Hod 6,5, 3. Hod 6). Jidla bez polysacharidu se obecne drzi na nizsich hladinach, ale uz jsem vrchol okolo druhe hodiny objevila vicekrat. Pomerne me to prekvapilo vzhledem k doporucenim ohledne casu mereni a chtela bych se zeptat, jestli je to bezne nebo co to znamena? A jestli ten vrchol ve treti hodine (a jeste vysoky) mohl byt nahodny a souviset s tim, ze mi v tu chvili nebylo dobre od zaludku? Nejak se to mereni zkomplikovalo a evidentne na hodnoty ma vliv spousta veci. Moc dekuji za odpoved.

    Odpověď

    Dobrý den,

    cílová hodnota po jídle je v 1. hodině pod 7,8 mmol/l, ve druhé hodině pod 6,7 mmol/l. Nejsou zatím doporučena měření ve třetí hodině, nebo pro ně stanovy cíle.

    Hladiny glykémie a její stoupání jsou ovlivněny několika faktory - zaprvé vlastnostmi požívané potraviny -pokud má potravina nižší glykemický index, má hodně vlákniny, hodně proteinů nebo tuků, může dojít k  případně pozdějšímu vzestupu hladin glukózy oproti jiným potravinám. Klasický chléb má spíš vyšší glykemický index (uvolňuje rychleji), takže pokud se nejednalo o speciální chléb nebo jste s ním nesnědla horu šunky a jiných věcí, tak by vzestup neměl být tak pozdní.

    Další vliv má na hladiny glukózy rychlost samotného odbourávání cukrů v těle.

    Nesmíme zapomenout, že roli ale hraje i rychlost vstřebávání v trávicím traktu  -  např. jak rychle se vyprazdňuje žaludek… Někdo má obecně pomalejší peristaltiku.

    To mohlo hrát roli částečně u Vás. Pokud jste měla pocit na zvracení, je pravděpodobné, že se Váš žaludek nevyprazdňoval běžným způsobem a potraviny se mohly trávit mnohem pomaleji.

    Současně pokud Vám bylo špatně, jednalo se o stresový stav. Myslím tím stres pro tělo (ne psychický. -  I když, pokud je člověku hodně špatně, tak to je často i psychický stres ;o) Pokud něco není v pořádku (např. jste nemocná, hodně nevyspalá, něco Vás bolí…), uvolňují se “stresové” hormony, které mají za následek vzestup glykémie. 

    Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den, mam dotaz k měření glykovaného hemoglobinu. Mam od 11.tt diagnostikovanou GDM. Na diabetologii mi vyšel glykovaný hemoglobin 27 (bylo měřeno z krve z prstu) a o pár dnů později mi byl měřen v laboratoři (krev ze žíly), kde vyšel 36. Všechny hodnoty měřené glukometrem mám po celou dobu tak nějak stejné. Dietu také držím pořád stejně (cca 150 g sacharidů denně). Je možný takový rozdíl? Jinak bojují stále s lačnou hodnotou, mám ji od 5,1 do 5,8, pořád hrozně kolísá. Ode dneška začínám brát metformin 500 mg večer po jidle.

    Odpověď

    Dobrý den, 

    rozdíl v naměřené hodnotě glykovaného hemoglobinu je pravděpodobně způsoben metodou měření. Měření z prstu v ordinaci může být méně přesné. Jinak, ano pokud máte vyšší glykémie nalačno, je nutno začít užívat metformin. 

    Zdravím

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, rada bych se zeptala, proc se u tehotenske cukrovky preferuje mereni hodnot hodinu po jidle a u klasicke po dvou hodinach? V cem je v obou "typech diabetu" rozdil? Dekuji

    Odpověď

    Dobrý den, těhotenská cukrovka a cukrovka 2. typu mají hodně společného. A proto až více než 50% žen, které v těhotenství měly těhotenskou cukrovku, onemocní později v životě cukrovkou 2. typu.  U obou typů onemocnění totiž dochází k inzulinorezistenci (necitlivosti na inzulín, tělo nereaguje na inzulín, tak jak má). A proč se měří glykémie v rozdílnou dobu? Ideální by bylo, kdyby všichni diabetici měli glukózové senzory, které měří glykémii kontinuálně celých 24 hodin. Tzn že by pacient v každém momentě znal hodnotu své glykémie a mohl podle toho upravovat svou léčbu. U žen s těhotenskou cukrovkou se měří glykémie za 1 hodinu po jídle, tedy v době, kdy by měla být glykémie nejvyšší. A je to proto, že tyto vysoké glykémie mohou ovlivnt vývoj plodu a je potřeba je co nejvíce redukovat. U pacientů s cukrovkou 2. typu se glykémie měří až za 2 hodiny po jídle  a sleduje se, jestli glykémie po jídle již klesla a glykémie nebyly dlouhou dobu vysoké. S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, ve 27tt jsem absolvovala test na cukrovku, vysledek z prstu byl 4,9, to me pustilo do celeho procesu piti sirupu a odberu, vysledek na lacno byl 5,1 a ty dva po 60 min a 120 min absolutne v norme. Chci se zeptat, pri prvnim tehotenstvi byla hranice 5,3, ted 5,1 proc se snizuji hodnoty a kdyz je vysledek takto hranicni, musi se na diabetologicke vysetreni? Dekuji

    Odpověď

    Dobrý den,  

    pokud je glykémii nalačno 5,1 mmol/l a více, neměl by se roztok glukózy vůbec pít, a měla byste si druhý den dojít znovu na vyšetření lačné glykémie. Ve Vašem případě by se tedy měla ještě jednou zopakovat glykémie nalačno.  Nové hodnoty pro screening GDM se změnily v roce 2016 a bylo to na základě výsledků studií u těhotných žen.  Porovnávaly se hodnoty glykémie během OGTT a následně jaké komplikace se pak u těchto žen rozvinuly, na základě tohoto sledování pak vznikla nová diagnostická kritéria. Hodnota  pozitivního screeningu lačné glykémie klesla z 5,6 na 5,1 mmol/l.

    S pozdravem 

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!