Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Hodnoty glukometru a senzoru - doba těhotenství

Datum vložení dotazu: 06.11.2023

Ptá se: Veronika M.

Dotaz

Dobrý den, vím, že se již v několika vláknech řešila otázka rozdílných hodnot na senzoru (systém Minimed - pumpa 780G a senzory Elite4), které mohou být způsobeny zejména v případě velkých oscilací glykémie. Co ale v případě, kdy se zdá být glykémie dle senzoru zcela vyrovnaná (např. mezi jídly stále kolem 5), ale dle glukometru (měřeno vždy po jedné hodiny) jsou rozdíly až 3 jednotky. Jde mi o to, že dle všech doporučení nemá být glykémie u těhotných po jídle vyšší než 7,8. Doteď jsem byla v klidu s tím, že senzor mi ukazuje, že jsem v daném rozmezí, podle glukometru (mám glukometru, který je dle výrobce kalibrován na krevní plazmu - GlucoLab) ale nikoli. Např. před jídlem mám podle glukometru 5,2, dle glukometru ale 7,6 (což je podstatný rozdíl v tom, kolik jednotek inzulinu a jak se najíst). Dle laboratorních testů mám glykovaný hemoglobin 53, dle GMI je to 44,9. Tzv. Time in range mám kolem 80% (což je prý momentálně číslo, které by mělo gynekologa zajímat víc). V době odběru krve jsem dle senzoru měla glykémii 4,2 - dle výsledků v laboratoři byla glykémie 9. Vím, že drobné odchylky tu být mohou, ale pro zajištění co nejlepšího profilu kvůli možnému těhotenství (podstoupila jsem před týdnem IVF-embryotransfer) bych si chtěla být jistá, ze kterých hodnot mám vycházet. Dle názoru mého diabetologa se mám řídit tím, co mi říká senzor. Cílovou hodnotu glykemie mám stanovenu na 5,5..a nejsem si jistá, pokud mám celou noc glykémii kolem 6,5 (na glukometru tedy jistě o něco vyšší), zda je to právě v souvislosti s případným těhotenstvím v pořádku.Děkuji za názor
výška: 168 cm váha: 70 kg

Odpověď

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní odpověď.

Váš dotaz není vůbec snadný. Chápu Vaše obavy z nepřesnosti měření v graviditě, protože cíle během těhotenství jsou podstatně přísnější než mimo toto období. Zároveň je již na Vašem dotazu vidět, že tato problematika Vám není úplně neznámá a že jste se celým problémem již zabývala.

Samozřejmě ani glukometr ani senzor nemusí měřit úplně přesně. Povolená odchylka u glukometru je obecně při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při  > 5,6 mmol/l ∓ 15 %. Současně ani senzory nejsou stoprocentně přesné -  jejich nepřesnost se zvyšuje hlavně v pásmu hodně nízkých nebo vysokých glykémií. Rozdílnost  mezi glukometrem a senzorem je samozřejmě ovlivněna i místem měření hladiny cukru. Glukometr stanovuje hladinu glykémie (hladinu cukru v kapilární krvi z prstu), senzor hladinu cukru v mezibuněčné tekutině. Senzory, tak mají oproti glukometrům klidně 15-20 minut zpoždění. To dělá velké rozdíly v hodnotách, hlavně při poklesech a vzestupech hladin cukru - čím prudší pokles/vzestup hladin cukru, tím větší rozdíly měření. 

Z Vašeho dotazu, ale chápu, že tyto základní informace již znáte a že velké rozdíly měření jsou i při vyrovnané normální hladině cukru -  s rovnou trendovou šipkou na senzoru. Bohužel se může stát, že u někoho senzory nemusí měřit úplně přesně, pak je i otázkou zda je to jen jeden senzor, jedna šarže senzorů (někdy může být vada jen jednoho senzoru či jedné řady senzorů), nebo úplně všechny senzory. 

Začněte ověřením přesnosti glukometru, který používáte na srovnávání  -  to můžete teoreticky udělat pomocí kontrolního roztoku pro glukometry od stejné firmy, jako máte glukometr. Pokud má Vaše DIA ambulance kalibrovaný glukometr můžete zkusit změření i tam a porovnat hodnoty -  zde připomínám, dvě měření na různých glukometrech (i když ze stejné kapky krve) nejsou nikdy 100% stejné. Případně poproste diabetologa, jestli by nebylo možné dostat nový glukometr. Teprve potom je možné porovnávat měření na senzoru a glukometru -  to lze provádět jen pokud jsou trendové šipky rovně, jak jsem již zmiňovala. 

Pokud máte dobře měřící glukometr. To co můžu doporučit je začít kalibrovat. Guardian 4 (pro pumpu Minimed G780) je sice bezkalibrační senzor, ale přesto je kalibrace možná a rozhodně upřesňuje měření senzoru. Takže v okamžiku rovných trendových šipek a normálních hladin glukózy doporučuji přeměřit glukometrem a zkalibrovat. Takto kalibrovat 1-2x denně (klidně i 3x). To by mohlo pomoci senzor zpřesnit. Není vhodné kalibrovat při stoupání nebo klesání glykémie.

Pokud budou rozdíly i přes kalibraci stále hodně velké, zkonzultujte ještě jednou celou situaci se svým diabetologem. 

Hybridní systém pumpy Minimed 780G bohužel nelze zacílit níže než na 5,5 mmol/l a tak někdy pumpa drží hladiny cukru o něco výše, než je v těhotenství ideální. Bohužel tento systém nebyl původně určen pro cíle v graviditě (i když na nich i těhotné pacientky mohou mít velice hezké výsledky). Tento bod bohužel nelze ovlivnit. Bez senzorů systém nedokáže pracovat a tak doufám, že kalibracemi dosáhnete alespoň určitého zlepšení přesnosti měření.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

337 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mám dietu v těhotenství v rámci těhotenské cukrovky a 3x za poslední měsíc jsem měla ranní hodnotu na 5,4. řekli že za posledních 6 týdnů jsem přibrala 7kg (i když poslední 2 týdny bojuji s velkými otoky končetin, což dle mého váhu zkresluje) a dlouhodobý hemoglobin mám 40mmol. To je vše hraniční to souhlasím, ale myslíte si, že nasazení inzulinu tři týdny před porodem je dobrý krok? Když jsem odmítla, tak mi řekli, že mi hrozí vyvolání za týden a podobně. Malé má dle check-inu v nemocnici aktuálně naměřenou váhu 2520g což je prý v pořádku, ale na diabetologii mě vlastně straší že za ty 3 týdny může příliš přibrat a tak dále. Proto mě zajímá názor někde jinde, protože jsem vystresovaná, už skoro nespím a ani se mi teď nechce moc jíst z toho, že jsem odmítla léčbu ze strachu vyvolání hypogykemie v 9. měsíci těhotenství. Dle všech ostatních informací nejsou mé hodnoty tak špatné, po jídle mám gykemie v pořádku a jde pouze o tu ranní lačnou na 5,4. Nějak mě to že bych si měla začít teď píchat inzulin děsí víc než že hrozí že malé tolik přibere, protože aktuálně přibralo za poslední týden 30g. Děkuji za Váš názor

    Odpověď

    Dobrý den, 

    v těhotenství byste měla mít raní glykémie do 5,3 mmol/l a glyk. Hgb do 40 mmol/l.  Vyšší glykémie mohou negativně ovlivnit vývoj Vašeho mimnika, tj nejen hmotnost, ale vývoj i všech ostatních orgánů (srdce, plíce, CNS apod). Děti diabetických matek mají vyšší riziko cukrovky 2. typu, obezity a neruologických obtíží.  Je tedy důležité, abyste měla hladinu cukru v normě. Vaše výsledky jsou sice hraničně vyšší, ale i opakované hraničně vyšší glykémie již miminko ovlivnit mohou. Inzulín neprochází placentou, k mimiku se vůbec nedostane. Pokud se budete řídit doporučením Vašeho lékaře, je riziko hypoglykémie minimální. Aplikace inzulínu je snadná, nebolestivá, není třeba se ničeho bát. Vše Vám na diabetologii vysvětlí a ukážou. 

    S pozdravem  

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam tehotenskou cukrovku, jsem ve 30tt. Dostala jsem tablety glucophage 500. Ranní hodnoty mam stále kolem 6,4. Všechny denní (hodina po každém jidle v normě). Kdyz si cukr zmerim rano v posteli (jeste ani opravdu nevstanu z postele) je kolem 6,3. Ale kdyz vstanu, udelam ranní rutinu a cca za 30min udelam test nalacno znovu, je hodnota 5,6. Prosim které měření je spravne? Hodnoty jsou ale i tak vysoké…mel by mi lékař předepsat silnější tablety? Pokud mam takovéto problémy a hodnoty jsou rano tak vysoké is tabletami a s dodržováním diety, muže to nasvědčovalo tomu, ze mi cukrovka zustane i po porodu? A ze muže uz ted byt ohroženo o dite? Dekuji

    Odpověď

    Dobrý den, 

    Váš lékař by Vám měl navýšit dávku, tak aby ranní glykémie klesla pod 5,3 mmol/l. Maximální dávka metforminu je 2000 mg. Pokud to nebude stačit, musí se přidat inzulín. Glykémie měřte ideálně ráno nalačno po probuzení.  Několik vyšších glykémií miminko neovlivní, ale pokud by glykémie byly vyšší delší dobu, už to vliv na miminko mít může. Ženy, které jsou pro těhotenskou cukrovku léčeny farmakoterapií, mají vyšší riziko, že se u nich po porodu objeví cukrovka 2. typu. Je důležité, abyste si po porodu došla na kontrolní OGTT a i pak byla nadále pravidelně sledována svým praktickým lékařem. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, minulý týden jsem absolvovala test na přítomnost těhotenské cukrovky. První odběr nevyšel,protože jsem měla vysokou hodnotu nalačno. Další den se odběr opakoval,výsledek po hodině byl 9,9 mmol/l. Těhotenskou cukrovku tedy nemám,ale bylo mi doporučeno se více hlídat. Nerada bych něco zanedbala, ale nejsem si jistá, jak přesně má to hlídání vypadat nebo jestli si mám raději zkusit měřit hodnoty na glukometru a podle toho se zařídit. Děkuji předem za Vaši odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den, 

    nenapsala jste mi všechny výsledky OGTT, tak nemohu přesně posoudit výsledek. Pokud byla pouze 1x vyšší hodnota nalačno a další den již vše v normě, těhotenskou cukrovku nemáte. Není tedy potřeba žádné speciální sledování, jen jezte zdravě jako by měly všechny těhotné ženy (i ty netěhotné :-).

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem ve 14. týdnu těhotenství a vzhledem k diagnostikovanému prediabetes před těhotenstvím jsem rovnou dostala diagnózu těhotenská cukrovka hned od začátku těhotenství. Do 13. týdne byly ranní hodnoty glykémie v normě, většinou okolo 4,8. Hodinu po jídle se zřídka dostaly nad 7,8. Většinou se mi ale dařilo držet i okolo 6,7. Už rok beru 2x denně Metformin 500mg, tedy i od začátku těhotenství a na konci prvního trimestru jsem měla hodnotu glykovaného hemoglobinu 4,6mmol/l. Poslední týden mám ranní hodnoty okolo 5,6. Hodinu po jídle se mi sice stále daří držet okolo 6,7, ale vzhledem k tomu, že jsem si pořídila senzor na kontinuální měření, zjistila jsem, že po hodině a půl mi začnou hodnoty opět z ničehonic prudce stoupat, aniž bych něco dalšího snědla a po dvou hodinách od jídla se dostanu třeba i na 8,4, někdy i k hodnotám okolo 9 mmol. Díky senzoru jsem také zjistila, že se během celého dne držím na hodnotách okolo 6mmol, málokdy mi hodnoty spadnou pod 5,5. Vzhledem k tomu, že jsem během prvního trimestru na základě doporučení své paní doktorky měříla pouze lačnou a pak jen hodinu po jídle (ne po dvou hodinách), tento fakt jsem neměla jak zjistit a teď mám strach, zda jsem takové hodnoty neměla už během prvního trimestru a nemohla jsem tak ublížit miminku. Mohla bych se Vás zeptat ohledně doporučení, jak s takovými hodnotami dále postupovat? Zda zvýšit medikaci na 1500mg/den, nebo už rovnou zapojit inzulin? A dá se nějak zjistit, zda jsem takové hodnoty měla již v prvním trimestru a mohly ovlivnit vývoj plodu? Případně po jak dlouhé době takto zvýšených hodnot to má negativní vliv na plod? Mockrát Vám děkuji za Váš čas a přeji krásný den, Veronika

    Odpověď

    Dobrý den,

    metformin se dá navýšit až na 2000 mg /denně. Pokud i pak budou glykémie vyšší, přidáváme inzulín. Nalačno byste měla mít do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Vyšší glykémie určitě hned konzultujte se svým lékařem. Vyšší glykémie po jídle lze upravit především změnou stravy - snižte příjem sacharidů, vyberte jiné potraviny apod.  Zpětně již glykémie zjistit nelze, ale pokud jste měla glykémie na glukometru a odběry krve v normě, tak jste měla určitě vše v pořádku. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě, pokud po indukci zralosti plic plodu kortikoidy přetrvává efekt na plod 14 dní. Je stejný efekt i na mou glykemii. Jsem již 4 dny po vybraní kůry kortikoidů, ale některé postprandialni glykemie být po jídlech, které mi před tím nic nedělali jsou vyšší. Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, kortikoidy zvyšují glykémii a jejich efekt přetrvává i několik dní po jejich aplikaci. Ze zkušenosti vídáme vyšší glykémie cca 3-5 dní po aplikaci, ale je to vždy individuální. Většinou bývají současně i vyšší glykémie nalačno. V některých případech nasazujeme i inzulín. Rozhodně se nyní více měřte na glukometru, přísněji dodržujte dietu a poraďte se se svým lékařem o dalším postupu. S pozdravem.     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!