Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

689 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý deň prajem, prosím Vás na základe týchto výsledkov sa dá definovať diabetes 1.?Na liečbu perorálnymi tabletkami som nereagovala dostatočne, momentálne som na inzulíne 6 krátky-4krátky-4krátky-8dlhý a nízkoasacharidovej strave?Výsledky z odberu krvi sú: ANTI GAD autoprotilátky +1,17 index, anti IAD 2 0,58 index, S-C-peptid -0,10 nmol/l, S-INzulín 8,54 mlU/l, HOMA -IR 1,46, IAA 0,17 negat.
  věk: 38 let výška: 163 cm váha: 56 kg

  Odpověď

  Milá Alžběto, diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní proces, který postihuje beta buňky pankreatu, které tvoří inzulín. Tyto buňky postupně zanikají a vzniká postupně diabetes. Často jsou inzulín produkující buňky zničeny docela a pacient je zcela závislý na podávání inzulínu podkožně. Velmi pak záleží na tom, jak se naučí správně dávkovat inzulín podle aktuální glykémie. Diabetes 1. typu vzniká nejčastěji u dětí a mladých osob, ale může vzniknout kdykoliv. Ve vyšším věku se porucha někdy rozvíjí pomalu, takže může připomínat i diabetes jiného typu.

  Ve vašem případě se velmi pravděpodobně jedná o diabetes 1. typu, protože se podařilo zachytit autoprotilátky, které do určité míry potvrzují. Dosud měřitelná hladina C-peptidu svědčí o tom, že stále trochu produkujete vlastní inzulín. Hladina inzulínu je nezajímavá, protože ten si podáváte injekčně.

  Někdy se také typ, který asi máte, označuje jako LADA (Latent autoimmune diabetes in adult), je to ale v podstatě forma typu 1. Čtěte na našich stránkách:

  diabetes LADA? | cukrovka

  https://www.cukrovka.cz/definice

  https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-1-typu-lada-a-nizke-glykemie

  Jsou to ale úvahy převážně teoretické. Důležité je léčit váš diabetes tak, jak je potřeba. Evidentně vám chybí inzulín, jste štíhlá osoba. Je potřeba, abyste se naučila svou nemoc co nejlépe zvládat a přitom zůstala stejně aktivní a spokojená jako dosud.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mam vyskou cukrovku 60 .koupila jsem si čaj i vytaminy a užívám lěky marie
  věk: 77 let výška: 156 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Marie, vy máte zejména vysokou hmotnost! Prvním opatřením, a to i ve vašem věku, by mělo být omezení kalorického příjmu a omezení množství sacharidů v jídle. Na našich stránkách byste mohla najít takový příklad vzorové diety, pro vás by byla asi vhodná ta s obsahem (maximálně) 150 g sacharidů v jídle. Najdete ji zde:

  https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

  Možná si nejprve řeknete, že tolik ani za den nejíte. Ale zkuste to opravdu dodržovat, jídlo si važte, a uvidíte.

  Také se vám může hodit tato orientační tabulka pro odhad množství sacharidů v jídle:

  10 g sacharidů

  1.            20 g pečiva

  2.            1 knedlík, brambora (velikosti vejce)

  3.            2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)

  4.            2 lžíce čočky

  5.            3 lžíce fazolí, sóji

  6.            1 lžíce mouky

  7.            1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)

  8.            1 dcl sladké limonády

  9.            ¼ l mléka

  10.          jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)

  11.          1 lžička marmelády, medu

  12.          kopeček zmrzliny (velikost Míša)

  Čaje a vitamíny vám přeju, ale s cukrovkou vám nepomohou. Píšete, že užíváte léky, ale neuvádíte, jaké. Z vašeho „dotazu“ usuzuji, že máte hodnotu glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol. To je hodnota dost zvýšená a nějakou léčbu si kromě diety zaslouží. Tak mnoho zdaru!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mam cukr 6
  věk: 77 let výška: 158 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Marie, váš dotaz je, abych tak řekl, dost „suchý“ a navíc bez otazníku. Moc z něho není poznat, na co se ptáte.

  Tedy se domýšlím, že chcete poučit, zda hodnota glykémie 6 mmol/l je v pořádku.

  Měla byste vědět, že normální hodnota na lačno je 5,6 mmol/, za diabetes se považuje stav, kdy opakovaně máte na lačno glykémii nad 7 mmol/l nebo kdykoliv během dne, třeba i po jídle, nad 11 mmol/l.

  Je třeba posoudit, zda vaše měření bylo po celonočním lačnění, zda bylo provedeno na přesném přístroji a zda to bylo 1x či opakovaně. Asi by stálo za to měření opakovat po poctivém celonočním půstu ráno a potom to zkusit znovu po snídani za 2 hodiny. Zatím se ale nijak nenervujte, hodnota 6 je velmi lehce zvýšená a bezprostředně vás nijak neohrožuje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, synovi je 13 let a byl mu diagnostikován diabetes 1 typu.Chtel bych se zeptat touto cestou,v jaké fázi se nachází biologicka léčba (kmenové buňky) popřípadě "chytrý inzulín" aplikovany 1 x za týden.Dekuji za odpověď.Frantisek.
  věk: 14 let výška: 157 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milý Františku, odpověď je složitá a zdlouhavá, takže nemohu vám individuálně podrobně odpovědět. Proto vám zatím doporučuji náš příspěvek na cukrovka.cz zde:

  https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami

  kde najdete i další odkaz na předchozí článek.

  Za 1 či 2 roky výzkum zase postoupil, ale prozatím platí, že způsoby léčby, na které se ptáte, zatím nejsou nikde dostupné. Ani s „chytrými inzulíny“ to není nijak horké, ostatně o ničem opravdu chytrém nevím, spíš by to bylo pro pacienty s jiným typem diabetu, kteří tak „chytrý inzulín“ nepotřebují. Zato ale nastal velký pokrok v oblasti „chytrých“ pacientů kteří používají „chytré“ pumpy. Tím chci říci, že technologie je na velmi dobré úrovni a pokud je pacient dobře vycvičen a motivován („chytrý“), tak s tím lze dosáhnout vynikajících výsledků.

  Ale slibuji brzkou aktualizaci odpovědi na vaši otázku, i když uvedený odkaz by mohl prozatím stačit.

  Zdraví také František

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na glukometru z kspilár.krve hodnata cukru 5,2 nalačno, za hodinu hodnota 5,8 ze žilní krve. Lékař mi ale sdělil, že hladina dlouhého cukru je vysoká, tudíž mně nasadil lék Stadamet. Je toto nutné? Jaroslava
  věk: 70 let výška: 152 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Jaroslavo,

  pro posouzení vašeho dotazu bych potřeboval znát hodnotu vašeho „dlouhého cukru“, tedy glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Normální hodnota je do 40 mmol/mol a hodnota nad 47 mmol/mol již odpovídá cukrovce. Tak si vyžádejte ten výsledek a sama posuďte. I hodnoty nad 44 již ale stojí za nějakou léčbu, tedy především úpravu diety.

  Vaše první hodnota glykémie na lačno je v normě a druhá je lehce zvýšená (norma je do 5,6 mmol/l),  hodnoty lze spolu porovnávat, protože glukometry bývají upraveny tak, aby ukazovaly výsledky odpovídající hodnotám z žilní krve.

  Normální glykémie při vyšetření můžete mít, když se před odběrem „včas zaleknete“ a začnete minimálně den před tím držet dietu nebo budete jíst velmi málo sacharidů. V takovém případě je ten „dlouhý cukr“ pro vás důležitější, protože ten ukazuje, jak jste na tom byla v posledních týdnech či měsících.

  Nicméně léku Stadamet bych se nijak nebál. Doporučuje se jej používat i při lehkých poruchách glukózového metabolismu, kdy pomáhá předejít do těžšího stádia. Je to lék bezpečný a dobrý, ale ještě důležitější asi pro vás bude dodržovat množství sacharidů v jídle, které by mělo být malé. Jinak jste asi štíhlá, takže hubnout nemusíte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat na dceru (21 let) - před rokem jí byl diagnostikovaný DM 1. typu a je na terapii inzulínem s tím, že sice proběhla edukace ohledně stravování a sacharidů, ale dle lékaře je ještě asi vlastní malá produkce inzulínu a dcera si k jídlu pichne např. 1 jednotku a má za hodinu hypoglykemii po cestě do školy a navíc sportuje (plavání, gymnastika) a i když si nedá inzulín k jídlu před sportem, tak stejně během pohybu má hypoglykemii a neustále tak musí doplňovat hroznový cukr nebo sladké pití. Už kvůli tomu pohyb dost omezila, což je pro ni náročné psychicky a navíc přibrala asi 10 kg a teď se tím trápí. Tak se chci zeptat jak např. takový režim idealne přizpůsobit. Před spaním máme 10 jednotek Tresiby a k jídlům Fiasp (většinou 1-2 jednotky ke každému jídlu). Počítání sacharidů nyní vůbec nevychází co jsme dostali poučení, protože i s tak malou dávkou inzulínu k jídlu jsou časté i během malého pohybu ty hypoglykemie. Naopak někdy zase i po 4-5 jednotkách jde glykemie po jídle třeba na hodnotu 12 a více, prostě je to hrozně nevyzpytatelné a dcera je z toho za ten rok psychicky stále horší. Děkuji předem. Sylva
  věk: 21 let

  Odpověď

  Milá Sylvo, diabetes 1. typu se má léčit od samotného zjištění diagnózy co nejlépe. Jsou k tomu dva důvody:

  1. Člověk si hned od začátku zvykne dělat to co nejlépe a bez kompromisů, což je později někdy obtížné, když si hned na začátku zvykne na „lajdání“.
  2. Dobré vyrovnání diabetu nejen předchází budoucím komplikacím, ale při zachované sekreci vlastního inzulínu si beta buňky trochu odpočinou a spíš potom déle vydrží, což se hodí.

  Jinak je ale poměrně běžné, že po zjištění diagnózy a zahájení léčby si beta buňky opravdu trochu „orazí“ a začnou na nějakou dobu fungovat tak, že vlastně inzulín není potřeba. Říká se tomu někdy remise diabetu, nebo také „líbánky“ či „honey-moon“, i když je to vlastně jen čekání a příprava na to, že se to zase časem zhorší a inzulín bude zase potřeba.

  To si myslím, že je případ vaší dcery. Nebo by jí možná stačila jenom ta Tresiba v malé dávce. Důležité ale je pokračovat v důsledném sledování glykémií, dnes nejraději s použitím kontinuálního senzoru hodnot krevního cukru v podkoží. To dovolí sledovat, zda skutečně glykémie zbytečně nestoupá a není potřeba inzulín podávat nebo jeho dávku zase zvýšit. Počítání sacharidů je velmi důležité zvláště do budoucna a vaše dcera by se to měla naučit z nějaké vhodné knihy, aby si to trvale pamatovala o občas si to opakovala.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, na testu OGGT mi vyšli hodnoty 4,3-10,3-6,1. Moje doktorka říkala, že to není nic hrozného jen že mám omezit cukry. Mě se ale ty hodnoty zdají divné. Je možné že počáteční a konečná je dobrá a ta prostřední vyšla tak vysoko? Mám cukrovku nebo ne? Lada
  věk: 24 let výška: 165 cm váha: 83 kg těhotenství: 27. týden

  Odpověď

  Milá Lado, vaše paní doktorka test interpretovala správně. Rozhodující je hodnota na lačno, která je v normě. Dále je rozhodující hodnota za 120 min., a ta je také v normě.

  Co je však jasné je to, že máte nadváhu a jste mladá. Proto s tím něco dělejte. Zejména méně jezte kalorickou stravu a co nejvíce se věnujte pohybu. Hodnota za 60 min. není směrodatná, ale určitý sklon k vyšším hodnotám naznačuje. OGTT je jen laboratorní test a ten vyšel dobře. To neznamená, že při pokračující nadváze časem nebudete mít poruchu glukózové tolerance nebo diabetes. Proto se snažte a uvidíte, že vám bude líp.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Točím se v kruhu. Léčím se od 40let na DM 1, která se pravděpodobně objevila v důsledku mých psychických problémů, které vyvrcholily invalidním důchodem. Léky měním kvůli jejich závislosti a bohužel se uvádí , že mění hladinu cukru v krvi. Nejen, že se potýkám s bolestí na duši, která mě provází od dospívání a zhoršuje se, ale ještě čelím cukrovce s inzulínem. V noci se vzbudím a naměřím si hodnoty okolo 1,7 MMOL/L už jsem byla doma v bezvědomí a muž mě pomohl pomazáním ústní dutiny šťávou. Nevzpomněl si na oranžovou krabičku záchrany v lednici s injekcí glukozy. Snažím se , večer po 22 h. po aplikaci nočního inzulínu mám 2. večeři. Od 18 h. se vyhýbám cvičení , které mi pomáhá zase na psychiku. Nevím co dělám špatně. Pumpu jsem měla, ale přestala fungovat a moje víra v její pomoc je nula. Navíc mám 50kg / celý život / a svaly a bolí mě každá aplikace jehlou natož přepichování jehly po třech dnech a psychicky mě to vadí, potřebuji pomáhat mamince a ničí mě moje neschopnost. Co dělám špatně ? Léčím se v Motole a jsou moc fajn sestřičky i paní doktorka. Marie
  věk: 54 let výška: 170 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Marie, váš dotaz jsem dostal opožděně a tak se omlouvám za pozdní a nedokonalou odpověď.

  Endogenní deprese může být podle mého názoru závažnější onemocnění než diabetes mellitus 1. typu, i když na rozdíl od diabetu může probíhat ve vlnách, kdy to snad může být lepší, zatímco diabetes trvá pořád. Proto vaše obtíže plně chápu a vím, že to máte složité. Také věřím, že na diabetologii v Motole o vás dobře pečují a dávají vám dobré rady. Nakonec je to ale na vás, s diabetem si podle instrukcí lékaře musíte dokázat poradit sama.

  Já bych v prvé řadě doporučoval oddělit obě poruchy od sebe. Pro depresi potřebujete kvalitní dlouhodobou léčbu. Té bych se rozhodně nevyhýbal, myslím, že vedlejší účinky které mohou působit na glukózový metabolismus, jsou problémem hlavně u diabetu 2. typu, protože často snižují citlivost vůči inzulínu a mohou zvyšovat chuť k jídlu, což určitě není váš případ. Jen bych se bránil přílišnému utlumení – to určitě zhoršuje schopnost dobře se starat o diabetes. Někteří pacienti užívají kombinaci několika léků, a to může určitý útlum či apatii působit. Toto je však opravdu nutné ponechat na psychiatrovi a probrat to s ním.

  Zadruhé, doporučuji postavit se vůči diabetu čistě „mechanicky“ a řídit si glykémii podle stanovených pravidel, neprožívat různé souvislosti nebo možné vedlejší účinky životních příhod či léčby deprese. Prostě přistupovat k tomu jako k technickému problému, který je třeba soustavně řešit podle rozumných pravidel. Obecně bych vám silně doporučoval pumpu, protože současné výrobky jsou velmi spolehlivé a problémy většinou nastávají, když nejsou používány správně. Zavedení podkožní kanyly jednou za 2 až 3 dny je určitě méně náročné než podávání inzulínu 4x či vícekrát denně. Kanylu vám navíc může nasadit manžel, většinou to není ani cítit, když se to dělá dobře. Pumpu je také nyní možné propojit s kontinuálním senzorem hladiny krevního cukru v podkoží. Nejenže stále můžete vidět svoje hodnoty, ale senzor vás i varuje, když hrozí pokles glykémie nebo když hodnota (podle vámi nastavených pravidel) příliš stoupá. Nové modely navíc dokáží rychlost infúze inzulínu automaticky zastavit nebo zpomalit, když hrozí hypoglykémie a mohou také částečně přidávat inzulín, když je to třeba. To je velký pokrok, který by vám mohl výrazně pomoci. Podmínkou je ale, že se naučíte pumpu se senzorem správně ovládat, že nebudete mít předem negativní předsudky, budete dostatečně motivovaná, a jak říkám, postavíte se k tomu „mechanicky“ jako k potřebné věci, a nikoliv jako k nepříjemnému problému, proti kterému hledáte argumenty. Napadá mě srovnání, „jako k hromadě špinavého prádla, které je nutné protřídit, vyprat a usušit“, a nikoliv řešit „mám prát, nemám prát, stojí mi to za to?“ a tak podobně. Ale i samotný senzor bez pumpy by vám dozajista pomohl. Lepší je ale takový, který vás aktivně informuje, třeba i během noci.

  Podle mého názoru byste se rozhodně neměla vyhýbat cvičení, protože to nejen zlepšuje kondici, ale utužuje „mechanickou“ morálku a zlepšuje náladu. Tou „mechanickou“ morálkou myslím právě včasné řešení problémů bez zbytečného hloubání o světě. Prostě to udělat proto, že se to má udělat. Pokud byste měla senzor, hned byste viděla, když glykémie klesá, a včas byste mohla něco sníst či vypít. Také byste si před cvičením snížila dávku rychle působícího inzulínu. Moc bych vám doporučoval cvičit i 2x denně. I to pomůže překonávat obtíže a bude moci také lépe pomáhat mamince.

  Nejsem psycholog ani psychiatr a píšu jenom svoje názory. Věřím ale tomu, že při dobré vůli se přinejmenším vaše problémy s cukrovkou mohou výrazně zlepšit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Při kontrole u specialisty při odběru krve, tlak 200 na 110, hodnota cca 8-8,2. Od prosince 2021 beru metformin. Žádné snížení nevidím. Neberu lék na tlak, už za půl hod. V lékárně tlak 160. Doma 110-130. Jak stres působí na hodnotu cukru. Jiřina
  věk: 72 let výška: 174 cm váha: 105 kg

  Odpověď

  Milá Jiřino,

  hodně lidí udává, že jim rozrušení a tres zvyšuje hladinu krevního cukru. Z lékařského hlediska si to umím vysvětlit, protože při stresu se uvolňuje hlavní stresový hormon, kterým je adrenalin. Adrenalin nejen že zvyšuje krevní tlak, ale také aktivuje v těle živiny potřebné k nějaké rychlé akci (boj nebo útěk) a zvyšuje také hladinu krevního cukru.

  Na druhé straně, v určité míře stresu žijeme všichni (jinak by byl život nuda). Já si především myslím, že svalování vyšších hodnot glykémie na stres je především výmluva. A ať je to tak nebo tak, prostě glykémii máte vyšší a mělo by se s tím něco dělat. Na prvním místě mně vždy napadá dodržování diety s menším obsahem kalorií a zejména sacharidů.

  Vy máte docela velkou nadváhu a ta určitě přispívá k diabetu a vysokým hodnotám glykémie. Podle mého názoru mnohem více než stres. Proto vám doporučuju, abyste se podívala na vzorové ukázky diety na našich stránkách a snažila se nějakou dobu jíst jen 150 g sacharidů denně. Metformin je dobrý pomocný lék a pomůže glykémii rovněž snižovat, pokud se bere v dostatečné dávce, tedy minimálně 1000 mg denně.

  Za stejně důležité považuji udržovat krevní tlak v dobrém rozmezí, nejlépe kolem 120/80 a rozhodně ne přes 140/90. Ke kontrole krevního tlaku existuje řada dobrých léků. I když máte doma krevní tlak celkem v normě, nebýváte stále jen doma. Proto si myslím, že byste i na krevní tlak měla užívat nějaké pro vás vhodné léky, které by vám měl předepsat váš lékař.

  Určitě je také dobré se nějak vypořádat se stresem, jakkoliv to je těžké. Myslím ale, že naopak dobré glykémie a dobrý krevní tlak vás posílí v tom, abyste lépe odolávala rozčilení a různým dramatům.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám Furorese a Verospiron, snížil jsem váhu o 25 kg, ale začaly mě bolet klouby na nohou. Bylo by vhodné vysadit diuretika?
  věk: 71 let výška: 172 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milý Ladislave,

  Furorese je tzv. diuretikum, tedy lék, který podporuje vylučování vody soli (sodíku) močí. Účinná látka se jmenuje furosemid a přípravek Furorese obsahuje furosemid v množství buď 40 mg, 125 mg, 250 mg nebo i 500 mg. Používá se zejména při léčbě závažných otoků jakéhokoliv původu, tedy např. při selhávání srdce, při pokročilém onemocnění ledvin, při jaterním onemocnění, pokud se v jeho důsledku hromadí tekutina v dutině břišní. Verospiron je také diuretikum, ale má jiný mechanismus účinku a působí méně intensivně. Na rozdíl od furosemidu tento lék spíše zabraňuje ztrátám draslíku do moči a proto se dobře s furosemidem kombinuje.

  Diuretika se zpravidla dávkují tak, aby byla použita co nejnižší dávka, která vede k odstranění otoků a nezpůsobuje jejich nový vznik. Většinou je nutné současně snížit příjem kuchyňské soli v potravě, protože jinak sůl, která se vlivem léku vyloučí do moči, se zase ústy dostane znovu do těla.

  Pokud tedy tvorba otoků ustoupila, bude asi možné dávky Furonu snížit. Jen jsem si jist, že tento lék neberete jen tak pro nic za nic a že by tedy jeho dávkování měl řídit lékař, který vás dobře zná a zná také vaše laboratorní výsledky.

  Furon ani Verospiron nepůsobí většinou bolesti kloubů. Velké dávky diuretik mohou působit ztráty draslíku moči a ty so mohou projevovat sklonem ke křečím nebo svalovou slabostí. Navrhuji vám tedy, abyste s těmito léky neexperimentoval, ale probral jejich užívání s vaším lékařem.  Více poradit vám nemohu, pokud nechci riskovat, že vám naopak uškodím. Váš zdravotní stav je nutné sledovat a bylo by dobré, kdyby vám to lékař vysvětlil.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!