Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

637 dotazů

  • Dotaz

    mohu si ozempic aplikovat sama,nebo musí být lékař Zdeňka
    věk: 69 let výška: 164 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Zdeňko, Ozempic se dávají pacienti sami doma. V balení léku je přiložen návod, jak postupovat, ale před první dávkou by vám to měli ukázat lékař nebo zdravotní sestra. Potřebujete k tomu tenkou injekční jehlu, kterou si nasadíte na aplikační pero, ve kterém je lék obsažen. Je to velmi jednoduché a nemusíte z toho mít obavy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho začne působit inzulín na noc Toujeo ,začala jsem 1.3 2024 aplikovat inzulín 6j a postupně až 14j a pořád mám ráno glyk.pře 8-9,5 nevím proč? Nechce se mi zvyšovat dávku inzulinu.Jak funguje noční inzulín,když si ho píchnu ve 23 hodin a ráno v 6 mám vysokou glyk.Pohybu mám dost a dietu se snažím držet taky. Děkuji za odpověď i za to jak se diabetikům věnujete. Radka
    věk: 55 let výška: 172 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Milá Radko, insulin Toujeo působí velmi dlouze, déle než 24 hod. To vede k tomu, že při podávání jednou denně trvá několik dní, než se jeho hladina v těle ustálí. Je proto nutné vždy hodnotit výsledek změny dávky až po alespoň 4 dnech, potom je již efekt poměrně stabilní. Po týdenní léčbě se již dá říci, že Toujeo vlastně „nezačíná“ působit po podání injekce, ale působí stabilně celých 24 hodin a jeho hladina je v průběhu celé noci i dne vyrovnaná.

    Pokud tedy máte opakovaně např. ráno na lačno glykémie vyšší, než byste si přála a přitom jíte vyhovující množství sacharidů, tak je zřejmě vhodné dávku trochu zvýšit a čekat několik dní, než se opět hladiny ustálí. Hodnoty kolem 9 mmol/l na lačno jsou opravdu mírně zvýšené. Nemáte-li nadváhu a nejíte-li příliš sacharidů (odhadem více než 200 g/den při pečlivém počítání), je vhodné dávku ještě zvýšit třeba na 18 j. Dále uvidíte po několika dnech a případně dávku i potom ještě lehce zvýšíte, bude-li to třeba.

    Lékař vám tento inzulín nasadil proto, že usoudil, že vaše tělo není schopné tvořit dostatečné množství vlastního inzulínu. To není vaše vina, i když potřebu inzulínu můžete do určité míry snížit menším příjmem sacharidů a větší tělesnou aktivitou. Dávku je potřeba postupně určit takovou, která vám zajistí dobré ranní glykémie (a dobré glykémie i během dne před jídly), aniž by docházelo k hypoglykémiím.

    Pokud by vám potom glykémie stoupaly příliš po jídle, bylo by možná nutné přidat ještě jiný typ inzulínu podávaný krátce před jídly. To ale ve vašem případě zřejmě nebude nutné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu ozempic sem po.mozkove mrtvici Michal
    věk: 49 let výška: 175 cm váha: 150 kg

    Odpověď

    Milý Michale, stav po mozkové mrtvici není důvodem, abyste Ozempic nemohl užívat. Zároveň ale není jisté, zda je pro vás Ozempic vhodný. To musí posoudit váš lékař. Ozempic má svoje předepisovací omezení, aby byl hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud nemáte diabetes, musel byste si jej kupovat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Léčím se pomocí chemoterapie s rakovinou prsu. Na chemoterapie chodím každý týden (mám už 6 aplikaci z 12) a už 3 týden mám nasazené, kvůli reakci (tlak v zádech, pocit dušnosti), Dexamethason 4mg 2tbl večer před chemoterapii a 2 tbl v den chemoterapie. Navíc v samotné infúzi mám ještě dávku 8mg. Chtěla jsem se zeptat, o kolik zvedají kortikoidy cukr zdravému, cukrovkou neléčenému člověku? Změnila jsem se prozatím jen před večeří a měla jsem 8,8. Moc děkuji. Iva
    věk: 35 let výška: 167 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Ivo, dexametason je velmi účinný glukokortikoid, který se používá k posílení a ke zlepšení tolerance chemoterapie. Jako jiné kortikoidy snižuje efekt inzulínu. To je u řady osob provázeno jeho zvýšenou sekrecí. Pokud tělo již nedokáže produkovat více inzulínu, zvyšuje se glykémie.

    Jinými slovy, ke zvýšení glykémie nemusí vůbec docházet. Zvláště, pokud se lék nedává trvale, ale jen nárazově. Není tedy možné říci, o kolik bude glykémii zvyšovat. Může to být od nuly až po vznik jasného diabetu, zejména u osob, které mají nadváhu, málo se pohybují a obecně mají již bez toho sníženou kapacitu produkovat inzulín.

    Hodnota glykémie 8,8 před večeří je mírně zvýšená, ale nic vážného se zatím neděje. Pomoci byste mohla zdravou stravou s omezením sacharidů a pokud možno tělesným pohybem, což se ale dobře řekne, ale často velmi obtížně dodržuje v době, kdy podstupujete chemoterapii. Je dobré na zvýšenou glykémii upozornit svého lékaře – onkologa, aby uvážil, zda je možné používat dávky kortikoidů nižší. No, držím palce, ať to dobře dopadne!

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím pomaha lantus hubnout? Jedná kolegyně ho užívá píchá si ho večer, píchá si ho 3mesice a bojí se že bude pribirat, děkuji Lenka
    věk: 51 let výška: 168 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, inzulín se používá tehdy, když je jeho vlastní sekrece nedostatečná. U osob s diabetem 2. typu se jedná často o nedostatečnost jen relativní, protože inzulín je málo efektivní. U osob s nadváhou je proto před nasazením inzulínu často lepší pokusit se zhubnout a tím snížit potřebu inzulínu, případně použít jiné neinzulínové léky. Nedaří-li se to, je inzulín nutný. Měl by se ale podávat v takové dávce, která nezvyšuje další potřebu jíst. Podávaný inzulín by měl pokud možno jen srovnat glykémii a nebýt důvodem k dalšímu jídlu z obavy z hypoglykémie.

    Po správně podávaném inzulínu se tedy netloustne (s výjimkou těžce nevyrovnaného diabetu s hubnutím, kdy po nasazení inzulínu dochází k úpravě hmotnosti). Jinak ale inzulín v žádném případě nepomáhá hubnutí, samozřejmě ani Lantus.

    Pokud ale mají lidé vysoké glykémie, protože příliš jedí, tak jim inzulín jen upraví glykémie a dovolí jíst ještě více, což je nesprávné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Lékař mi nove předepsal lek Jardiance na srdce - cukrovku nemám. Překvapuje mě velke množství vedlejsich účinků, ale nevím, jestli se to týká jen pacientů s cukrovkou, nebo i mně. Na co si dát při používání tohoto léků pozor a které vedlejší účinky mi realne hrozí. Jak je to s alkoholem ? Dále užívám Pradaxu, Lodos, Prestarium, Propanorm, Rosucard. Děkuji za odpověď. Jaroslava
    věk: 66 let výška: 176 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jaroslavo, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Jardiance se nově využívá vedle léčby cukrovky 2. typu také k léčbě srdečního selhání, nebo k léčbě poruchy funkce ledvin. Pokud Vám byl tento lék předepsán "na srdce", tak to bude právě v indikaci srdeční selhání. Jardiance prokazetelně a významně (o 35 %) snižuje riziko zhoršování srdečního selhání a nutnosti hospitalizace pro jeho zhoršení. Řadě nežádoucích účinků, které jsou uvedeny v příbalové informaci lze jednoduše předcházet dodržováním správného pitného režimu, je velká chyba omezovat přijem tekutin, Jardiance totiž může vyvolávat častější nucení na močení. Při užívání Jardiance nevadí rozumný přijem alkoholických nápojů, např. 1-2 skleničky vína, pokud pacient při konzumaci alkoholu ovšem jí a není nalačno. Pití na prázdný žaludek by totiž mohlo vést ke vzniku poklesu hladiny glukózy (tzv. hypoglykemická příhoda). Zpočátku terapie je také potřeba zjistit reakci pacienta na Jardiance z hlediska jeho vlivu na hodnotu krevního tlaku, Jardiance totiž mírně snižuje krevní tlak, více ale u pacientů, kteří užívají léky ze skupiny antihypertenziv, což je Váš případ. Určitě by proto stálo za to si častěji měřit krevní tlak. V každém případě jsem přesvědčen, že užitek užívání přípravku Jardiance významně převažuje nad riziky nežádoucích účinků.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak snižovat a čím snižovat vysokou hladinu cukru...potraviny,které mají vliv na snížení hladiny cukru .Nejsem typický cukrovkář,jsem po náročné operaci vnitřních orgánů z důvodu rakoviny,která neskončila...Píchám si 4x denně...Vážíval jsem 78 kg po opraci a chemu šla váha skoro o 20 kg dolů jsem bývalý sportovec,nekuřák nealkoholik jen malinko ted vůbec a jedli jsme doma málo maso spíše lehčí strava,miloval jsem sladké dia už nejím.rád peču sladím stéví a jinými dostupnými sladidly..S rakovinou se rvu mám tři děti a rád bych je všechny ještě vídal..Pěkný den přeje Milan
    věk: 62 let výška: 178 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milý Milane, bohužel poskytujete příliš málo informací, abych vám mohl lépe odpovědět. Např. je velmi důležité vědět, zda se operace vašich vnitřních orgánů týkala také slinivky břišní, kde se vytváří inzulín.

    Takto mohu jenom konstatovat, že jste štíhlý a potřebujete pro zvládání nemoci správně jíst a k tomu mít dostatek injekčního inzulínu. Je potřeba začít si počítat množství sacharidů ve vaší dietě, mohl byste mít např. dietu s 200 g sacharidů, pro kterou byste si mohl najít návod na našich stránkách, včetně obrazové dokumentace.

    Dále je potřeba, abyste si monitoroval glykémie a správně volil dávky inzulínu. K tomu potřebujete kvalitní edukaci od lékaře a sestry, ale mnoho byste také nalezl na našich stránkách.

    Jinak potraviny, které by snižovaly hladinu glykémie, nejsou. Jsou jen takové, které obsahují málo sacharidů, a tak jsou pro diabetiky vhodnější. Ale i k ním potřebujete příslušnou dávku inzulínu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,ráda bych se zeptala,jestli je vhodné brát Saxendu,pokud jsem měla karcinom štítné žlázy,tedy teď ji mám pryč.Také beru Euthyrox100, Brintelix 20,Lamotrix ,Rivotril,Atoris a Lokren....Mám BMI 37.Jsem z toho nešťastná,nemohu dýchat při sebemenším pohybu a mám velké bolesti kloubů.Předem děkuji za vaši odpověď. Zdenka
    věk: 53 let výška: 170 cm váha: 107 kg

    Odpověď

    Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

    neznám všechny okolnosti Vašeho zdravotního stavu, takže můj názor se opírá pouze o souběžně užívané léky. Přípravek Saxenda z hlediska ostatních užívaných léků můžete používat k redukci tělesné hmotnosti. Váš lékař ale musí posoudit, že nadváha není způsobena afunkcí štítné žlázy, ale vzhledem k tomu, že užíváte levothyroxin (Euthyrox) v obvyklé substituční dávce, tak patrně nikoliv. Po aplikaci přípravku Saxenda dochází ke zpomalení vyprazdňování žaludku a snížení jeho pohybů (tzv. peristaltiky). To má vliv na vstřebávání některých léků, z nichž užíváte Euthyrox a Atoris. Proto bych Vám doporučil tyto léky užívat nejméně 1 hodinu, raději ale 2 hodiny, před aplikací přípravku Saxenda, aby byl jejich účinek stejný jaký je v současnosti. Pokud byste tyto léky užila až po aplikaci přípravku Saxenda, jejich vstřebané množství by bylo menší a vstřebávání by trvalo déle. To by mohlo v případě přípravku Euthyrox vadit. Nezapomínejte také na to, že je zcela nezbytné zapíjet přípravek Euthyrox vodou, protože jiné nápoje, zejména čaj, černá káva nebo ovocné šťávy snižují míru jeho vstřebávání. Přeji Vám, abyste se snížením hmotnosti byla úspěšná, Saxenda nebo Ozempic Vám v tom mohou pomoci.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,beru stadamet 1000 večer,dlouhý cukr mám 47,doktorka mi nabídla Glucophage XR 1000 místo stadametu. Jaký rozdíl je mezi těmito léky? Milan
    věk: 64 let

    Odpověď

    Vážený pane Milane, přeji dobrý den,

    z mého farmakologického hlediska musím uvést, že Vám Vaše paní doktorka učinila velmi dobrou nabídku. Přípravek Glucophage XR má významně lepší profil účinku, než standardní metformin, jako je např. Stadamed. Rozdílů je hned několik:

    a) Glucophage XR má dlouhodobější a vyrovnanější účinek, protože se účinná látka uvolňuje postupně a řízeným způsobem,

    b) Glucophage má menší výskyt nežádoucích účinků,

    c) Glucophage má menší riziko lékových interakcí pro jeho vstřebávání v tenkém střevě.

    "Dlouhý cukr" máte na velmi dobrých hodnotách, je docela možné, že lepší profil účinku přípravku Glucophage XR Vám jej ještě o malinko zlepší.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ked zoberiem liek Siofor večer o 18stej mám cukor vkrvi 7,5 a ráno si zmeriam a mám tiež 7,5 mám polynuropatiu pre mňa je to veľa čo mám robiť. Milan
    věk: 72 let výška: 182 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Dobrý den, Milane. Máte-li zájem mít diabetes lépe vyrovnaný, věnujte na prvním místě pozornost dietě. Ve vašem věku stačí člověku poměrně málo sacharidů v dietě, klidně jen 150 g, a to i když máte váhu v pořádku. Zvláště večer byste sacharidy už skoro jíst neměl. Je potřeba ale sacharidy započítat ze všech složek potravy.

    Pokud by toto nepomohlo, vzhledem k tomu, že jste osoba štíhlá, tak by byla asi nejvhodnější jedna dávka dlouze působícího inzulínu večer.

    Existují ještě další léky, které lze užívat ústně, ale myslím, že pokud by to omezení sacharidů nestačilo, inzulín by byl nejvhodnější. Nemusíte z toho mít žádnou větší obavu, je to jednoduché a přirozené. Člověk používá to, co mu prostě chybí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!