Očkování proti chřipce a pneumokoku

Autor:
Jan Kulhavý

Pracoviště: Ambit Media a.s.

Vloženo: 24. 10. 2019


Diabetici by měli myslet na očkování proti chřipce a pneumokoku. Jejich sezona se blíží!

Proměnlivé počasí během podzimních a zimních měsíců přispívá ke zvýšenému výskytu infekcí jak virového, tak bakteriálního původu. S příchodem podzimu tak nastává nejen hlavní „sezóna“ chřipek, ale také infekcí způsobených bakterií Streptococcus pneumoniae. V loňském roce bylo v České republice zaznamenáno 481 případů invazivních pneumokokových onemocnění (IPO), z nichž 84 skončilo smrtí. 52 úmrtí, tedy nejvyšší počet v rámci rozložení věkových skupin, byl zaznamenán mezi seniory starších 65let. Riziko onemocnění lze přitom snížit očkováním, které patří k nejúčinnějším prostředkům prevence.

Rozvoj pneumokokového onemocnění podporuje chřipkový virus

Pneumokok je bakterie, která může být zcela neškodná, ale na druhou stranu může způsobit i velmi závažná onemocnění ohrožující život, především u malých dětí, starších osob a lidí trpících některým z chronických onemocnění. Imunitní systém člověka je díky častým virovým nákazám v tomto období oslaben a tím i nedostatečně chráněn. Díky tomu má Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok snadnější přístup do lidského organizmu a může způsobit řadu závažných onemocnění – zápal plic, zánět mozkových blan nebo otravu krve. Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních respiračních onemocnění.

U chřipky roste riziko následného zápalu plic

Zápal plic je nejčastěji infekčního původu a přenáší se kapénkovou infekcí. Obvykle začíná infektem horních cest dýchacích, odkud se šíří do průdušek a plicních sklípků. Výskyt zápalu plic je vždy vyšší, pokud v zimních měsících proběhne chřipková epidemie. Například u chřipky roste riziko následného zápalu plic vyvolaného pneumokoky přibližně stonásobně.

Lidé postižení infekčním zápalem plic často trpí kašlem, mají horečku doprovázenou zimnicí, dušnost, ostrou nebo bodavou bolest na prsou při hlubokém nádechu a zvýšenou dechovou frekvenci. U starších pacientů může být nejzřetelnějším příznakem zmatenost. Důležité je si uvědomit, že v imunitním systému dochází během stárnutí ke změnám (tzv. imunosenescenci), které se mimo jiné projevují sníženou schopností lidského organizmu bojovat s infekcemi. Infekční nemoci mohou probíhat závažně i u do té doby zdravého seniora. Ke skupinám nejohroženějším infekčním zápalem plic patří  starší lidé ve věku nad 65 let, ale i lidé se sníženou imunitou nebo cukrovkou,  trpící  chronickou obstrukční plicní nemocí, chronickým onemocněním ledvin, chorobami jater nebo chronickým onemocněním srdce.

Očkování jako prevence

Pneumokokové infekce lze sice léčit antibiotiky, avšak může se stát, že jsou pneumokoky vůči běžným antibiotikům rezistentní. Navíc závažné a invazivní pneumokokové infekce mívají i těžký a rychlý průběh. Proto je důležité myslet na prevenci v podobě očkování. Všem osobám starším 65 let je doporučeno očkování proti pneumokokovým infekcím (1 dávka, přeočkování dosud nebylo stanoveno) a dále každoroční očkování proti chřipce . Obě vakcíny jsou pro  seniory nad 65 bezplatné, tzn. jsou zcela hrazeny  z veřejného zdravotního pojištění.

PRV- 2019.02.008